BETA

10.01.2018

22:48

עודכן:

"מחוץ לרחם": הטראומה שחוות נשים שעברו הפלה בשלב מאוחר

אישה שעוברת הפלה, במיוחד לקראת סוף ההיריון, מרגישה כי מדובר בטאבו. המדינה לא מכירה בנפלים כבני אדם ומי שהפילה מיוזמתה עשויה לספוג ביקורת. "מרגישות מצורעות"

הפלות טבעיות קורות בממוצע לאחת מכל ארבע נשים, אך הנושא נחשב טאבו ולרוב מהווה טראומה, במיוחד לאלו שעוברות הפלה בשלב מאוחר של ההיריון. על פי ההלכה מעמדו של הנפל נחשב לפחות משל אדם, ואף נקבר באיזור מיוחד בבית הקברות ללא קבר מסומן.

 

לירון ושי מגיעים מדי פעם לבית העלמין "שדה יהושע" בחיפה כדי לבקר במקום שבו קבורים התאומים שאותם איבדו בשבוע העשרים להריון. מכיוון שעל פי היהדות העובר לא נחשב לאדם לפני הלידה, הם קבורים בבורות באזור בו קבורים הנפלים.

 

 לירון ושי, עברו הפלה טבעית ומנסים לבקר בקבר ילדם
 

לירון ושי, עברו הפלה טבעית ומנסים לבקר בקבר ילדם חדשות עשר

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דיווח: טראמפ צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות על איראן

הסכם האוצר וההסתדרות: שבוע העבודה יקוצר, שכר המינימום יעלה

חמאס משחרר קיטור: המחבלים מאזור שכם לא פעלו בחלל ריק

 

לירון משתתפת בקבוצת תמיכה של נשים שכולן עברו "לידה שקטה" בחודש החמישי או השישי להריון וכולן הרגישו שאין להם עם מי לשוחח על האובדן שחוו. "הייתי חייבת להפסיק את ההיריון כמעט בשבוע ה-25 בגלל מום שהיה לילדה", הסבירה חלי נומדר מורי: "היא הייתה סובלת בחיים ומבחינתי הצלתי אותה". חלי כתבה פוסט על המקרה שלה וחלק מהתגובות היו קשות: "קראו לי רוצחת ואמרו שאסור לרחם עליי".

 

"זה נושא מאוד מושתק שאף אחד לא מדבר עליו, את מרגישה מצורעת", תיארה בכאב אחת המשתתפות בקבוצה. "רק אחרי שעברתי את זה שמעתי שזה קרה לעוד אנשים", אמרה טל גויכמן גבע.

 

 האזור בבית העלמין בחיפה בו קבורים הנפלים
 

האזור בבית העלמין בחיפה בו קבורים הנפלים חדשות עשר

 

 

הסטטיסטיקה בישראל היא חמש לידות שקטות לאלף לידות. הפלה טבעית בשליש הראשון של ההיריון היא תופעה שכיחה עוד יותר – 15% מההריונות מסיימים באופן ספונטני בשלב זה. אחת מכל ארבע נשים עוברת הפלה טבעית במהלך חייה.

 

"לפני הפסקת ההיריון שלי הייתי צריכה לעבור ועדה ולהסביר לאנשים מדוע אני עושה את ההפלה, למרות שהרופא אמר לי שזה מה שעליי לעשות", סיפרה חלי. הרופאים בוועדה מייצגים את התינוק, שנחשב בר חיות, כלומר אדם עם מעמד וזכויות משלו.

 

"עד שבוע 24 מספיקה ועדה שגרתית של שני רופאים ועובדת סוציאלית כדי לבצע הפלה", הסביר הרב פרופסור אברהם שטיינברג, מנהל היחידה לאתיקה רפואית במרכז הרפואי "שערי צדק". "משבוע 24 ואילך, כשהעובר הוא בר חיות וצריך להרוג את העובר ברחם מרכיבים וועדה עם הרבה מומחים שצריכים להגיע למסקנה שמדובר במום מאוד משמעותי כדי להתיר הפסקת היריון, ואז אנו עומדים בפני שאלה – האם צריך להפסיק חיים גם אם במידה והוא יוולד כך לא יהרגו אותו כפי שהיה בעבר?".

 

בעזרת טיעונים שמגנים על העובר לחיים ועל מעמדו הפוטנציאלי כאדם, ממשיכה המדינה באמצעות חוק שעוצב על פי חוקי ההלכה להגביל את זכותן של נשים לבצע הפלות. למרות שיש לעוברים מעמד כשהם ברחם, כשהם יוצאים הם נחשבים לנפלים ואין להם מעמד של אדם. "המעמד של העובר הוא בגלל הפוטנציאל שלו, לכן יש לו מעמד יחסית נמוך מהאם. אם הוא לא נולד חי אז התברר שלא היה לא שום מעמד. זה לא אומר שצריך לפגוע ברגשות ההורים ואם מישהו רוצה להתאבל הוא יכול", הסביר פרופסור שטיינברג.