תיעוד: הדרת נשים בקו אוטובסים בדרום הארץ

בירושלים ובבני ברק זה כבר הפך לחלק מהנוף וחלחל גם לתודעה הציבורית, אבל תיעוד חדשות 10 חושף גם את "קו המהדרין" במושב תפרח בדרום. "הבנות יושבות תמיד מאחורה וגברים מקדימה - זה החוק", אומרים לנשים המעזות לשבת בחלקו הקדמי של האוטובוס. שר התחבורה: "לא נאפשר פגיעה בנשים"

(3:54 דקות)

לא רק בירושלים ובבני ברק, גם במושב תפרח בדרום יש מי שהחליט לשנות את סדרי הישיבה באוטובוס. מצלמות חדשות 10 תיעדו אמש (ראשון) את הנסיעה בקו האוטובוס העובר במושב החרדי, בו הנוסעים דורשים מכל הנוסעות לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

"אפשר לשבת מאחורה? פה האברכים יושבים. בחורי הישיבה יושבים פה. נשים מאחורה", אומר גבר העולה לאוטובוס לאישה שבחרה להתיישב במושב שמאחורי הנהג.כל מי שמעז לערער על כך, גם אם הוא לבוש בצניעות, זוכה למקלחת קרה שמלווה בהסברים משפטיים. "זה קו מהדרין פה. הבנות יושבות תמיד מאחורה וגברים מקדימה. בקו מהדרין זה החוק". הנהג, מצדו, בוחר שלא להתערב. "מצדי, שבי איפה שאת רוצה, זה לא ענייני", הוא אומר.

 

גם הנשים כבר התרגלו למציאות החדשה. "פעם אחת ישבתי מקדימה ולא היה אף אחד באוטובוס. ואז עלה ילד אחד שאמר לי: 'את יודעת, בנות זה מאחורה'. ילד בן 8", סיפרה אחת הנוסעות. "אמרתי לו: 'אבל אין שום גבר'. אז הוא הסתכל על הגבר היחיד שהיה שם. בסוף עברתי כי הרגשתי לא נעים, שאני לא במקום שלי".

 

המושב תפרח היה בעבר מושב מסורתי. לאורך השנים הלך היישוב והתחרד והיום ראשוני התושבים הפכו למיעוט. "אם אני רוצה לקחת אוטובוס בקווים שנכנסים למושב, אני צריכה ללכת בערך קילומטר ברגל. אצלם זה לא קיים", מספרת ש', מאחורני התושבים המסורתיים במושב. "יש תחנות מסודרות ליד כל כמה בתים. וכשאנחנו עולות על האוטובוס, אנחנו נאלצות לשבת מאחורה, בהפרדה".

 

שר התחבורה, ישראל כץ, נפגש הערב עם טניה רוזנבליט שהתבקשה ביום שישי לעבור אל חלקו האחורי של אוטובוס באשדוד. "הייתה שם המולה, הרבה אנשים, הרבה שיחות ביידיש", היא סיפרה הערב. "ברגע שהנהג הבין שהוא לא יכול לנסוע, הוא קרא למשטרה. ברור שפחדתי. לא שקשקתי, אבל זה לא היה נעים. בסופו של דבר הסיבה שאני לא רציתי לעבור זה כי אני לא רציתי להיות מושפלת. אנילא רציתי לכבד מישהו ככה. אני לא חושב שככה אני מכבדת אותו".

 

"אנחנו לא נאפשר פגיעה בנשים באוטובוסים - לא באופן פיזי ולא באופן מילולי", הבהיר השר כץ. "במדינת ישראל לא תהיה מדיניות, לא של הממשלה ולא של חברות ההסעה, במסגרתה מונעים מנשים לשבת בכל מקום שיבחרו".