BETA

איראן תוקפת: "הכרזת טראמפ – חתירה תחת הסכם הגרעין"

שר החוץ התייחס בחשבון הטוויטר שלו לאיום של הנשיא האמריקני כי בפעם הבאה יטיל מחדש את הסקציות. "זו הדרך המוזרה להראות את הכבוד לעם האיראני – לתייגם כאומת טרור"

הסכם הגרעין עם איראן: שר החוץ האיראני, מחמוד ג'וואד זריף, התייחס אמש (שישי) להכרזת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ על המשך ההקלות על הסקציות במסגרת ההסכם – בפעם האחרונה. "זוהי חתירה תחת הסכם הגרעין", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

 

"לטראמפ יש דרך מוזרה להראות את הכבוד שהוא רוחש לעם האיראני", הוסיף זריף, "לתייג אותם כאומה של טרור, לאסור עליהם להיכנס לארה"ב, ומעל לכל 'לעזור להם' על ידי פגיעה כלכלית מהרווח הצפוי מהסכם הגרעין. ארה"ב חייבת להביא עצמה לצייתנות – בדיוק כמו איראן".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:
התרעת שווא נשמעה ביישובים הסמוכים לדרום רצועת עזה

תיק ביטן: המשטרה הציבה אבטחה על ביתו של משה יוסף

רישיון להרוג: כיצד ימנעו את הרצח הבא בידי מאבטח?

 

אתר רשת "אלעאלם" הביא תגובה מפורטת יותר מטעם משרד החוץ האיראני. "הסכם הגרעין הינו מסמך בעל תוקף בינ"ל ולא ניתן לשאת ולתת במסגרתו פעם נוספת. איראן לא תתחייב לשום דבר מחוץ להסכם הגרעין והיא מסרבת לבצע כל שינוי בו בהווה או בעתיד והיא איננה מסכימה לשייך את ההסכם הזה לשום נושא אחר. ממשלת ארה"ב, כמו שאר הגורמים בהסכם, מחויבת לבצע את כל ההתחייבויות שלה ועליה לשאת באחריות כלפי התוצאות במצב בו היא מתנערת מהאחריות שלה", נכתב.

 

בהמשך נכתב: "ממשלת ארה"ב הפרה סעיפים רבים מאז יצא ההסכם לפועל. המדיניות של טראמפ בשנה האחרונה והודעתו האחרונה מנוגדים בבירור לסעיפים מס' 26, 28 ו-29 בהסכם הגרעין. איראן תציג הפרות אלו לוועדה המשותפת של ההסכם. החלטת הממשלה האמריקנית להוסיף בכירים איראניים לרשימת הסנקציות הלא חוקית מעידה על המשך התוקפנות שלה כלפי העם האיראני. ממשלת ארה"ב תישא בהשלכות של הוספת יו"ר מערכת המשפט האיראנית אייתולה אמלי לאריג'אני לרשימת הסנקציות האמריקנית ואיראן לבטח תגיב על כך באופן רציני".

 

מוקדם יותר הודיע כאמור טראמפ כי כצפוי, הוא משאיר על כנן את ההקלות על הסנקציות, אך בבית הלבן מיהרו לסייג ולהכריז כי "זו הפעם האחרונה", וכי עוד שלושה חודשים צפוי הנשיא להשיתן מחדש.  בנוסף, בכוונת הנשיא טראמפ לעבוד עם מדינות אירופה שחתומות על ההסכם, כדי להגיע להסכם משלים לזה הנוכחי. בתגובה אמר סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבאקוב, כי תגובתו והערותיו של טראמפ לנושא "שליליות מאוד".

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן(רויטרס)

 

 

ההסכם החדש לא יהיה מוגבל בזמן, ולא יהיה בו את "סעיף השקיעה" שמפוגג את ההסכם בתוך 15 שנים. בבית הלבן טוענים שההסכם החדש יהיה לתמיד, ללא תפוגה. עוד הוסיפו, כי ההסכם החדש יתייחס גם לתכנית הטילים הבליסטיים של איראן. הבית הלבן מדגיש כי לא מדובר במגעים ישירים של וושינגטון מול טהראן, אלא באמצעות האירופים והשותפים האמריקניים.

 

במקביל הנשיא מצפה גם לפעולה חקיקתית בקונגרס בהתאם לעקרונות שהציג בחודש אוקטובר. ובתוך כך הודיע הממשל על הטלת סנקציות על 14 גופים ואנשים נוספים הקשורים בהפרת זכויות אדם באיראן ובהפצת נשק איראני. בין האישים שעליהם הוטלו הסנקציות – אחיו של יושב ראש הפרלמנט עלי לריג'אני, האייתוללה סאדק לריג'אני. זהו איתות של טראמפ כי הוא מכוון לרצות הגבוהות ביותר במשטר האיראני.