BETA

07.01.2018

11:46

עודכן:

סערה בישיבת שרי הליכוד: חוק המרכולים רע; רה"מ: חייבים לתמוך

גמליאל והנגבי אמרו בישיבה כי הניסיון של דוד אמסלם להדיח את שרן השכל הוא פסול ולא מידתי. חברת הכנסת ל-103fm: "שמעתי על העתירה בתקשורת - מדובר בבדיחה רעה"

בווידאו: נדחתה ההצבעה על חוק המרכולים.

 

סערה סביב חוק המרכולים, שצפוי לעלות מחר להצבעה. במהלך ישיבת שרי הליכוד, הביעה היום (ראשון) השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל התנגדות לחוק. "מדובר בחוק גרוע שיזיק ל'ליכוד' ויעביר תמיכה ל'יש עתיד'.

 

בתוך כך, העבירה ביחד עם השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, ביקורת על הניסיון של יו"ר הקואליציה דוד אמסלם להדיח את ח"כ שרן השכל (הליכוד) בעקבות התנגדותה לחוק. "הניסיון להדיח את השכל הוא פסול ולא מידתי", אמרו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "חייבים לתמוך בחוק המדובר ולהעביר אותו עוד השבוע".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הקרב על מזוודת שינדלר: סכסוך על מיליונים או צדק היסטורי?

נתניהו קרא למיי: הביעי סולידריות עם המפגינים באיראן

סיכוי של 1 ל-292 מיליון: אדם אחד זכה ב-560 מיליון דולר בלוטו

 

מוקדם יותר, התייחסה השכל לבקשתו של אמסלם להדיחה מהתנועה ותקפה אותו על התנהגותו. "שמעתי על העתירה של אמסלם מהתקשורת", אמרה השכל לתוכנית של אילה חסון ב-103, "מדובר בבדיחה רעה. התנהגות בריונית שעושה נזק לתנועה שאותה אני אוהבת ומייצגת. אי אפשר לאיים על חברי כנסת בצורה כזו". 

 

עוד הוסיפה השכל כי "אני עושה את מה שאני עושה מתוך חשש. אני חלק ממפלגה לאומית ליברלית, שיש בה חילונים, מסורתים ודתיים. אף אחד לא רוצה לכפות את העמדה שלו על האחר. מדובר בחוק שרוב הליכוד מתנגד לו. בשבועות האחרונים מפעילים עלי לחצים בשביל שאני אבציע בעד. אמרו לי שאם החוק לא יעבור אז הממשלה תתפרק, אבל אני לא מאמינה שאריה דרעי רוצה בחירות במצבו".

 

 שרן השכל
 

שרן השכל( דוברות עיריית באר שבע)

 

 

בהמשך אמרה כי הדיון בחוק לא היה מספיק מעמיק. "אם מדברים על נושאים הקשורים בדת ומדינה, אז יש לקיים דיון משמעותי ולא לדון במשך שבועיים לא חוק שניסחו אותו במספר שבועות. החוק הזה פוגע בנו פוליטית ומפלגתית".

 

בתוך כך,  שר החינוך נפתלי בנט אמר היום לנתניהו כי כל עוד הליכוד בולם את קידום החוק המבקש להכפיף מוסדות אקדמיים בשטחים למל"ג בירושלים, לא יקודמו חוקים נוספים. במקביל, שרת המשפטים איילת שקד פיזרה את ועדת השרים לחקיקה לאחר, לנוכח אי ההסכמות בחוק השנוי במחלוקת. 

 

 יהודה גליק עם אשתו יפה
 

יהודה גליק עם אשתו יפה(ללא קרדיט)

 

 

בקואליציה החליטו לפני כשבוע לדחות את ההצבעה על חוק המרכולים, זאת בעקבות כישלון להשיג רוב. החוק נהנה מרוב רעוע בשל היעדרות שר הדתות דוד אזולאי עקב מחלה ונבצרותו של חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) בשל מות אשתו יפה. בסיעת ש"ס הסבירו את ההחלטה ואמרו כי "בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר אזולאי הנמצא לאחר טיפול רפואי מורכב, ובעקבות נבצרותו של ח״כ גליק שנמצא לאחר הלווית אשתו, ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה, ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בעצה אחת של ש״ס ויהדות התורה לדחות את ההצבעה".

 

מצוקת הקואליציה החלה כשנודע על פטירת אשתו של ח"כ יהודה גליק. עם זאת, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יוזם חוק המרכולים, התעקש בכל זאת לקיים את ההצבעה. בהמשך, בכירי הקואליציה תקפו את האופוזיציה שחבריה סירבו לקזז את ח"כ גליק אבל נמנעו מלתקוף את דרעי או את שר הביטחון אביגדור ליברמן, שחברי מפלגתו המתנגדים לחוק על אף חברותם בקואליציה, סירבו להתקזז עם ח"כ גליק. גם שר האוצר, משה כחלון, אישר לחברת סיעתו טלי פלוסקוב להצביע נגדו.

 

סערה נוספת סביב הסוגיה התעוררה לאחר שדרעי בדק אם מותר מבחינה הלכתית לגליק להצביע בכנסת בזמן שבעה, דבר שגרר ביקורת רבה. דרעי לאחר מכן התנצל. "פנית לראש מועצת הר חברון כדי שיבדוק הלכתית עם רב היישוב עותניאל אם מותר בזמן השבעה להגיע להצבעה בכנסת שנועדה לשמור על קדושת השבת", אמר דרעי, "אם פגעתי ברגשותיו של יהודה חברי - אני מתנצל".