BETA

03.01.2018

17:59

עודכן:

אפליקציית תמרון בקרב וקבלת מידע מהשטח: יחידת הפיתוח נחשפת

צה"ל חשף את יחידת הסטארט-אפ, והציג 2 תוכנות שפותחו: האחת מאפשרת למפקד לקבל סרטונים משטח האויב, והשנייה מציגה את דרך התמרון המיטבית • צפו בהצצה למערכות המיוחדות

צה"ל חושף היום (רביעי) לראשונה את יחידת הפיתוח – יחידת הסטארט-אפ - של אגף המודיעין, המכונה גם 3060, שלוש שנים לאחר שהוקמה. לצד חשיפת היחידה, בצבא מפרסמים היום חלק קטן מהמערכות המיוחדות שפותחו על ידי החיילים.

 

אחת המערכות, המכונה "בשידור חוקר", מאפשרת למפקד כוח שפועל בשכונה מסוימת בעזה, בדרום לבנון או בסוריה, להקיש על התצלום האווירי של תא השטח שבו הוא פועל, תוך התמקדות על רחוב או מבנה כלשהו, ולקבל עליו מיד את כל הסרטונים המעודכנים שהצטברו עליו. הסרטונים נאספים הן על ידי כלים צבאיים, דוגמת מל"טים של חיל האוויר שפעלו בזירה, והן מהרשתות החברתיות. גם צילום תמים לכאורה, של ילדים המשחקים ברחוב, שהועלה לפייסבוק או לטוויטר, יופיע במערכת ויאפשר לדרג בשטח להכיר את הזירה שבה הם פועלים באופן מיטבי.

 

מערכת נוספת שחשפו היום קציני היחידה היא אפליקציית "דרך המלך", שמסייעת לאתר את דרך ההתקדמות הטובה ביותר בתמרון קרקעי בשטח אויב. האפליקציה בפועל, ממליצה למ"פ הפועל בשטח מהו נתיב התמרון הבטוח ביותר בדרך ליעדו. התוכנה מחשבת ומציגה מרחקים בנתיבים האפשריים, זמני הגעה אל יעד אויב, טווחי צעידת הכוחות או נסיעתם ברכבים משוריינים לפי מקטעים, שיפועי הצד לנגמ"שים, מכשולים אפשריים בדרך, התחשבות במזג האוויר והשפעתם על הקרקע וכן ניתוח ואיתור שטחים נחותים שבהם הכוח עלול להיות חשוף לתצפית או לאש של האויב, הנמצא בנקודות שולטות סמוכות.

 

 מתוך מערכת "דרך המלך" של צה"ל שנועדה לנתח שטח מבצעי
 

מערכת "דרך המלך" של צה"ל שנועדה לנתח שטח מבצעי (דובר צה"ל)

 

 

המשמעות של הפיתוח החדשני שמאפשרת האפליקציה: עדכון בזמן אמת של תוואי שטח. כך לדוגמה, אם מטוסי חיל האוויר או תותחים "ריככו" בתקיפותיהם את שטח התמרון שבו הכוח צריך לעבור, המערכת תיקח זאת בחשבון. חשוב לציין כי גלגול קודם ופחות מתקדם של תוכנה זו כבר הוכיח את עצמו במבצע "צוק איתן", כשבתמרון של חטיבת הנח"ל וחטיבת השריון 401 בשכונת אל-עטטרה שבצפון הרצועה, הכוחות בחרו נתיב התקדמות שמנע כניסה לשטח שבו היו מבנים ממולכדים של חמאס.

 

ביחידה המסווגת משרתים כ-400 חיילים וחיילות, מרביתם תכניתנים, בודקי תוכנה ועתודאים בוגרי תארים בהנדסת חשמל ומדעי המחשב. בסגולה משרתים גם כעשרה חיילים אוטיסטים הנחשבים לגאונים בתחומם, זאת כחלק מפרויקט צה"לי לקידום בעלי צרכים מיוחדים ביחידות הטכנולוגיות השונות. על היחידה מפקד קצין בדרגת אלוף משנה, והיא כפופה ישירות לקצין המודיעין הראשי.

 

האפליקציות והמערכות השונות שמפתחים ביחידה מהווים על פי צה"ל מקפצת מדרגה בהנגשת המודיעין המסווג ביותר למפקדי הכוחות בצורה קלה ומהירה, תוך סיוע בביטחון השוטף בגבולות המדינה, ובתמרונים היבשתיים של הכוחות מעבר לגבול האויב.

 

 מתוך מערכת "דרך המלך" של צה"ל שנועדה לנתח שטח מבצעי
 

מערכת "דרך המלך" של צה"ל (דובר צה"ל)

 

 

"בתרגיל הגיס הצפוני הגדול שהיה השנה, אחד מראש המדורים נכנס אלי ואמר לי שבעוד שעתיים המשתמש המבצעי בקצה יתקשר לדווח על תקלה, כי הוא ידע לעקוב, לזהות ולטפל בבעיה עוד לפני שהורגשה בשטח", אמר היום קצין בכיר ביחידה הסגולה, "אנחנו עובדים לפי מוצרים ולא לפי פרויקטים, בטווחי זמן של 3 חודשים, בתרבות של סטראט-אפ אזרח".

 

ביחידה החלו להתמקד בנושא השימוש היעיל במודיעין באמצעות הסייבר, מאיסוף כל פריטי המידע הקשורים עד ליכולת לחזות אירועים ולהמליץ על דרכי פעולה. "המערכות שמפותחות הם אמצעי הלחימה שלנו אבל הם לא יחליפו את הקמ"נים", טוען קצין מודיעין מפיקוד הצפון בשיחה עם כתבים, "אלה מוצרים שמאפשרים את הגדלת ספיקת המטרות לתקיפה ומצמצמות טעויות, על ידי פריסה של איתורים רגישים כגון מסגדים ובתי ספר. בביטחון השוטף המערכות האלה מנתחות שטח בעצמן באופן שאם אובייקט מתקרב לאיזה גבעה מסוימת בגולן הסורי, אז לפי מידע מהעבר שנאגר על תא שטח זה, המערכת תמליץ אם להפנות מצלמה לאותה גבעה".