BETA

12.01.2018

08:25

עודכן:

פה אחד: הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנת 2019

תקציב המדינה בשנת 2019 יעמוד על 397.3 מיליארד שקלים. בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב: תכנית נטו משפחה, תכנית סיעוד לאומית וצמצום מספר משרדי הממשלה

הממשלה אישרה הבוקר (שישי) את תקציב המדינה לשנת 2019. למרות שאתמול נרשמו כמה התנגדויות מצד שרים בכירים, התקציב אושר ללא כל התנגדות בסופו של דבר. באופן חריג, הממשלה מאשרת תקציב כמעט שנה מראש ומדובר בניסיון לשדר מסר של יציבות ביחס לקואליציה שידעה מהמורות בתקופה האחרונה ולחקירות שבהן מעורב ראש הממשלה.

 

תקציב המדינה בשנת 2019 יעמוד על 397.3 מיליארד שקלים. תקציב החינוך יהיה כ-60 מיליארד שקלים, תקציב הבריאות יהיה כ-38 מיליארד שקלים, תקציב הביטחון יעמוד על כ-63 מיליארד שקלים ותקציב הרווחה וניצולי השואה יעמוד על כ-13 מיליארד שקלים. קצבאות הנכות יתוקצבו בכ-2 מיליארד שקלים. עם זאת, לא כל דרישות הנכים נענו. כך למשל, הדרישה להצמדה ולעיגון הפעימות הנוספות לא צלחה. והסוגיות האלו ידונו בוועדות הכנסת בהמשך השנה. קצבת הנכים העובדים תיפגע משכר של 3,400 שקלים ומעלה. בתוך כך, במסגרת תקציב משרד החוץ, תיסגרנה 7 נציגויות ישראליות ברחבי העולם בפרק זמן שיתפרס על פני שלוש שנים.

 

בין הרפורמות הנכללות במסגרת התקציב: תכנית נטו משפחה, תכנית הסיעוד הלאומית, הוזלת מחירי הניתוחים הפרטיים, הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה, הרפורמה לקיצור החופשות במערכת החינוך, מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור, קיצור שבוע העבודה, הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה וצמצום מספר משרדי הממשלה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הולך רגל בן 70 נהרג בבית שאן; בת 35 נפצעה קשה בנתניה

תחזית לסוף השבוע: בהיר ונאה עם טמפרטורות רגילות לעונה

מדוע מערכות כיבוי האש אינן משתלטות על השריפות באוטובוסים?

 

 ישיבת ממשלה
 

ישיבת ממשלה(רויטרס )

 

 

"הממשלה אישרה היום תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו: תקציב שמצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל. הממשלה שלנו תמשיך לעבוד יחד לטובת מדינת ישראל עוד הרבה זמן - עד סוף הקדנציה", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהמשך לאישור התקציב.
 

שר האוצר, משה כחלון, מסר בתגובה לאישור התקציב: "תקציב 2019 הוא תקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה. הצמיחה היא שמאפשרת לנו להביא את הבשורות החברתיות בתקציב. שר אוצר הוא לא גזבר, התפקיד שלו הוא להצמיח את המשק ולנתב את פירות הצמיחה למקומות הנכונים ולאוכלוסיות שנשכחו במשך יותר מדי שנים. התקציב הזה ממשיך את המהפכה החברתית וקובע סדר חלוקתי חדש".

 

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר: "תקציב המדינה לשנת 2019 הוא תקציב שמציב את החינוך בראש סדר העדיפות הלאומי. חופשות התלמידים יקוצרו בעשרה ימים, סייעת שנייה ב5,100 גני ילדים, כיתות ד-ה-ו יוקטנו גם הן, והזינוק במתמטיקה, מדעים ובאנגלית יימשך. אני מודה לראש הממשלה לשר האוצר ולכל חברי הממשלה שהציבו את החינוך בראש".

 

מנגד, ח"כ איציק שמולי מסר: "מדובר בתקציב צולע וחסר שלא רואה ממטר את הצרכים של האזרחים אלא נקבע כמו בבזאר טורקי בהתאם לסחטנות של השרים.  אין כמעט שום התייחסות רצינית לעוני ולפערים החברתיים שעוברים הרעבה שיטתית בתקצוב וקיצוץ בתקציבי הפריפריה. לאן נעלמה ההעלאה הדרמטית שהובטחה לכלל קצבאות הקשישים או מהלכים חשובים כמו הרחבת פרויקט ההזנה ויום לימודים ארוך שיוכלו סופסוף להפחית את המספר הדמיוני של 800 אלף ילדים עניים. גם הרפורמה בסיעוד היא קשקוש מוחלט שאין מאחוריו כלום פרט לאימוץ הצעת החוק שלי לטיפולי שיניים למבוגרים".