BETA

02.01.2018

09:39

עודכן:

איזנקוט: ההצהרות הקוראות להפעיל כוח רב כלפי עזה אינן אחראיות

הרמטכ"ל דיבר במרכז הבינתחומי בהרצליה, והתייחס בין השאר לאיומים שמגיעים מכיוון הרצועה והמנהרות, וכן לארגון חיזבאללה. "יש ניסיון של חמאס ללבות את הפיגועים מאיו"ש"

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, דיבר היום (שלישי) בכנס השנתי לזכרו של רא״ל (מיל׳) אמנון ליפקין שחק ז"ל, שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה, התייחס למתיחות בדרום וגם לדברי אהוד ברק כי "בקרוב בכירי הצבא ושב"כ יאלצו לסרב פקודה בגלל מדיניות הממשלה".

 

איזנקוט אמר כי "יש ניסיון של חמאס ללבות את הפיגועים מאזור יהודה ושומרון כדי להשאיר את המצב ברצועת עזה שקט. למעלה משלוש שנים וחצי, אף אזרח ישראלי לא נפצע. אנחנו מפעילים מאמצים גלויים וחשאיים על מנת לעצור את הירי מעזה". עוד אמר איזנקוט כי "לא מכיר פעם אחת שצה"ל לא תקף מטרת טרור. ההצהרות הקוראות להפעיל הרבה יותר כוח בשלב הזה כלפי הרצועה אינן אחראיות".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר:

כיצד השלטון באיראן מתכנן להתמודד עם המחאה המתפשטת?

בן 40 נהרג בתאונת דרכים באזור חדרה

דרום קוריאה קוראת לקיים מפגש עם גורמי ממשל מקוריאה הצפונית

 

בנוגע לאיום המנהרות שמגיע מכיוון הרצועה, הוסיף הרמטכ"ל: "פיתחנו דפוס שמאתר את תת הקרקע ההתקפי לתוך מדינת ישראל ואנחנו מפעילים מאמצים גלויים וחשאיים על מנת למנוע זאת".

 

הרמטכ"ל גם התייחס לכוח ההרתעה של צה"ל מול אויבות פוטנציאליות: "המאזן האסטרטגי של מדינת ישראל מול אויביה השתפר, יחד עם זאת אנו יכולים להגיע להסלמה מהירה בכל אחת מהחזיתות. זה מחייב יכולת הגנה גבוהה, צבא קטן ודרוך, ומדיניות הפעלת כוח מושכלת".

 

 הרמטכ"ל רא"ל גבי איזנקוט בכנס השנתי לזכרו של רא״ל (מיל׳) אמנון ליפקין שחק ז"ל
 

הרמטכ"ל רא"ל גבי איזנקוט בכנס השנתי לזכרו של רא״ל (מיל׳) אמנון ליפקין שחק ז"ל( מיכה ריז'וב, חדשות עשר)

 

 

על האיומים המגיעים מהשכנות בצפון, לבנון וסוריה, אמר איזנקוט: "חיזבאללה עבר שינוי ממגן לבנון לארגון שנלחם כשליח איראני בסוריה, עיראק ותימן, ומפנה לפחות מחצית מכוחו מחוץ ללבנון. בסוריה יש למעלה מ-2,000 יועצים ומומחים איראנים ועוד כ- 10,000 לוחמים מארגונים שיעים נוספים. החזית הסורית עברה שינוי גדול מאוד בשנה האחרונה".

 

הרמטכ"ל התייחס גם לארגון דאע"ש, שממשיך לפעול בסוריה, על אף שכוחו נחלש. "הקואלציה האמריקנית והרוסית מובילה לתבוסה של המדינה האסלאמית, אבל הרעיון של דאע"ש כאן כדי להשאר", אמר.

 

על השקעות איראן בארגוני טרור, הוסיף איזנקוט: "ברצועת עזה הסכום עלה לאחרונה לכמאה מיליון דולר בשנה. איראן אף משקיעה בין 700 מיליון למיליארד דולר בחיזבאללה, כמה מילארדים בסוריה. בנוסף, בתימן ועירק מושקעים מאות מיליונים בכל אחת מהמדינות".

 

עוד התייחס הרמטכ"ל לירידה באחוזי הגיוס לשירות קרבי, וכן למכתב ששלחו בשבוע שעבר תלמידי תיכון, בו נכתב כי הם מסרבים להתגייס לצה"ל, משום שיש להם בעיה עם המיליטריזם בחברה הישראלית. "בעיניי, סרבנות מכל סוג שהוא, בוודאי שסרבנות קבוצתית, היא קריאת תיגר על מה שמאחד אותנו כחברה ומעבר על החוק שמחייב גיוס חובה ויוצר מחויבות הדדית", אמר איזנקוט, "אני לא יכול להתעלם מירידה מתונה מאוד במוטיבציה ובנכונות ללכת לשירות קרבי. הדור הצעיר נותן פרשנות אחרת לשירות משמעותי. אנחנו ערים לשינוי ועושים מאמצים לחיזוק אתוס הלוחם".

 

בנוסף התייחס איזנקוט לנאומו מלפני חודש של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, שטען בכנס בעמק הירדן כי האג'נדה של הממשלה הנוכחית תגרום להתקוממות והתנגדות אזרחית, וכן לסירובי פקודה מצד קצינים בכירים בצה"ל ואנשי שב"כ. "צה"ל הוא לא גורם פוליטי, הוא צבא של מדינה שמממש את המדיניות באופן חוקי. כאחד שמשרת 40 שנים בצה"ל, אני לא רואה קצינים מסרבים פקודה על רקע של מדיניות. קציני צה"ל מבינים היטב את החוקים והכללים. אפשר להתווכח ולבטא עמדות אחרות. מרגע שניתנה פקודה לא רואה קצין שיקרא תיגר על שלטון בישראל".

 

היבט נוסף עליו דיבר איזנקוט הוא התחזקות הדת בשורות הצבא. "בצה"ל אין מדיניות של הדתה והדרה אלא להיפך - לאפשר שירות משמעותי תוך שמירה על כבוד אדם. צריכים לעשות מאמצים ענקיים לשמור את צה"ל מחוץ לוויכוח בחברה הישראלית. אני רואה חיונית ליצירת הסכמה לאומית רחבה סביב צה"ל".


 

 הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה לאחר פיצוץ המנהרה (ארכיון)
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה לאחר פיצוץ המנהרה. דובר צה"ל

 

 

בתוך כך, לעיתון "אל חייאת" שיוצא לאור בלונדון, נודע מפי מנהיג פלסטיני, שלא הסכים להיחשף בשמו, כי ארגון חמאס שלח באמצע השבוע שעבר מסר לישראל באמצעות גורם מדיני. על פי הדיווח, במסר זה מזהיר החמאס את ישראל מהמשך המצור על עזה או מנקיטת פעולות הסלמה כנגד הרצועה. כמו כן, מזהיר החמאס את ישראל שלא תפעל להכשלת הפיוס הפנים פלסטיני, וכי המצב בעזה יתפוצץ לישראל בפנים, במידה והמצב יתדרדר. המנהיג הפלסטיני אף אמר כי מקביליו הישראלים ענו למסר שנשלח באמצעות הצהרות שונות שהעניקו, אך מבלי שחשפו את דבר קיומו.

 

בנוסף, מקורות פלסטינים אמרו לעיתון "אל חייאת" כי חמאס הקים ועדה שבראשה יעמדו מנהיגים בכירים מהתנועה שמטרתה תהיה להמשיך את האינתיפאדה ואף להסלימה, זאת על רקע הכרזת הנשיא טראמפ על ירושלים בירת ישראל. על פי המקורות, ועדה זו תפעל במשותף עם יתר הפלגים הפלסטינים ובמיוחד עם הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית לשחרור פלסטין, זאת על מנת לגבש הנהגה משותפת ומאוחדת להובלת האינתיפאדה.