BETA

01.01.2018

17:05

עודכן:

ליברמן: "לא נתקזז על חוק המרכולים, זה לא חיים או מוות"

בשיחה עם חדשות עשר התייחס שר הביטחון לסירוב להתקזז עם ח"כ גליק, ותקף את דרעי: "נדהם מהציניות". הוא תקף גם את בנט בעניין עונש המוות: "הוא משקר ביודעין"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (שני) בשיחה עם חדשות עשר לסערה סביב חוק המרכולים ואמר כי מפלגתו לא תתקזז וכי תוסיף התנגד לחוק. עוד אמר השר כי שר החינוך נפתלי בנט משקר כשהוא מבקש להנחות את הפרקליטות הצבאית להורות על עונש מוות: "אין לי הסמכות לכך".

 

"זה לא חוק של חיים או מוות ואפשר לדחות את ההצבעה בשבוע", אמר ליברמן והתייחס לסערת הקיזוז סביב מות אשתו של חבר הכנסת יהודה גליק. "אני נדהם מהציניות של דרעי שעושה שימוש בטרגדיה של גליק. זו מלחמה על ערכים ועל פניו של המחנה הלאומי -  האם הוא יהיה בדמותו של ז’בוטינסקי או יילך למחוזות משיחיים בדמותם של בנט ודרעי".

 

ליברמן בביקור בעוטף עזה
 

נטש את ישיבת הממשלה. ליברמן(דניאל חג'בי)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הרוג ושני פצועים בתאונת דרכים באזור בית שמש

אחרי תקיפת החיילים: עהד תמימי הואשמה בתקיפה והסתה

קליפורניה מעשנת: המדינה מתירה מכירת מריחואנה לשימוש אישי

 

"פנינו להנהלת הקואליציה וביקשנו לדחות את חוק המרכולים לשבוע הבא. זה לא חוק שעתידה של מדינת ישראל תלויה בו. אין בזה שום דחיפות. לא הייתה שום סיבה לא לדחות את ההצבעה להיום, אבל להתעקש להצביע דווקא היום ולהאשים אותנו שלא רצינו להתקזז זה בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'". 

 

על טענת בנט כי יכול להנחות את הפרקליטות הצבאית להטיל עונש מוות אמר: "זה שקר גס, השר בנט יודע שהוא משקר ביודעין והוא מקפיד לחזור על השקר הזה בכל הזדמנות. כמו ששרת המשפטים אינה רשאית להנחות את פרקליט המדינה, כך שר הביטחון אינו רשאי להנחות את הפרקליט הצבאי הראשי ושניהם כפופים להנחיות של היועץ המשפטי לממשלה". 

 

שר החינוך נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט. תקף את ליברמן בנוגע לחוק עונש המוות חדשות עשר

 

 

"זה לא במקרה שמי שמוביל יחד איתנו מאבק על חוק המרכולים הוא יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, חבר בכיר בליכוד, מי שעמד בראש מטה הפריימריז של נתניהו לפני הבחירות האחרונות", אמר ליברמן. "רוב אוכלוסיית ישראל היא אנשים חילונים או אנשים מסורתיים שעושים קידוש ביום שישי ונוסעים בשבת. זה שכל הגורמים המשיחיים חברו ביחד, מבנט עד דרעי, ומנסים לכפות את מרותם על רוב תושבי ישראל, נוגד את תפיסתו של ראש בית"ר זאב ז'בוטינסקי". עוד טען השר כי למפלגות הציונות הדתית לדורותיהן יש היסטוריה של הפלת ממשלות ימין. "כדאי שפעם אחת יפיקו לקחים מההיסטוריה הלא רחוקה", אמר.

 

כאמור, שר החינוך תקף מוקדם יותר היום את שר הביטחון שמפלגתו "ישראל ביתנו" צפויה להצביע נגד חוק המרכולים. "ההתנהלות שלכל אחד יש את הפינוקים שלו - לא אחראית. זו ממשלה חשובה ואם ימשיכו לשחק משחקים זה יפרק אותה ונלך לבחירות", אמר בנט בישיבת סיעת "הבית היהודי".

 

חבר הכנסת יהודה גליק, שאשתו נפטרה מוקדם יותר היום, ייעדר מהכנסת בשבוע הקרוב. האופוזיציה לא תקזז אותו באופן רשמי אך ישנם ח"כים שמסכימים להיעדר כנגדו. אני משתתף מעומק הלב בצערו הגדול של ח"כ גליק על מות רעייתו.חוק המרכולים לא דחוף, 70 שנה חיינו פה מצוין בלעדיו.אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה.זה בידיה. יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון הודיע כי הקואליציה לא תקזז את חבר הכנסת גליק: "אני משתתף מעומק הלב בצערו הגדול של ח"כ גליק על מות רעייתו.חוק המרכולים לא דחוף, 70 שנה חיינו פה מצוין בלעדיו.אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה.זה בידיה".

 

 יהודה גליק עם אשתו יפה
 

יהודה גליק עם אשתו יפה(ללא קרדיט)

 

 

השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין,  הגיב על סירוב האופוזיציה לקזז את ח"כ גליק: ״אופוזיציה המסרבת לקזז חבר כנסת, שצריך להיעדר בשביל הלוויה של אשתו, איבדה צלם אנוש ולא ראויה להציב אלטרנטיבה שלטונית! אבי גבאי, בוז׳י הרצוג ויאיר לפיד, אני קורא לכם להתעשת ולהציל את כבודה של הכנסת, שיואל חסון ביזה אותה הבוקר בשמכם".

 

חוק המרכולים קובע כי חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בשבת לא ייכנסו לתוקף ללא הסכמתו של שר הפנים. לפי החוק שאושר, שר הפנים יוכל לאשר חוקי עזר כאלה רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק "צרכים חיוניים", לפי שיקול דעתו של השר.