BETA

04.01.2018

19:43

עודכן:

משה יוסף למקורבו: "הבנתי שהם רוצים להפיל עלי את התיק"

בשיחה עם חברו, הסביר מקורבו של יו"ר הקואליציה לשעבר מה הביא אותו למסור את העדות נגדו • יזם הנדל"ן גלזר בחקירתו: "עשינו 3 פרויקטים יחד, על כל שלב ביטן קיבל כסף"

תיק ביטן: מאז תחילת הפרשה, משה יוסף, מקורבו של יו"ר הקואליציה לשעבר, לא דיבר עליה עם אף אחד ממקורביו, ונתון בלחץ נפשי כבד.

 

הערב (חמישי) נחשפת שיחה בין יוסף לבין אחד האנשים הקרובים לו, בה הוא סיפר לו את שעל לבו: "אני יושב שעות בחדרי החקירות והם שואלים אותי אלף שאלות. הראש על הזמן חושב על המשפחה. המשטרה עשתה פה עבודה מדהימה, אי אפשר באמת להתמודד איתם הבנתי שאני סגור מכל הכיוונים, אבל רציתי להמשיך ולא לענות", סיפר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סכנה לחייו של ילד בן 12 שנחנק מנקניקייה במהלך ארוחה

טיולי תלמידים בוטלו, נזקים בעקבות הרוחות העזות: הסופה מתקרבת

חשד: מורים בבית ספר ביפו ביצעו מעשה מגונה בתלמידים

 

"אז הם הראו לי שאשתו של דוד ביטן אישרה בחקירה הראשונה שלה שהיא קיבלה ממני כסף. אז אם היא אישרה כזה דבר, הבנתי שהם רוצים להפיל עלי את התיק, הבנתי שאני חייב להגן על עצמי. החלטתי לעשות מעשה ולספר למשטרה על המעשים שלי בלבד. אני לא עד מדינה, אני לוקח אחריות על המעשים שלי. פעלתי בצורה לא נכונה בעקבות עצות לא טובות שקיבלתי לאורך הדרך ועל זה אני צריך לשלם", הוסיף באותה שיחה.

 

 דוד ביטן ומקורבו משה יוסף
 

דוד ביטן ומקורבו משה יוסף( יוסי זלינגר)

 

 

החוקרים, שהבינו כי יוסף וביטן נכנסו לחקירה עם קשר שתיקה, חיפשו נקודת תורפה שתסייע להם לשבור את הקשר. הם סימנו את חגית ביטן, אשתו של חבר הכנסת כמטרה. כאמור, ברגע שיוסף הבין שחגית ביטן היא זו שדיברה ראשונה על העבירות שלו, הוא היה מעוניין להגן על עצמו.

 

עוד נחשף הערב כי המשטרה חושדת שמקורב נוסף קיבל כספי שוחד מקבלנים ויזמים והעבירם לביטן. בידי המשטרה יש מידע נוסף על אדם אחר, שלפחות באירוע אחד העביר מזומנים שקיבל מיזם או קבלן מסוים לידי דוד ביטן, המוגדרים ע"י המשטרה כספי שוחד. אותו אדם עדיין לא נעצר ונחקר וצפוי להיעצר בימים הקרובים.

 

 

 

בתוך כך, בימים האחרונים דרור גלזר, יזם הנדל"ן שחשוד שהעביר כסף לביטן, מסר עדות במשטרה. הוא עוד לא חתם על הסכם עד מדינה, אך ישנם מגעים מתקדמים. גורמים במשטרה אומרים כי העדויות שלו חשובות מאוד לתיק. בין השאר מסר למשטרה כי נפגש עם ביטן כמה פעמים. "הוא זה שקבע את סכומי הכסף והפנה אותי ליוסף ולגלעדי שיעזרו לי. הכול היה ביוזמתו", אמר גלזר בעדותו. לדבריו, "הקשר בינינו החל לפני כחמש שנים. עשינו שלושה פרויקטים ביחד - שני פרויקטים של מגורים ופרויקט אחד של מעונות סטודנטים. על כל שלב ביטן קיבל כסף".

 

יש לציין כי מדובר בעדויות שאסור לפרקליטות ולמשטרה להשתמש בהם עד שנחתם הסכם מדינה. פרקליטו של גלזר, אמר שמרשו כופר בחשדות ומבקש שלא להתייחס לפרסומים אודות ההידברות.

 

אתמול נודע כי יזם הנדל"ן והקבלן דרור גלזר, החשוד שנתן שוחד לח"כ ביטן, נמצא לקראת חתימה על הסכם עד מדינה. במסגרת ההסדר, יודה גלזר שהעביר רבע מיליון שקל ליו"ר הקואליציה לשעבר בתמורה לקידום עסקיו בתל אביב. במקביל, צפוי גלזר להפליל גם בכירים בעיריית ת"א, שכבר נחקרו במסגרת התיק. על פי ההסדר המסתמן, יודה גלזר שהעביר רבע מיליון שקלים למשה יוסף, שעל פי החשד העביר אותם לחברו הטוב ביטן. הסדר עד המדינה המסתמן עם גלזר מהווה התפתחות דרמטית בפרשת השחיתות בראשון לציון.

 

משה יוסף, בדיון בבית המשפט
 

משה יוסף, בדיון בבית המשפט(חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר פורסם כי המשטרה חושדת כי צלם חתונת בתו של יושב ראש הקואליציה לשעבר, חבר הכנסת דוד ביטן, שעל פי החשד מומנה בכספי שוחד העניק למשפחה הנחה, זאת בתמורה להקלות בארנונה, כך נחשף לראשונה בחדשות עשר.

 

בבוקר נחקר ביטן בפעם החמישית במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה. חקירתו ארכה במשך כשעה וחצי, והוא שמר בה על זכות השתיקה, כפי שעשה גם בפעם הקודמת. 

 

ביטן העביר לחוקרים פתק שבו הוא מודיע על כך שהוא ממשיך לשמור על זכות השתיקה, בגלל לחץ שהופעל לטענתו על נחקרים אחרים למסור עדויות כזב ושקר. ביטן, החשוד בעבירות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון, העביר לחוקרים רשימה של האורחים שהגיעו לחתונת בתו וכן של המתנות שהיא ובעלה קיבלו לחתונה. הוא היה אמור להיחקר ביום שלישי האחרון, אבל חקירתו נדחתה בשל הצבעות בכנסת. 

 

בתחילת השבוע התראייה חגית ביטן, אשתו של חבר הכנסת, לרדיו 103FM, ואמרה כי לא הייתה מעורבת במתנות לחתונה. "הייתי עסוקה בדברים אחרים אבל אני יודעת שאין שם סכומים מעוררי חשד". עוד הוסיפה כי היא "מאמינה בחפותו של בעלי ושאני בכלל לא אמורה להיות נחקרת. ההתעסקות בחתונה של בתי מכעיסה אותי. זו התעסקות מיותרת ונראה שמחפשים את בעלי בנרות. הכל היה כשר בחתונה, רשום ומסודר. מה הם מעלים בדעתם, שאנחנו ניקח שוחד בחתונה? הם נורמלים?".

 

אתמול נעצר רונן גינזבורג, מנכ"ל חברת הבנייה "דניה סיבוס", במסגרת הפרשה בחשד למתן שוחד, הלבנת הון ועבירות מס במסגרת התיק. מעצרו הוארך בשישה ימים. הבוקר הגישו עורכי דינו ערעור על ההחלטה להאריך את מעצרו, פרט שפורסם לראשונה בחדשות עשר. בהמשך, חזר בו מהגשת הערעור לאחר שפרקליטו הגיע להבנות עם המשטרה, לפיה גינזבורג יישאר במעצר בית עד לתחילת השבוע הבא, ואז ישוחרר למעצר בית של שבוע שבתומו יחזור לעבודתו.

 

 חגית ביטן
 

"לא היו סכומים חשודים בחתונה". חגית ביטן, אשתו של חבר הכנסת  חדשות עשר

 

 

בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי ח"כ ביטן חשוד שסייע לחברת "דניה סיבוס" תמורת שוחד. עוד חשוד ביטן שעזר לסופרמרקט "חצי חינם" בהקלות לארנונה בזמן שכיהן כסגן ראש העיר ראשון לציון. כמה מעובדי הרשת העידו במשטרה בנוגע לחשדות, שנחשפו לראשונה בתכנית "המקור", וביטן נשאל על כך בחקירתו.

 

בתוך כך, חלקים מעדותו הנרחבת והמשמעותית של מקורבו של ביטן, משה יוסף, התפרסמו אתמול: "הכרנו לפני שלוש שנים וחצי והתחברנו גם עם המשפחות. מהר מאוד הבנו את הפוטנציאל שיש לשנינו לעשות כסף קל". יוסף סיפר כי שימש כ"צינור" כספים לביטן, והעיד כי העביר לביטן שוחד בסכום של חמישה מיליון שקלים. בעדותו סיפר יוסף על חברות קבלניות נוספות ששמן טרם פורסם ונקטו שיטה דומה לחברות האחרות החשודות בפרשה - העברת כספי שוחד דרכו אל ביטן. מדובר במיליוני שקלים שחלקם חולקו בין יוסף לביטן, וחלקם ניתנו לביטן בלבד.

 

כמו כן, יוסף מנקה בעדותו את ראש עיריית ראשל"צ דב צור, שהורחק היום בהסכמה מהעירייה ל-25 ימים. בנוסף, עדותו מנקה את החשדות נגד ביטן בפרשת חתונת בתו, אך מסבכת אותו בפרשיות אחרות.