BETA

04.01.2018

22:45

עודכן:

חשש מניתוקי חשמל ומקריסת עצים: הסערה כבר כאן

רוחות עזות וגשמים כבדים פוקדים אזורים שונים ברחבי הארץ - אך השיא עדיין לפנינו, וצפוי להגיע הבוקר. בחברת החשמל, בכוחות הכיבוי ובמשטרה נערכים בצוותים מתוגברים

מערכת חורפית ראשונה: גשמים, בחלקם חזקים, ירדו הלילה (שישי) בעיקר באזור השפלה והחוף הצפוני. בין המקומות הבולטים שזכו לגשם: בעין כרמל ירדו עד כה  64 מ"מ. בחרשים שבגליל ירדו 47 מ"מ. בזכרון יעקב ירדו 36 מ"מ. הגשמים צפויים להמשיך לרדת לאורך שעות היום ואף צפויים להתחזק.

 

בסך הכל ירדו כ-20-30 מ״מ בצפון הארץ. בגליל ובגולן הצטברו כ-40-50 מ״מ, ומפלס הכנרת עלה ביממה האחרונה ב-2 ס״מ  לרום של 214.33 - מ׳ בשל גשם ישיר. בנמל חיפה ירדו למעלה מ-70 מ"מ, 75 מ"מ בלימן, 72 בעברון, 65 בכפר פינס, 62 בגלעד.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

איראן מעוניינת בעימות ברצועה - ובחמאס עדיין מתלבטים

תאונה קטלנית בוואדי ערה: שני הרוגים ופצוע אנוש

ליברמן אישר: שיווק קרקעות ל-900 יחידות דיור חדשות באריאל

 

עמוד תאורה שנפל בנתניה כתוצאה מהסופה
 

עמוד תאורה שנפל בנתניה כתוצאה מהסופה ללא קרדיט

 

 

הרוחות גם כן חזקות והמשבים יוכלו להגיע היום למהירות של 100 קמ"ש. שלג צפוי לרדת לאורך כל היום באתר החרמון. מערכת הגשם צפויה להתמעט בשעות הערב. מחר אחרי שעות הבוקר, הגשמים יהיו מאחורינו.

 

החשש הגדול הוא מהנזקים שהסופה יכולה לגרום בהם הצפות, ניתוקי חשמל וקריסת עצים ומנופים. בחברת החשמל נערכים למזג האוויר הסוער, בעבר הם התמודדו עם סופות דומות. הצוותים נמצאים בכוננות שיא, ו-200 גנרטורים חולקו ופוזרו ברחבי הארץ.

 

גשמים קלים החלו לרדת מאזור צפון הארץ ועד תל אביב, והרוחות נושבות כעת בעוצמה של 70-60 קילומטרים לשעה, וצפויות להתחזק משמעותית, כאמור, במהלך הלילה. המשמעות היא שחפצים משוחררים עשויים להתעופף. על כן ההמלצה היא לחזק חפצים שעלולים להינתק ממקומם. כבר התקבל דיווח על כך שברחוב גיבורי ישראל בנתניה נפל עמוד תאורה, שוטרים הגיעו למקום ואין דיווח על נזק נוסף או נפגעים.

 

עקב מזג האוויר הסוער, היום לא יתקיימו פעילויות חוץ בית ספריות, טיולי תלמידים או תנועות נוער, באזורים המועדים לשיטפונות. ממשרד החינוך נמסר כי חדר מצב טיולים עומד בקשר עם הגורמים המטאורולוגיים, ועם כל מארגני הטיולים, ונערך לכל התפתחות. בכל הנוגע ללימודים והסעות תלמידים, מערכת החינוך תפעל היום כבשגרה.

 

בווידאו: גלים גבוהים בים בעקבות התחזקות הרוחות

 

בתוך כך, במשטרה ובמד"א הודיעו כי הם נערכים בכוחות מתוגברים, בעיקר בכבישים ובצירים הראשיים, לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי להתחיל הלילה ולהימשך בסוף השבוע. במוקד התנועה יפורסמו כל העת הודעות לתקשורת על חסימות הכבישים.

 

בנוסף מעריכים המשטרה כי לאור אירועים דומים בעבר, סביר להניח שיחסמו צירים רבים ברחבי הארץ. במשטרה קוראים לנהגים להתאים את נסיעתם לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה.

 

עוד מבקשים במשטרה מציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף ממליצים לנהגים להיערך עוד היום, בטרם הסערה, ולהכין את הרכב לנהיגת חורף – לנפח צמיגים, לבדוק את תקינות המגבים ולנקות את פנסי הרכב.

 

בשירותי הכבאות וההצלה הודיעו גם כן כי סיימו את היערכותם למזג האוויר הסוער. ההכנות כללו בדיקת ציוד לרבות סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים ומיוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, יחידת הכיבוי המרכזית ״להבה״ תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים. במקביל בעיריית תל אביב נבנו חומות של חול, על מנת למנוע הצפות כתוצאה מהרוחות העזות. 

 

 שלג באתר החרמון
 

שלג באתר החרמון, הבוקר אתר החרמון

 

 

בחרמון הוסיף הבוקר לרדת השלג, והטמפרטורה באתר עומדת על 0 מעלות בשעות האחרונות. עד כה נערמו 10 ס"מ של שלג במפלס התחתון, וכ-30 סנטימטרים בעליון - כך על פי הערכות. בשל מזג האוויר האתר יהיה סגור היום למבקרים, כך נמסר ממנהלת אתר החרמון. 

 

"אנחנו רגילים, מוכנים וערוכים. מבחינתנו שיהיה ככה כל הזמן", אמרה אתמול מיקי ענבר, מנהלת אתר החרמון. "קנינו 70 טון מלח, על מנת לפזר על הכביש למניעת החלקות. אנחנו קודם כל דואגים לבטיחות של המבקרים שלנו. בשעה האחרונה התחיל לרדת שלג ופינינו את המבקרים. הבנו שאם לא נפנה אותם, יכול לקרות מצב שלאנשים יהיה קשה לרדת, עקב כך שהציר יהיה מלא בשלג".