BETA

08.01.2018

14:15

עודכן:

חוק המרכולים יעלה הלילה להצבעה: "לא ישנה את המצב בשטח"

לאחר בחינת המצב לאור חברי הכנסת שצפויים להיעדר, החליט יו"ר הקואליציה להעלות החוק שזוכה לרוב קטן. בית הדין של הליכוד דחה את העתירה נגד ח"כ השכל

חוק המרכולים יעלה הלילה (שלישי) להצבעה. כך החליט יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, לאחר שבחן את המצב בנוגע לחברי הכנסת שצפויים להיעדר. חברי הכנסת מהקואליציה התבקשו לא להתרחק מירושלים ובשלב זה, הרוב שבו החוק צפוי לעבור הוא שני קולות בלבד: 57-59.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בישיבת סיעת הליכוד כי הקואליציה ביקשה קיזוז וכי ההחלטה לגבי הצבעה אפשרית תלויה בתגובת האופוזיציה לקיזוזים. ח"כ יואל חסון התייחס בטוויטר לדברי נתניהו וכתב: "שמעתי שרה"מ מחכה לתשובה מהאופוזיציה לגבי קיזוז על חוק המרכולים, התשובה ברורה כבוד ראש הממשלה: אין קיזוזים". בהמשך אמר רה"מ כי הצבעה נגד חוק המרכולים עלולה להביא להפלת הממשלה. עם זאת, הוסיף, החוק לא ישנה בפועל את המצב בשטח.

 

חנויות הנוחות תוחרגנה מחוק המרכולים. כל תקנה ששר הפנים יוכל להתערב בה לא תחול על חנויות נוחות, כלומר, עיריות לא יוכלו להחליט לשנות את הצו ולפתוח חנויות כאלה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

בנט וכחלון הציגו: מפסח וחנוכה הבאים - פעילות חינוכית בחופשות

פרסום ראשון: כחלון ובנט יציגו הסכם חדש; עיצומי המורים יבוטלו

בית שמש: חרדים יידו אבנים על רכב חייל - שסטה ממסלולו ונפצע

 

הרב אלי בן דהן ייצג את הבית היהודי בהלוויית אמו של חבר הכנסת מוטי יוגב בצפון וישוב לכנסת מיד לכשתסתיים. יתר חברי הכנסת של המפלגה יישארו בכנסת בכוננות, זאת לאור החשש שהאופוזיציה תקיים את ההצבעה בהפתעה. חבר הכנסת יוסי יונה מהמחנה הציוני ייעדר בשל ישיבת שבעה על אחיו המנוח.

 

בתוך כך, בית הדין של הליכוד החליט כי חברת הכנסת שרן השכל לא תודח מהתנועה בעקבות התנגדותה לחוק המרכולים. הנימוק לדחיית העתירה היה טכני והתבסס על מועד הגשתה. "אני מקווה מאוד שלטובת התנועה, ולטובת הדמוקרטיה הישראלית, דוד אמסלם ימשוך את העתירה שלו מבית הדין של הליכוד ויפסיק להביך את התנועה שלנו", אמרה השכל מוקדם יותר, "אני לא אשנה את הכוונה שלי להימנע. מנסים פה להלך איימים על חבר כנסת בגלל הצבעה ובגלל אידאולוגיה".

 

בהמשך ציינה השכל כי "דוד אמסלם עשה את אותו הדבר בדיוק לפני שנה בסוגיה שהיה לנו בה רוב של 61 חברי כנסת. מדובר היה בהקשר של דיונים תקציביים, שעשויים היו באמת להפיל את הממשלה. אסור אז עכשיו לצאת מפרופורציה".

 

ח"כ שרן השכל בדיון בעתידה להדחתה מהליכוד
 

"אצביע בהתאם לצו מצפוני". שרן השכל בדיון. צילום: תא לביא

 

 

במקביל, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הגיע היום לישיבת סיעת הליכוד ולצדו עמדו חברי הכנסת המקורבים אליו: יואב קיש, מיקי זוהר, נאווה בוקר, ז'קי לוי, אורן חזן, שרן השכל ואמיר אוחנה. חברי הכנסת דרשו מראש הממשלה נתניהו לפעול מול שר האוצר משה כחלון לטובת העלאה משמעותית של תקציב ירושלים אולם ראש הממשלה נתניהו אמר להם לא לתקוף את כחלון אישית וסרב להתערב בעימות בין ברקת לכחלון.

 

מוקדם יותר התייחס לסוגיה שר האוצר משה כחלון. "חוק המרכולים לא משנה את הסטטוס קוו", אמר במהלך מסיבת עיתונאים, "אני מזמין את כל עם ישראל להגיד לי אחרי שהחוק יאושר מה היה השינוי".

 

יו"ר "המחנה הציוני", אבי גבאי, העביר ביקורת על התנהלות הקואליציה בנושא בפתח ישיבת הסיעה. "אחד הביטויים המופרכים בפוליטיקה הישראלית הוא 'המחנה הלאומי'. הליכוד, כחלון, בנט וליברמן מתגאים בזה שהן מפלגות לאומיות. אז מה כל השאר – אנטי לאומיות? לא. מי שאנטי לאומי יושב בקואליציה. קואליציה שלא דואגת לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל אלא לעצמה. מה לאומי בחוק המרכולים? בלהתערב בחופש הפרט? בלגרום לכך שחנויות הדלק ימשיכו לפעול בעוד שאנשים שיש להם עסק קטן יאלצו לסגור את העסק שלהם? הרשתות החזקות של בעלי ההון ישארו פתוחות ואת העסקים הקטנים יסגרו".

 

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, תקף גם הוא את התנהלות נתניהו. "כל מי שעובר לידו מקבל צ'ק", אמר לפיד, "זה לא היה קורה לנתניהו לפני שלוש שנים. אני מכיר אותו, קרה שם משהו. כל יכולת העמידה שלו נעלמה. כולם מרגישים את זה וכולם עושים עליו סיבוב. זה לא קואליציה, זה מסיבה על חשבון אזרחי ישראל".