BETA

10.01.2018

09:44

עודכן:

שגריר ארה"ב על הפיגוע: תשלום הרש"פ לרוצחים – הסיבה שאין שלום

דיוויד פרידמן הביע צער על מותו של הנרצח בפיגוע אמש. ליברמן: "הנחיתי לבחון את הסדרת המאחז גלעד". הרמטכ"ל: "העיסוק העיקרי - מעצר החוליה שביצעה את הפיגוע"

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס היום (רביעי) לפיגוע שבו נרצח רזיאל שבח בסמוך לחוות גלעד ולפרסום גובה התשלומים שמעבירה הרשות הפלסטינית לאסירים ביטחוניים ולמשפחות מחבלים.

 

"ישראלי ואב לשישה נרצח הלילה בדם קר על ידי טרוריסט פלסטיני", כתב פרידמן בחשבון הטוויטר שלו, "חמאס משבחת את הרוצחים וחוקי הרשות הפלסטינית יספקו להם פרס כספי. אל תחפשו סיבות אחרות לכך שאין שלום". הוא הוסיף כי הוא מתפלל עבור משפחת שבח השכולה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הודו: העליון הפך פסיקתו - בתי קולנוע לא יחוייבו להשמיע המנון

נשיא קוריאה הדרומית: מוכן להיפגש עם קים ג'ונג און

דיווח: מפגינים ניסו להצית בית כנסת בתוניסיה כחלק מהמחאות

 

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן (רויטרס)

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי הנחה לבחון את הסדרת המאחז הגלעד והוסיף כי "כוחות הביטחון עסוקים במצוד אחר המחבלים שרצחו בחוות גלעד את הרב רזיאל שבח. אני כואב את אבלה הכבד של רעייתו יעל וששת ילדיו. הוריתי לראשי משרד הביטחון להעניק סיוע למשפחה ולתושבי חוות גלעד".

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע לזירה בה בוצע הפיגוע. הרמטכ"ל קיבל סקירה ממפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ממפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב, מראש המנהל האזרחי, תת-אלוף אחוות בן חור, ממפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית וכן מגורמי שב״כ. "העיסוק העיקרי כרגע הוא לאתר את החוליה, לעצור אותה ולמנוע אירועים נוספים וזאת לצד היערכות להמשך הפעילות במרחב יהודה ושומרון גם במהלך הימים הקרובים", אמר איזנקוט. בתוך כך, פרסו בטונדות בצומת הסמוכה לזירת הפיגוע. 

 

בווידאו: פריסת הבטונדות בזירת הפיגוע

 

בתוך כך, התחייבה שרת המשפטים איילת שקד להסדיר אתה המאחז שבו התגורר הנרצח, בצפון השומרון. "רצח רזיאל שבח ז"ל לא יישאר ללא תגובה", כתבה בטוויטר, "התשובה שלנו תהיה הסדרת היישוב חוות גלעד". כמו כן היא טענה כי בתגובה לפיגוע יש לאשר בנייה ברחבי יהודה ושומרון והתייחסה גם היא לתשלומי הרש"פ: "הם מבקשים לעקור, אנחנו נבנה. הרש"פ מדרבנת ומממנת מחבלים, אנחנו נפריח את החיים. הפלסטיניים יבינו שרצח ישראלים פוגע גם בהם".

 

שר החינוך נפתלי בנט כתב דברים דומים. "המחבלים שיצאו לרצוח את הרב רזיאל שבח, הכירו את 'מחירון הטרור' של אבו מאזן וידעו כמה כסף יקבלו על הרצח", כתב בטוויטר, "כדי להדביר את תעשיית הטרור, לא די לשים יד על הרוצחים, אלא יש לחזק את ההתיישבות. הסדרתה ובנייתה של חוות גלעד היא המחיר המרתיע ביותר שאפשר לגבות מהמחבלים על מנת למנוע את הרצח הבא".

 

 רזיאל שבח עם אשתו וששת ילדיו
 

רזיאל שבח עם אשתו וששת ילדיו(ללא קרדיט)

 

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) התייחס גם הוא לתשלומי הרשות. "התשלום הזה מרחיק את הסיכוי לשלום ומתדלק את האלימות הרצחנית", מסר, "אסור לתת פרס לטרור אלא לגדוע אותו ביד קשה. ההנהגה הפלסטינית מרוויחה כך ביושר את הספק והחשדנות של העם בישראל כלפיי נכונותה ללכת להסדר ומחלישה דווקא את הרוב המתון כאן".
 

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפיגוע במהלך ועידת גלובס לעסקים. "יום אבל נפל על מדינת ישראל. יש להביא את המרצחים לדין", אמר, "מקווים ששכניניו יבינו שחזרנו לארצנו כשותפים. כל מה שאנחנו רוצים להסביר הוא שנועדנו לחיות ביחד. ברגע שכולנו נבין את זה, את זה נוכל לחיות ביחד".

 

אתמול פרסם משרד הביטחון את תזכיר החוק למניעת תשלום לפעילי טרור ולמשפחותיהם על ידי הרשות הפלסטינית, וחשף את מערך התשלומים המלא של הרש"פ למחבלים, שמוערך בלמעלה ממיליארד שקלים. על פי נתוני הרשות, בשנת 2017 שולמו לאסירים ולאסירים משוחררים למעלה מ-550 מיליון שקלים, ולמשפחות מחבלים מתאבדים ופצועים כ-687 מיליון ש"ח. מדובר בכ-7% מתקציב הרשות הפלסטינית.

 

עוד נחשף כי מחבל היושב בכלא הישראלי במשך 5-3 שנים מקבל 2,000 שקלים בחודש ואילו מחבל השפוט ל 35-20 שנים מקבל 10,000 בחודש עד סוף חייו. כמו כן, מחבל נשוי יקבל תוספת של 300 שקל בחודש ועוד 50 בעבור כל ילד. אסיר מירושלים יקבל תוספת של 300 דומהומחבל אזרח ישראל תוספת של 500 שקלים. על פי החוק המוצע, ישראל תפעל נגד התשלומים הללו באמצעות ניכוי הסכום שהועבר לאסירים ולפעילי הטרור באותה שנה מתוך כספי הסיוע אשר מועברים על ידי הממשלה לידי הרשות הפלסטינית.