BETA

10.01.2018

17:22

עודכן:

בתגובה ל"תרגיל ליצמן": שקד ולוין לא יעלו הצעות של האופוזיציה

השרים הודיעו כי בעקבות משיכת ההסתייגויות בתיקון לחוק בזמן הלוויית הנרצח מהפיגוע, חוקי האופוזיציה לא יעלו לדיון עד להודעה חדשה. "חוסר האנושיות היא הקש האחרון"

בתגובה לתרגיל על "חוק ליצמן": השרים שקד ולוין לא יעלו הצעות חוק של האופוזיציה לדיון.

 

השרים לוין ושקד הודיעו אחר הצהריים (רביעי) כי לא יעלו על סדר יומה של ועדת השרים לענייני חקיקה הצעות חוק של האופוזיציה, וזאת בשל "התנהלותה בחוקים האחרונים ובשל הניצול הציני שעשו ראשיה בלווויתו של נרצח פיגוע טרור היום, הרב רזיאל שבח ז"ל".

 

שרת המשפטים אמרה כי "האופוזיציה יכולה לפעול ביתר אנושיות, בייחוד נוכח פיגוע טרור שבוצע. חוסר האנושיות שגילתה האופוזיציה היא הקש ששבר את גב הגמל. זאת, לאחר ביזוי הכנסת בשבועיים האחרונים בזמן שחברי האופוזיציה רצו לעתור לבג"ץ נגד חוקים שהכנסת אישרה".

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

אורן חזן: אל תפסלו חסימת אתרים שגונבים תכנים ברשת

תיעוד: מורה נאזקת לאחר שמחתה על העלאת שכר המפקח

מה ההשלכות לקיצוץ תקציב המשטרה?

 

עוד הוסיפה השרה שקד ואמרה: "לא אסכים למצב בו האופוזיציה עושה את תפקידה הפרלמנטרי ומבצעת פיליבסטרים של ימים שלמים רק כדי לרוץ לבג"ץ מיד לאחר הפסדם.  האופוזיציה צריכה להחליט האם היא הולכת על מסלול של חקיקה או למסלול עוקף כנסת. אי אפשר לקבל מצב שמפלגה ביד אחת מגישה עתירות נגד הליכי חקיקה בכנסת ומצד שני מבקשת לקדם חוקים בכנסת".

 

שר התיירות יריב לוין אמר: "התנהלות האופוזיציה חצתה את כל גבולות הטעם הטוב, כאשר במהלך חסר רגישות וחסר אנושיות בחרו לנצל את השתתפותם של שרים וחברי כנסת בהלווית נרצח פיגוע טרור על מנת לנסות ולפגוע בחקיקה. אני מקווה שהצעד שאנו נוקטים בו היום יגרום להם לשוב לדרך הגיונית ומכבדת של התנהלות בכנסת".

 

תרגיל האופוזיציה, נועד היה מנוע את אישור תיקון "חוק ליצמן" שיאפשר להאציל סמכויות שר לסגנו. בזמן שחלק מחברי הקואליציה השתתפו בהלווית רזיאל שבח, שנרצח אתמול בחוות גלעד, האופוזיציה משכה היום את ההסתייגויות על תיקון החוק.

 

למרות זאת, החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית. 62 חברי כנסת הצביעו בעד בעוד ש-38 הצביעו נגד. 

התיקון ייכנס לתוקף מיד עם אישורו בכנסת, והתקבל בוועדה ברוב של 8 ח"כים מול 5. יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר: "החוק ישפר את המצב במובן שהוא נותן יותר סמכויות לסגן שר הבריאות במשרד חשוב מאין כמוהו".

 

כזכור, בנובמבר האחרון, ליצמן התפטר מתפקידו כשר הבריאות בעקבות המשבר סביב עבודות הרכבת בשבת, עליהן אמר ש"הן בניגוד להסכם קואליציוני ובניגוד לסטטוס קוו". ליצמן הוסיף כי "לא אוכל עוד לשאת באחריות מיניסטריאלית לפגיעה קשה באחד מערכי הנצח של העם היהודי".

 

לאחר אישר מינויו של ח"כ יעקב ליצמן לתפקיד סגן שר במשרד הבריאות, אמר ליצמן כי הוא שמח לחזור לתפקידו: "בעיניי, העיסוק בתחום הבריאות הוא בעל ערך גדול שיש בו הצלת חיים ופיקוח נפש, באופן יומיומי. אני חוזר לשרת את הציבור במשרה מלאה, בתחושת שליחות ומתוך מחויבות לקידום מערכת הבריאות, לטובת כלל אזרחי ישראל ללא הבדל אוכלוסיות ומגזרים".

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן

שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן ( ללא קרדיט)

 

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, אמר בתגובה להחרמת חוקי האופוזיציה: "הודעת השרים היא ניצול ציני של אירוע טרור טרגי למטרותיה הפוליטיים של הקואליציה. השרה שקד הודיעה כבר לפני שבועיים שיש בכוונתה למנוע כל דיון בהצעות חוק של האופוזיציה. זה לא מרתיע ולא מפחיד אותנו. זו רק הוכחה נוספת לכך שהקואליציה איבדה את מחויבותה לכללי הדמוקרטיה הבסיסיים: הממשלה מנסה להגביל את פעולותיה של האופוזיציה באמצעים לא דמוקרטים. 

 

"חבל שבקואליציה שכחו מזמן שהם נמצאים כדי לשרת את טובת הציבור כולו. לא רק ששבוע אחר שבוע הוועדה לא מתכנסת בשל חילוקי דעות פנימיים, עכשיו הם מחרימים את חוקי האופוזיציה ופוגעים ישירות בציבור הישראלי כולו", ציין ח"כ חסון.

 

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, הגיב גם הוא למהלך של שקד ולוין ואמר: "זו האמת בעניין ההצבעה על חוק ליצמן: מי שקבע מתי יהיו הדיון וההצבעה עליו היתה הקואליציה, בידיעה ברורה שכמה מחבריה נמצאים בהלוויה של רזיאל שבח ז״ל. לא היתה לה שום בעיה להזיז את הדיון לזמן אחר. האופוזיציה תכננה מראש דיון קצר, ובכל מקרה ההצבעה היתה בשעה שבה הח״כים לא היו מספיקים לחזור. אני מציע לחברי הקואליציה להתבייש בחוקים הרעים שהם מעבירים לצרכים פוליטיים, במקום לבקר אותנו על דברים שהם עצמם אחראים להם".

 

בנוסף להחלטה של שקד ולוין, השר בנט מסר לנתניהו כי אף חוק בוועדת השרים לא יאושר עד שהליכוד לא ישחרר את החסם המלאכותי שהוצב על ״חוק אוניברסיטת אריאל״. בבבית היהודי קוראים לרה״מ לפתוח את החסם עד יום ראשון.

 

לדבריו של שר החינוך, כל עוד הליכוד בולם את קידום החוק המבקש להכפיף מוסדות אקדמיים בשטחים למל"ג בירושלים, לא יקודמו חוקים נוספים. כיום אוניברסיטת אריאל כפופה למל"ג ביהודה ושומרון ולא למל"ג שאחראי על שאר האוניברסיטאות בישראל.