BETA

31.12.2017

22:10

עודכן:

סיפורי 2017: הימין הקיצוני הרים ראשו בגרמניה - "מצב ביזארי"

"אלטרנטיבה לגרמניה" נכנסה השנה לבונדסטאג ובפעם הראשונה מזה 60 שנים, נכנסה מפלגת ימין קיצוני לפרלמנט. תושב ברלין לחדשות עשר: "נמצאים במצב מוזר מבחינה פוליטית"

בבחירות שנערכו בגרמניה בספטמבר האחרון, לראשונה מזה כ-60 שנים, הצליחה מפלגת ימין קיצוני לקבל מספיק קולות כדי להיכנס לבונדסטאג. "אלטרנטיבה לגרמניה" הפכה למעשה לחלק מהגל הפוליטי שפוקד את אירופה בשנים האחרונות.


"יש קבוצה גדולה אך שקטה של שמרנים שלא מראים את הגזענות שלהם, אך יש לה בעיות עם תרבויות אחרות במדינה", אומר לחדשות עשר פליקס רובל הגרמני, צעיר בן 25 מהאנובר שמתגורר בברלין שם הוא לומד כלכלה, "אלה לא אנשים שיגידו דברים גזעניים בקבוצות קטנות, אך בפייסבוק הם יגידו הכל".

 

>> סיפורי 2017 - כתבות נוספות בפרויקט:

אוסטרליה מכירה בנישואים גאים: "כולם חגגו"

המשבר החמור בוונצואלה: "צריך להפיל את השלטון"
"בצוק איתן הרגשתם את הטילים - פה בקוריאה הדרומית לא"

 

בהמשך מסביר רובל כי לדעתו, אחת הסיבות לירידה במעמדה של אנגלה מרקל, היא מדיניות הפליטים שלה - שפגעה בה והביאה לעלייה של הימין הקיצוני. "המדיניות שלה הייתה בעד המהגרים, אבל היא לא באמת עשתה משהו כדי שהמדיניות הזו תעבוד", אמר, "אנשים הרגישו שבמקום שהממשלה תשקיע מיליונים בהם, אזרחי המדינה, היא עשתה זאת עבור אותם פליטים".

 

אזרח גרמני מצביע בבחירות בגרמניה
 

"למרקל יש בעיה גדולה". אזרח גרמני מצביע ביום הבוחר

 

 

רובל מאמין גם שהקדנציה הקרובה של מרקל על כיסא הקנצלרית תהיה האחרונה שלה, שכן העם הגרמני מאס בה. "יש לה בעיה גדולה שיש שמרנים במפלגתה ומחוצה לה שרוצים יותר שמרנות בפוליטיקה, והיא לא מתכוונת ללכת לכיוון הזה", אומר, "מהצד השני היא חייבת להקים קואליציה עם מפלגות שלוחצות עליה להיות יותר שמאלנית. זה מצב שהוא כמעט בלתי אפשרי עבורה. היא תהיה חייבת לדעת איך לשלב את האלמנטים האלה. יש לה יותר מדי בעיות והיא לא יכולה לחדש דבר, נראה שזו תהיה הפעם האחרונה שלה בתפקיד".

 

בכל הנוגע ליחסי גרמניה עם ישראל, רובל מאמין כי המצב הנוכחי לא צפוי לעבור שינויים. "יש בגרמניה דעות שונות על הקונפליקט בין ישראל לפלסטינים, אבל הקיצוניים בנושא רחוקים מלהיות בממשלה", אמר, "גם אם תקום בסופו של דבר ממשלת מיעוט, עדין לא יהיה שינוי מהותי במדיניות של הממשלה הגרמנית".

 

 פליקס רובל, אזרח גרמניה
 

מאמין שהקדנציה הקרובה של מרקל תהיה האחרונה. פליקס מרקל (צילום באדיבות המצולם)

 

 

רובל גם הוסיף כי הוא חושב שלגרמני הממוצע אין בעיה עם העובדה שישראל מגדירה את ירושלים כבירתה, וגם לא עם ההחלטה האמריקנית התומכת בנושא. "אני לא חושב שתהיה מדיניות שתבקר את ההחלטה של דונלד טראמפ בצורה בולטת מדי, זה נושא שקשה לדבר עליו בפומבי ובכל מקרה לא אנחנו צריכים להחליט לגביו", אמר.

 

גם אם שנת 2017 עמדה בסימן של עליית הימין הקיצוני האירופאי, בכל הנוגע לגרמניה מדובר ב"מגרש חדש לחלוטין", כפי שהגדיר רובל, מכיוון שהקושי של מרקל בהקמת קואליציה היא דבר שלא נראה מזה זמן רב במדינה. "גם עיתונאים פוליטים לא יודעים מה יקרה, איך הקואליציה הזו תקום ובאיזה אופן?", אומר, "פתאום אומרים למרקל דברים שבעבר לא היו אומרים לה".

 

נראה שהמצב החדש והמפתיע בגרמניה מסמן כוח חדש שאסור לעולם להתעלם ממנו, ושבעיקר צריך לנסות ולהבין מה באמת עומד מאחוריו אם רוצים שהמצב ישתנה בעתיד. "זה מצב ייחודי מאוד בפוליטיקה שלנו, התוצאות הביאו אותנו למצב מאוד מוזר", סיכם.

 

 מפגינים נגד מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה בבחירות במדינה
 

"זהו כוח חדש שאסור להתעלם ממנו". מפגינים נגד מפלגת "אלטרנטיבה לימין" (צילום: רויטרס)