BETA

01.01.2018

09:31

עודכן:

בניגוד לאמירת אמסלם: חנויות הנוחות לא יוחרגו מחוק המרכולים

ועדת הפנים אישרה את חוק המרכולים והוא צפוי לעלות להצבעה מחר. גבאי: "החוק פועל נגד רוב הציבור החילוני והמסורתי". לפיד: "ניאבק בחוק הזה בכל כוחנו"

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (שני) את חוק המרכולים לאחר שדחתה את מאות ההסתייגויות שהוגשו לה. בניגוד לאמירת יו"ר הוועדה דודי אמסלם כי החוק לא יחול על אילת ולא על חנויות נוחות שליד תחנות דלק, החנויות לא יוחרגו מהחוק. החוק צפוי לעלות להצבעה מחר. 


בפתח הדיון בוועדת הפנים של הכנסת אמר יו"ר הוועדה ויו"ר הקואליציה דוד אמסלם כי יצטרף להסתייגויות של האופוזיציה בנושא החרגת חנויות נוחות מהחוק. למרות זאת, החוק יכלול כפי שצוי את חנויות הנוחות. חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ויו"ר השלטון המקומי, הוצא מהחדר לאחר שדיבר בכעס כלפי אמסלם. 

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

הריאליטי שהזניק את הביקוש להתגייס לצבא גרמניה

היום הראשון של 2018: גשום ברוב אזורי הארץ, שלג בחרמון

פרסום ראשון: המס החדש שיבטל את הירידה במחירי החשמל

 

ההצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית בכנסת צפויה להתרחש מחר, זאת לאחר שהדיון יחל בו במהלך הבוקר. יחד עם זאת, לפי החוק סמכויות האכיפה יישארו של ראשי הערים וחוק המרכולים לא עוסק בסמכויות אלו.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי "בכנסת עוסקים כבר שבועות בחוק המרכולים שכל כולו נגד רוב הציבור החילוני והמסורתי. שהם לדוגמה היא עיר מאוד חילונית ואין בה פיצוצייה אחת פתוחה. התושבים בשהם לא רוצים מרכולים פתוחים ואין לכך ביקוש, אבל בגלל חוק המרכולים הם יפתחו בתי עסק בשבת. המדינה לא צריכה לעסוק בכך ויש לאפשר לכל קהילה מקומית להחליט בעצמה. ראש הממשלה נוכח נפקד בחיי המדינה והאזרחים. הוא עסוק בקמפיינים הפוליטיים שלו ובהישרדות הקואליציה שלו. אני קורא לו לטפל בבעיות של האזרחים ולא רק בבעיות של הקואליציה".

 

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד הוסיף כי "יסגרו לכם את העיר סתם כדי להראות שהם יכולים. כי המפלגות החרדיות רוצות להראות שהן יכולות להגיד לחילונים ולמסורתיים מה לעשות ואיך לחיות. ונתניהו, בגלל החקירות שלו, מתקפל ונכנע להם בכל דבר. אני אוהב את השבת. כל מי שנמצא פה מרגיש כמוני. יש לי שולחן שבת וארוחת שבת. יכול להיות שהם שונים משולחן השבת של דרעי או גפני. אז מה? אני לא כופה עליהם את השבת שלי, הם לא יכפו עלי את השבת שלהם. אנחנו ניאבק בחוק הזה בכל כוחנו פה בכנסת, ובבית המשפט, וברחובות ובכיכרות. זו לא מלחמה על דת, זו מלחמה על חופש, ועל זכות הבחירה, ועל זה שאף אחד לא יגיד לנו איך לחיות".

 

 יאיר לפיד
 

"נילחם בחוק". יאיר לפיד

 

 

במהלך פורום ראשי הקואליציה שהתקיים אתמול, ביקשו ראשי הקואליציה, דוד אמסלם והשר יריב לוין, מהחרדים לרכך את החוק ולהחריג חלק מבתי העסק כמו פיצוציות, אולם בש"ס ויהדות התורה הודיעו כי הם מתנגדים לכל שינוי. "נמאס לנו", אמרו שם, "נלך לרבנים שיכריעו". בתגובה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה: "חייבים ללמוד לעבוד יחד".

 

מלבד ההתנגדות ב"ישראל ביתנו", ישנם גורמים נוספים בממשלה שמתנגדים לחוק ועלולים להוות מכשול בהעברתו. חברת הכנסת שירן השכל מ"הליכוד" הביעה את התנגדותה, כמו גם חברת הכנסת טלי פלוסקוב מ"כולנו". נוסף עליהם ח"כ דוד אזולאי לא צפוי להגיע להצבעה בשל מצבו הבריאותי. 

 

עוד אתמול הודיע שר הפנים, אריה דרעי, כי החוק יעלה להצבעה למרות הניסיונות לדחות אותו. בחשבון הטוויטר שלו צייץ: "לפני שכל הטרמפיסטים הקבועים מתחילים עם ההסתה, הנה העובדות: לפני קום המדינה, נחקק בפקודת העיריות כי שר פנים צריך לאשר חוקי עזר. השנה פסק בג״ץ שסמכות שר הפנים היא טכנית בלבד ואינה מהותית. בעקבות בג"ץ, נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים".

 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר, ארכיון

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר ( חדשות עשר)

 

עקב מותה של  אשתו של ח"כ יהודה גליק (הליכוד), אמר ח"כ יואל חסון: "אני משתתף מעומק הלב בצערו הגדול של ח"כ גליק על מות רעייתו. חוק המרכולים לא דחוף, 70 שנה חיינו פה מצוין בלעדיו. אין קיזוזים והקואליציה יכולה לדחות את ההצבעה. זה בידיה".

 

"זכותה של האופוזיציה לא לקזז את יהודה גליק", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד), "זכותי לומר שאני מכיר תרבות אחרת. קורא לאופוזיציה לחזור בהם מההחלטה חסרת הרגישות הזו לטובת כולנו".

 

השר יריב לוין אמר: ״ זהו שפל מוסרי חסר תקדים בכנסת. בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו. חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות, מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר אזולאי ואת ח״כ גליק, לאחר שבשבוע שעבר השמיצו באופן בוטה את חברם ח״כ גילאון שגילה חמלה וסייע לשר אזולאי״.