BETA

11.01.2018

07:48

עודכן:

כתר וסריקות במרחב שכם: נמשך המצוד אחר המחבלים מחוות גלעד

כוחות הביטחון המשיכו זה הלילה השני בפעולות לאיתור חוליית המחבלים שרצחה את רזיאל שבח. הפלסטינים: קרוב משפחתה של עהד תמימי נעצר בפעילות בנבי סאלח

הפיגוע בחוות גלעד: כוחות הביטחון פעלו הלילה (חמישי) לאיתור חוליית המחבלים, שרצחה ביום שלישי בערב את הרב רזיאל שבח, בירי מרכב חולף בכביש 60.

 

הכוחות פועלים ברצף מאז הפיגוע והטילו כתר על העיר שכם ועל הכפרים שבסביבתה. כמו כן בוצעו הלילה סריקות במרחב, כאשר עיקר הפעילות היא חקירת הפיגוע ואיסוף מידע מודיעיני לאיתור המחבלים, ככל הידוע מדובר בשני פלסטינים. זהות המחבלים אינה ידועה, אך בצה"ל מעריכים שהם מסתתרים באזור שכם.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תחזית מזג האוויר: חם מהרגיל לעונה

דיווח: הודו שוקלת להוציא לפועל את עסקת הטילים עם רפאל

צפו: כמעט ללא קושי - אסירים בברזיל בורחים מהכלא

 

לכוחות הביטחון מספר כיווני חקירה לגבי הפיגוע - הראשון הוא כי חוליה מקומית ביצעה את הפיגוע והשני מדבר על הכוונה של ארגון חמאס, בהפעלה מהגדה או אפילו בהוראות שנשלחו מרצועת עזה. "לצד אלה המשיכו הכוחות בפעילות ההגנה בצירים ובישובים במטרה לשמור על ביטחונם של תושבי הגזרה", כך נמסר מדובר צה"ל.

 

בכפר אום א-תות שבצפון השומרון נמצאו שני כלי נשק במהלך הסריקות. במהלך הלילה עצרו הכוחות 18 מבוקשים בפעילות טרור, בעיקר בהשתתפות בהפרות סדר אלימות. הם הועברו לחקירת שב"כ.

 

  סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד
סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד( דובר צה"ל)
 
 נשק שאותר בסריקות צה"ל בכפר אום א-תות שבצפון השומרון
נשק שאותר בסריקות צה"ל בכפר אום א-תות שבצפון השומרון( דובר צה"ל)
 
 סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד
סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד( דובר צה"ל)
 
סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד
סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד( דובר צה"ל)
 
 

 

במקביל דיווחו פלסטינים ברשתות החברתיות על מעצרו של מוחמד תמימי בכפר נבי סאלח, קרוב משפחתה של עהד תמימי, הנערה שתועדה מכה חיילי צה"ל בכפר. מעצרו של תמימי הועבר בשידור חי ברשת הפייסבוק.

 

בווידאו: מעצרו של תמימי

 

סריקות צה"ל במרחב שכם בעקבות הפיגוע בחוות גלעד( דובר צה"ל)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לפיגוע ולמצוד אחר המחבלים, באירוע השנתי לכתבים הזרים לציון השנה האזרחית החדשה: "אין לי שום ספק שזו רק שאלה של זמן, אני מקווה שלא הרבה זמן, עד שנגיע למרצחים. אנחנו מחויבים לזה".

 

נתניהו בירך את שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שצייץ בעקבות פיגוע הירי כי "חוקי הרש"פ מאפשרים למחבלים פרסים פיננסיים. זו הסיבה לכך שאין שלום". נתניהו הוסיף: "פרידמן צייץ את האמת ואמר דבר חשוב: ממשל אבו מאזן תומך במפגעים שרצחו אב לשישה. אסירים בכלא מקבלים מקבים 355 מיליון דולר בשנה, הם ומשפחותיהם מהרשות. זה משהו שלא ניתן לסבול".

 

בהלוויתו של הרב שבח שמעו קריאות לנקמה ופגיעה באוכלוסייה הערבית. מארגון חננו נמסר, כי שני נערים שהפגינו במחאה על הפיגוע נעצרו אתמול בצומת הפרסה בגוש טלמונים שבשומרון, בחשד שחסמו את הכביש במקום. כוחות הביטחון נערכים לפעולות נקם של צעירים מהאזור נגד פלסטינים, ופרוסים במרחב כדי לנסות למנוע אותן.

 

 הלוויתו של רזיאל שבח
 

הלוויתו של רזיאל שבח (הלל מאיר/TPS)

 

 

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע, והיא קראה לעזרה בקבוצת הווטסאפ של היישוב. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

 

שבח היה אב לשישה, הגדולה בילדיו בכיתה ה' והקטן בן שמונה חודשים. הוא התגורר בחוות גלעד זה 10 שנים. על פי דוברות המועצה האזורית שומרון, "שבח היה דמות בולטת ביישוב והיה מעביר שיעורים לילדים בו". הוא היה מוהל, שוחט ורב, למד ולימד בישיבת "רועה ישראל" בהתנחלות יצהר. בנוסף, התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון וככונן במגן דוד אדום.