BETA

01.01.2018

23:51

עודכן:

"אנליסט": אילו שרים לא עמדו ביעדים שקבעו לעצמם לשנת 2017?

לפני שנה עלתה יוזמה שלפיה שרי הממשלה יפרסמו רשימת יעדים למשרדיהם. כעת, צוות חדשות עשר בדק מי מהם עמד במטרות - ומי לא ענה על הציפיות שלו מעצמו

שרי הממשלה רגילים לפזר הבטחות לציבור מבלי לדאוג שרובנו נגלה מה מתוכן התממש. אלא שלפני שנה אולצו לראשונה המשרדים לפרסם רשימה של יעדים שאפשר למדוד כדי לדעת מי הצליח - ומי נכשל. לרגל השנה האזרחית החדשה צוות "אנליסט" בדק את גיליון הציונים המעודכן של השרים.

 

"כוחות רבים קמים כדי לומר שאנו לא עושים מספיק כדי לפתור את משבר הדיור", אמר שר האוצר משה כחלון. ובכן, לא רק שמחירי הנדל"ן כאן לא יורדים, גם קצב הבנייה לאחרונה פוחת. למרות שמנהל מקרקעי ישראל שיווק הפעם קרקעות, כפי שקבע לעצמו ביעדים, בשטח התחילו בהקמת 50 אלף דירות בלבד – 16% פחות מהרצוי. ב-2017, "עמידר" רכשה רק 412 יחידות של הדיור הציבורי, ככה שהתור המשיך להתארך – מ-1,400 ממתינים מיואשים בשנת 2016, ל-1,808 – החמצה של כ-13% ביעד, וגם הוא היה מראש לא שאפתני.

 

ספר תכניות העבודה לשנים 2017-2018
 

ספר תכניות העבודה לשנים 2017-2018(חדשות עשר )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

כל קול קובע: ההצבעה על חוק המרכולים נדחתה בשבוע

המסמך המסווג שהועבר לנתניהו: ההפגנות מחלישות את המשטר בטהראן

קליפורניה מעשנת: המדינה מתירה מכירת מריחואנה לשימוש אישי

 

שר התחבורה ישראל כץ הצליח ברפורמת השמיים הפתוחים.  לא רק שמחירי הכרטיסים ירדו, מספר הנוסעים בנתב"ג זינק תוך שנה ב-9% לכמעט 20 מיליון – הרבה מעל ליעד. אלא שבתחום חשוב יותר, כץ שוב רושם כישלון: מספר ההרוגים בתאונות דרכים לכל מיליארד קילומטרים שנוהגים בכביש, אמור היה לרדת לשישה – בפועל, לפי נתוני הרשות לבטיחות בדרכים, הוא מתקרב לשישה ורבע.

 

בניגוד לאחרים, משרד החינוך לא הציג בתכניות העבודה יעדים כמותיים לשנתיים שחלפו – למשל לציוני התלמידים – אלא רק חיצים ומגמה כללית. לכן נראה שרוב המטרות הושגו, אם כי בבחינות מיצ"ב מסוימות – למשל כיתות ה' באנגלית – הממוצע דווקא ירד ל-539 נקודות. המנכ"ל שמואל אבוהב הבטיח שבשנה הבאה, נוכל למדוד את הציונים ברצינות: "לכל בית ספר יש יעדים לחמש השנים הבאות".

 

למרות שבמשרד העבודה הבטיחו להפחית ל-25 את מניין הפועלים ההרוגים, מספר הקורבנות באתרי בנייה זינק ל-35 – 40 אחוז מעל ליעדי הממשלה. ובכלל, המשרד של חיים כץ מסתמן כחוליה החלשה בנתונים: מול הבטחה לפתוח 108 מעונות יום, נחנכו בפועל רק כ-50; מול התחייבות להקים עוד 80 מסגרות דיור לאוטיסטים, נוספו בשטח רק 22; מול כוונה לרכוש או לשכור 58 דירות לסובלים ממוגבלות שכלית, נמצא בית מתאים ל-25 בלבד. מזל שהמוסד לביטוח לאומי מאזן את הסטטיסטיקה במשהו, בזכות המבצע "חיסכון לכל ילד": קרוב ל-3 מיליון חשבונות נפתחו עד היום לקטינים – מעל להיענות שצפו מלכתחילה.

 

 משה כחלון
 

משה כחלון (ראובן כהן)

 

 

גם במשרד הבריאות פספסו את היעד שהציבו לעצמם, עם תוספת קטנה מידי – רק 350 שקלים – לתקציב הניתוחים שמתבצעים בבתי חולים ציבוריים. בניגוד להתחייבות ברורה לקלוט 70 עובדי משרות מלאות במערכת – רופאים שלא ירוצו לניתוח הפרטי – נמסר משם בתגובה השבוע שהתקנים יאוישו רק במהלך 2018. "ברגע שבאמת יהיו רופאים שמחוייבים להיות רק במערכת הבריאות הציבורית אפשר יהיה לקצר תורים" , אמרה יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, לחדשות עשר. אבל הבעיה האמיתית היא דווקא מה שאין ביעדים: העומס במחלקות האשפוז, אורך התור לבדיקת MRI ואפילו אלימות כלפי צוותים רפואיים – כל אלה אפילו לא נמדדו ברשימת המטרות של המשרד.

 

בשורה התחתונה, הרעיון ברור: הצבת היעדים לשרי הממשלה לא רק משפרת את העבודה, אלא גם חושפת שחלקם לא הצליחו לקיים את רוב ההבטחות – ואחרים מעדיפים לא להתחייב, שלא יתפסו אותם במילה. במבחן המסכם, שמשרדי הממשלה הגדירו בעצמם ולעצמם, גיליון הציונים הפעם – בינוני.