BETA

10.01.2018

22:24

עודכן:

חמאס משחרר קיטור: המחבלים מאזור שכם לא פעלו בחלל ריק

פרשנות: הכרזת טראמפ אילצה את אבו מאזן לאפשר לארגון להגביר אחיזתו בגדה - דבר שיצר את הקרקע שממנה צמחו מחבלי הפיגוע בשומרון • רה"מ: עניין של זמן עד שנגיע לרוצחים

הפיגוע שלשום (שלישי) סמוך לחוות גלעד שבשומרון, בו נרצח הרב רזיאל שבח, בא על רקע התחזקות חמאס באזור. הכרזת טראמפ על ירושלים מלכדה את אבו מאזן ואילצה אותו לאפשר לארגון להגביר את אחיזתו בגדה, ובייחוד בשכם, האזור ממנו המחבלים יצאו ואליו ככל הנראה ברחו.

 

כך למשל, לאחר הכרזת טראמפ, הרשות הפלסטינית הותירה לחמאס לקיים הפגנה גדולה בשכם, בה הונפו דגלי הארגון, שעד אז נאסרו להנפה בגדה, נשמעו התבטאויות שקראו להוציא לפועל פיגועים ונשמעו אמירות כמו "היהודים קופים וחזירים".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: תותחן צילם עצמו יורה פגז על עמדת חמאס - והועמד לדין

דיווח: טראמפ צפוי להמשיך את ההקלות בסנקציות על איראן

הסכם האוצר וההסתדרות: שבוע העבודה יקוצר, שכר המינימום יעלה

 

 הפגנת חמאס בשכם לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים
 

הפגנת חמאס בשכם לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים(חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לפיגוע ולמצוד אחר המחבלים שביצעו אותו באירוע השנתי לכתבים הזרים לציון השנה האזרחית החדשה: "אין לי שום ספק שזו רק שאלה של זמן, אני מקווה שלא הרבה זמן, עד שנגיע למרצחים. אנחנו מחויבים לזה".

 

נתניהו בירך את שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שצייץ בעקבות פיגוע הירי כי "חוקי הרש"פ מאפשרים למחבלים פרסים פיננסיים. זו הסיבה למה אין שלום". נתניהו אמר: "פרידמן צייץ את האמת ואמר דבר חשוב: ממשל אבו מאזן תומך במפגעים שרצחו אב לשישה". נתניהו הוסיף: "אסירים בכלא מקבלים מקבים 355 מיליון דולר בשנה, הם ומשפחותיהם מהרשות. זה משהו שלא ניתן לסבול".

 

השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, גינה גם הוא את פיגוע הירי בחוות גלעד: "חמאס ופתח מהללים את הרצח של הרב שבח, שנעשה בידי טרוריסטים פלסטינים. האלימות והתהילה האיומה המתלווה לה מסיתות לתקיפות נוספות ומחריבות את הסיכוי לשלום. תפילותיי למשפחת שבח".

 

מארגון חננו נמסר, כי שני נערים שהפגינו במחאה על הפיגוע נעצרו הערב בצומת הפרסה בגוש טלמונים שבשומרון, בחשד שחסמו את הכביש במקום. כוחות הביטחון נערכים לפעולות נקם של צעירים מהאזור נגד פלסטינים, ופרוסים במרחב כדי לנסות למנוע אותן.

 

זירת הפיגוע בחוות גלעד
 

זירת הפיגוע בחוות גלעד (ללא קרדיט)

 

 

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע, והיא קראה לעזרה בקבוצת הווטסאפ של היישוב. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

 

שבח היה אב לשישה, הגדולה בילדיו בכיתה ה' והקטן בן שמונה חודשים. הוא התגורר בחוות גלעד זה 10 שנים. על פי דוברות המועצה האזורית שומרון, "שבח היה דמות בולטת ביישוב והיה מעביר שיעורים לילדים בו". הוא היה מוהל, שוחט ורב, למד ולימד בישיבת "רועה ישראל" בהתנחלות יצהר. בנוסף, התנדב במחלקת הרפואה של המועצה האזורית שומרון וככונן במגן דוד אדום.

 

בתגובה לפיגוע הטילו כוחות הביטחון שלשום כתר על כפרים במרחב העיר שכם, כחלק מהמצוד אחר חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע. לפי הערכות מדובר בשני מחבלים. כוחות של צה"ל ושב"כ סגרו את הכניסות והיציאות גם לעיר שכם, וביצעו בידוק של כל כלי הרכב. חקירת הפיגוע נמשכת ובהערכת מצב בראשות הרמטכ"ל איזנקוט הוחלט על תגבור הכוחות באזור יהודה ושומרון.