BETA

01.01.2018

23:13

עודכן:

"ציידי התמימות": כך מצליחים הפדופילים להתחמק מעונש חמור

"כשיכולתי - פגעתי" – כך אמר פדופיל שחתם על הסכם טיעון וישב זמן קצר בכלא. מדוע מתקשים אוכפי החוק להושיב את העבריינים מאחורי הסורגים לאורך זמן? • פרק שני בסדרה

"ציידי התמימות": מדוע מערכת אכיפת החוק מתקשה להתמודד עם אלפי הפדופילים שמסתובבים בינינו? הענישה הקלה, חוסר היכולת של הקטינים להעיד בבית המשפט והאמצעים הדלים בפיקוח על עברייני מין, מקשים לצמצם את התופעה ולהפוך את רחובותינו לבטוחים יותר.

 

במשפט הפלילי בישראל קורבנות עבירה בני פחות מ-14 לא מעידים בבית המשפט ועדותם לא נגבית על ידי השוטרים. במקומם ניצבים על דוכני העדים חוקרים וחוקרות מטעם משרד הרווחה, שמעידים על מה שהקורבנות דיווחו להם. "הרבה פעמים במקרי פגיעות מיניות אין ראיות, ואם חוקר הילדים מעיד במקום הילד, נדרשת ראייה מסייעת והרבה פעמים אין ראייה מסייעת. במקרים כאלה לא מוגש כתב אישום או שהתיק נסגר", אמרה ד"ר רונית צור, מנהלת חקירות ילדים במשרד העבודה והרווחה. כך למעשה, החוק שמדיר את אותם קטינים מדוכני העדים פוגע בסיכוי להרשיע את העבריינים.

 

 ילד משחק בגן (אילוסטרציה)
 

ילד משחק בגן (אילוסטרציה)( חדשות עשר)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

כל קול קובע: ההצבעה על חוק המרכולים נדחתה בשבוע

שיגור מרצועת עזה: רקטה נפלה במועצה האזורית אשכול

המסמך המסווג שהועבר לנתניהו: ההפגנות מחלישות את המשטר בטהראן

 

אלפי פדופילים מסתובבים בינינו. הענישה הקלה בישראל והקושי של הקטינים להעיד בבית המשפט על החוויות שעברו, מביא לכך שהעבריינים מקבלים עונשים מגוחכים על עבירות מין קשות. הקושי לפקח עליהם גורם להם לחזור על מעשיהם. "במחקר שעשיתי אפשר לראות שההסתגלות של ילדים לאחר המשפט טובה יותר משל ילדים שלא העידו", הסבירה ד"ר צור, שלה גישה שונה מזו המקובלת היום – לטענתה יש לאפשר לילדים להעיד בבית המשפט כי העדות היא שיקומית ולטובת הקורבנות.

 

אריה (שם בדוי), פדופיל מורשע, סיפר על הפעמים שבהן הצליח לבצע את זממו מבלי שנתפס. "למה החליטו שאני בסיכון גבוה מאוד? בגלל התחכום", הסביר. " זו הסיבה שהצלחתי לפגוע 12 שנים ברציפות ולא נתפסתי – השכל שלי". אריה מפוקח על ידי יחידת "צור". "הייתי קם בבוקר ומרגיש צורך לעשות עם עצמי משהו, עיקר הפגיעות שלי היו במקווה, בבריכה או בים והפנטזיה היא שאם אצליח לעשות את מה שרציתי אהיה האדם המאושר בעולם. מתי שהייתה לי הזדמנות – פגעתי". במשך יותר משלושים שנה הוא נכנס ויצא מבתי הכלא, מאז שהוא מפוקח קשה לו לפגוע. "בפעם האחרונה הורשעתי על ניסיון תקיפה ובעסקת טיעון קיבלתי שמונה חודשי מאסר".

 

יחידת "צור", השייכת לשירות בתי הסוהר, הוקמה כדי לפקח על עברייני המין הכבדים ביותר שמשתחררים מבתי הכלא. היחידה הזו קטנה עד כדי כך שאף אחד לא מוכן לחשוף כמה אנשים היא מונה. "הפיקוח הוכח כאפקטיבי והיום אני פועל על מנת להרחיב את היחידה כדי שנוכל לפקח על הרבה יותר עברייני מין שמשתחררים מבתי הכלא", אמר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

 

המאבק הסזיפי במחלה שאין לה מרפא חייב להיות משולב בענישה משמעותית יותר כנגד פדופילים, שתביא לטיפול ממושך יותר בבית הכלא, מה שעשוי למנוע מאותם עבריינים לחזור לסורם.