BETA

06.01.2018

21:31

עודכן:

הקרב על מזוודת שינדלר: סכסוך על מיליונים או צדק היסטורי?

המאבק בין ד"ר אריקה רוזנברג, שטוענת שהיא היורשת של אמילי שינדלר, ל"יד ושם" על מסמכים מעזבונו של חסיד אומות העולם נמשך שנים. "שיוכיחו למה הם חושבים שזה שייך להם"

בשנת 1999, 25 שנה אחרי מותו של אוסקר שינדלר ושנתיים לפני מות אלמנתו אמילי, הגיע ל"יד ושם" משלוח מגרמניה שבו מזוודה וארגזים עמוסים במסמכים מעזבונו של חסיד אומות עולם אוסקר שינדלר, בין המסמכים היו גם רשימותיו המקוריות. העיתונאי הגרמני אולריך סאם שמתגורר בירושלים הוא זה שהביא את המזוודה למוסד המוכר לשמחת מנהליו. זאת למרות שאלמנתו של שינדלר, היורשת של חפציו, היא לכאורה הבעלים. המזוודה הגיעה לעיתון שבו עבד לאחר שילדי אחת ממאהבותיו של חסיד אומות העולם מצאו אותה במקרה.

 

השמחה הייתה קצרת מועד שכן אישה בשם אריקה רוזנברג קוראת תיגר על העברת המסמכים וטוענת שהם שייכים לה. ד"ר רוזנברג הייתה הביוגרפית של אמילי שינדלר ובשלב הראשון של המאבק הציגה מסמך ירושה, לפיו היא בעלת המזוודה. "כיצד ייתכן שהמזוודה נמצאת ברשותם? כיצד הם נשארו עם משהו שאינו שייך להם?", תוהה ד"ר רוזנברג. "שיוכיחו לי למה הם חושבים שזה שייך להם". "המזוודה הייתה בגרמניה. היא הוברחה מאחורי הגב של האלמנה כדי להימנע מדיון אמיתי בשאלת הבעלות על המזוודה", אומר עו"ד יאיר ממן, שמייצג את ד"ר רוזנברג בתביעה נגד "יד ושם". "הם מתייחסים אליי כאל יהודייה מאיזה חור. כאל סתם יהודייה מהגולה. למה? כי אני לא גרה בישראל?", אומרת ד"ר רוזנברג.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כמו לקחת סוכריה מתינוק: התחרות הפרועה על שוק הלידות

התפתחות משמעותית בחקירת הרצח בחירייה

נתניהו קרא למיי: הביעי סולידריות עם המפגינים באיראן

 

 רשימות שינדלר
 

רשימות שינדלר(חדשות עשר )

 

 

ד"ר רוזנברג פגשה את אמילי שינדלר בסוף שנות השישים של המאה הקודמת ולדבריה, בזכות ההכרות, הסיוע והביוגרפיות שכתבה עליה, השתפר מצבה של אלמנת חסיד אומות העולם שאף זכתה להכרה כחסידת אומות עולם בעצמה וקיבלה את אות "מסדר מאי", אות הכבוד הגבוה ביותר שמוענק בארגנטינה.

 

לפני ההכרות מצבה של אמילי היה קשה שכן מעמד בעלה הידרדר בגרמניה לאחר מלחמת העולם השנייה ובשלב מסוים אף ניסו להתנקש בחייו. נוסף לכך, נפגע מצבם הכלכלי והשניים התקיימו מתרומות. לימים, תטען אמילי כי רוב הכסף נשרף על אלכוהול ובילויים עם מאהבות בעוד היא נאלצה לגנוב מזון.

 

המצב החמיר עוד יותר כשבני הזוג שינדלר עברו לארגנטינה בעקבות הרפתקה עסקית חדשה אך העסק נכשל והחובות תפחו. שינדלר החליט לשוב לגרמניה והותיר את החובות העצומים לאשתו שאותה לא יראה עוד לעולם. ד"ר רוזנברג, כאמור, טוענת כי מצב האלמנה השתפר בזכותה.

 

 דוקטור אריקה רוזנברג
 

ד"ר אריקה רוזנברג חדשות עשר

 

 

עוד טוענת ד"ר רוזנברג כי ב"יד ושם" ידעו שהמזוודה שייכת לה. ד"ר רוזנברג הציגה מכתב שנציגת משרד החוץ בברלין שלחה למוסד תחת הכותרת "למי שייכת מזוודת שינדלר". לפי המכתב, השבועון "דר שפיגל" כתב כי יותר ויותר עדויות מצביעות על כך שרשימותיו של שינדלר שייכות מבחינה משפטית לאלמנתו בת ה-92. בהנחה ששינדלר לא העניק את המסמכים במתנה הרי שהם שייכים, על פי דעת המומחים המשפטיים, לעזבונו ומכאן ליורשיו.

 

ב"יד ושם" טוענים שמדובר בניסיון לייצר רווח כספי ומפנים אל מכירות פומביות של חפציה של אמילי שינדלר שהתקיימו זמן קצר לאחר מותה ושאיש לא יודע מי עומד מאחוריהן. הרשימות, כמובן, שוות הרבה יותר. לפני כמה שנים צץ עותק של אחת הרשימות והמחיר שנדרש בעבורו היה שלושה מיליון דולר. ד"ר חיים גרטנר, מנהל ארכיון "יד ושם", טוען שד"ר רוזנברג מספרת סיפור דמיוני ושבעבר אף תבעה כמה גופים שונים בעולם, ביקשה לקבל בעלות על המזוודות אך נדחתה. "המסמכים במזוודה של שינדלר הגיעו ל'יד ושם' כדין", הוא קובע ומוסיף: "אם התיעוד לא יהיה ב'יד ושם', לא אתפלא אם יום אחד ימצאו אותו ב'איביי'".

 

כך או כך, לאחרונה קבע בית המשפט העליון שכדי להמשיך בתביעה נדרשים התובעים להמציא צו ירושה ישראלי ולאשר שאין יורשים אחרים. השמועות מספרות שלאוסקר שינדלר שני ילדים שנולדו מחוץ לנישואים ואיתורם הוא משימה לא פשוטה. בינתיים, המזוודה תישמר ב"יד ושם", משאירה מאחוריה סיפור מעורר מחלוקת על בעליה.