BETA

04.01.2018

18:17

עודכן:

טיולי תלמידים בוטלו, נזקים בעקבות הרוחות העזות: הסופה מתקרבת

כבר בשעות האחרונות החל לרדת גשם קל מאזור הצפון ועד המרכז, והחלו לנשוב רוחות חזקות בעוצמה של 70-60 קמ"ש. לקראת שעות הלילה עוצמת הרוח והגשם צפויה להתחזק משמעותית

נערכים לסופת הסופ"ש: גשמים קלים החלו לרדת בשעה זו (חמישי) מאזור צפון הארץ ועד תל אביב, והרוחות נושבות כעת בעוצמה של 70-60 קילומטרים לשעה, וצפויות להתחזק משמעותית לקראת שעות הלילה.

 

על פי הערכה ינשבו רוחות חזקות מאוד של 100 קילומטרים לשעה, והמשמעות היא שחפצים משוחררים עשויים להתעופף. על כן ההמלצה היא לחזק חפצים שעלולים להינתק ממקומם. כבר התקבל דיווח על כך שברחוב גיבורי ישראל בנתניה נפל עמוד תאורה, שוטרים הגיעו למקום ואין דיווח על נזק נוסף או נפגעים.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד: מורים בבית ספר ביפו ביצעו מעשה מגונה בתלמידים

הסופר אהרן אפלפלד הלך לעולמו בגיל 85

איראן: הציוצים המגוחכים של טראמפ ופנס מעודדים פילוג

 

עמוד תאורה שנפל בנתניה כתוצאה מהסופה
 

עמוד תאורה שנפל בנתניה כתוצאה מהסופה( ללא קרדיט)

 

 

גם מבחינת המשקעים, צפויות לרדת כמויות אדירות גשם, על פי הערכה כ-100 מילמטרים ירדו ביממה אחת, וכן כמות עצומה של שלג באתר החרמון. החשש העיקרי הוא מפני הצפות במרכזי הערים, בעיקר במישור החוף, וכל יחידות החילוץ וההצלה נערכו על מנת לשאוב את המים.

 

עקב מזג האוויר הסוער, מחר לא יתקיימו פעילויות חוץ בית ספריות, טיולי תלמידים או תנועות נוער, באזורים המועדים לשיטפונות. ממשרד החינוך נמסר כי חדר מצב טיולים עומד בקשר עם הגורמים המטאורולוגיים, ועם כל מארגני הטיולים, ונערך לכל התפתחות. בכל הנוגע ללימודים והסעות תלמדים, מערכת החינוך תפעל מחר כבשגרה.

 

 חומות החול שהוקמו ליד חוף הים בתל-אביב
 

חומות החול שהוקמו ליד חוף הים בתל-אביב( ללא קרדיט)

 

 

בווידאו: היערכות לסופה בחופי ראשון לציון (צילום: רויטל נוגה)

 

 

מחר צפוי להיות קר, גשום וסוער מהצפון ועד לצפון הנגב. ייתכן גשם מקומי במרכז הנגב ובאילת. ינשבו רוחות עזות וקיים חשש להצפות בערי החוף ונחלי המזרח והדרום. בחרמון ירד שלג כבד. החל משעות הערב תורגש החלשות בעוצמת הרוחות והגשמים.

 

ביום שבת כבר תורגש עלייה קלה בטמפרטורות וגשם מקומי יוסיף לרדת עד לשעות הצהריים. בימים ראשון עד שלישי הסופה תחלוף, צפויה התחממות ניכרת ומזג האוויר יהיה נאה וחם מהממוצע העונתי.

 

גם ברשות שדות התעופה נערכים לסופה ולהשפעתה על לו"ז הנחיתות וההמראות. בחברות ארקיע וישראייר הודיעו הבוקר כי יעתיקו את פעילותם הפנים ארצית משדה דב לנמל התעופה בן גוריון. נכון לשעה זו לא ידוע על טיסות חוץ שמועדן שונה.

 

 הערכות מערך הכבאות וההצלה למזג האוויר הסוער
 

הערכות מערך הכבאות וההצלה למזג האוויר הסוער דוברות כב"ה

 

 

בווידאו: ראיון עם טפסר משנה יוסי דקלו, על היערכות מערך הכבאות לסופה

 

 

בשירותי הכבאות וההצלה הודיעו גם כן כי סיימו את היערכותם למזג האוויר הסוער. ההכנות כללו בדיקת ציוד לרבות סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים ומיוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, יחידת הכיבוי המרכזית ״להבה״ תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים. במקביל בעיריית תל אביב נבנו חומות של חול, על מנת למנוע הצפות כתוצאה מהרוחות העזות. 

 

טפסר משנה יוסי דקלו, מפקד יחידת "להבה" בשירות הכבאות, ייעץ לנהגים שנתקלים בכביש מוצף שלא להיכנס לשלוליות או לאזורים בהם יש הצפות מתחת לגשרים. לדבריו, "אם כבר נקלעתם לשלולית או להצפה, הדבר הראשון שצריך לעשות זה לעלות לגג הרכב, לשבת על הגג ולהמתין לעזרה. יגיעו לוחמי אש עם סירות וציוד ויחלצו אתכם בצורה בטוחה".

 

גם להולכי הרגל ייעץ דקלו להתרחק מעצים ואזורים מועדים לפורענות בזמן שהרוח חזקה "ראינו מנופים שקרסו ועצים ועצמים שנפלו על אזרחים. 

 

בווידאו: גלים גבוהים בים בעקבות התחזקות הרוחות

 

 

בתוך כך, במשטרה ובמד"א הודיעו כי הם נערכים בכוחות מתוגברים, בעיקר בכבישים ובצירים הראשיים, לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי להתחיל הלילה ולהימשך בסוף השבוע. במוקד התנועה יפורסמו כל העת הודעות לתקשורת על חסימות הכבישים.

 

בנוסף מעריכים המשטרה כי לאור אירועים דומים בעבר, סביר להניח שיחסמו צירים רבים ברחבי הארץ. במשטרה קוראים לנהגים להתאים את נסיעתם לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה.

 

עוד מבקשים במשטרה מציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף ממליצים לנהגים להיערך עוד היום, בטרם הסערה, ולהכין את הרכב לנהיגת חורף – לנפח צמיגים, לבדוק את תקינות המגבים ולנקות את פנסי הרכב.

 

בווידאו: שלג החל לרדת באזור אתר החרמון

 

 

"אנחנו רגילים, מוכנים וערוכים. מבחינתנו שיהיה ככה כל הזמן", אמרה מיקי ענבר, מנהלת אתר החרמון. "קנינו 70 טון מלח, על מנת לפזר על הכביש למניעת החלקות. אנחנו קודם כל דואגים לבטיחות של המבקרים שלנו. בשעה האחרונה התחיל לרדת שלג ופינינו את המבקרים. הבנו שאם לא נפנה אותם, יכול לקרות מצב שלאנשים יהיה קשה לרדת, עקב כך שהציר יהיה מלא בשלג".