BETA

31.12.2017

15:52

עודכן:

"העם צמא, רעב ומובטל": יוצאי איראן בישראל מקווים למהפכה

המפגינים בכל רחבי איראן מוחים על יוקר המחייה, המחסור בתעסוקה וגם על שלילת החופש וחוקי הדת. "אני מאחל להם שיצליחו", אומר דובר ארגון יוצאי איראן בישראל

המחאה ברחבי איראן תפסה את המשטר בהפתעה והמונים בכל רחבי המדינה מפגינים נגד ההנהגה ללא פחד. לפני 8 שנים פרצה באיראן מחאה אחרת, בעקבות טענות על זיוף בבחירות, אך לפי פרופ' מאיר ליטבק, ראש המכון ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב, מדובר בהפגנות שונות בתכלית.

 

"המחאה ב-2009 פרצה באופן מאוד ברור בגלל זיוף תוצאות בבחירות לנשיאות", מסביר ליטבק, "לפי כל הסימנים המשטר זייף את התוצאות ואנשים הרגישו שרימו אותם זה גרם לפרץ זעם בעיקר בערים הגדולות. עכשיו המחאה היא על רקע כלכלי וגם מפוזרת בכל המדינה. מבחינת מספרים זה עוד לא ברמה של 2009 אבל מבחינת תפוצה זה מדהים מה שקורה עכשיו. בכל האזורים יש הפגנות אפילו בעיירות קטנות יש מאות מפגינים. חלק מתפוצת המחאה נובע גם מהרשתות החברתיות. אתה יודע מה קורה בכל איראן בזמן אמת".

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

רגע לפני 2018: כמעט תשעה מיליון תושבים בישראל

סיפורי 2017: הרפובליקנית שהצביעה סנדרס והדמוקרט שחושש מטראמפ

ניסיון חיסול בצפון: העבריין שמוליק הרוש נורה ליד עכו

 

"אני מאחל למפגינים שיצליחו", אומר דוד מוטאי, עיתונאי ודובר ארגון הגג של יוצאי איראן בישראל. "כשעלתה מהפכת חומייני הבטיחו להם הרים וגבעות וזה לא קרה. העם האיראני לא טיפש ויודע שבכל שלטון יש שחיתות. מאיפה יש לחמינאי בחשבון בנק מיליוני דולרים? הרי הוא איש דת".

 

אלמנט נוסף שעליו מצביע ליטבק הוא תעוזת המפגינים. "ב-2009 יצאו לאחר זמן מה סיסמאות 'מוות לדיקטטור' ופה על ההתחלה יש קריאות כאלה והמפגינים הורסים שלטי חוצות של חמינאי. עד כה השלטונות ניסו לדכא את המחאה בצורה מבוקרת ולא ברוטלית כדי להימנע מהלהטת הרוחות".

 

"השלטון גם היום חזק", מוסיף מוטאי, "צריך לעזור למפגינים ורק אם יש להם כוח התמדה הם יצליחו. ההיסטוריה האיראנית גדושה במהפכות".

 

"על ההתחלה יש קריאות מוות לדיקטטור"

 


למה לי פוליטיקה עכשיו?

 

לא ממש ניתן להסביר מדוע המחאה פרצה דווקא כעת אך ניתן לתת רקע ומספר תנאים שייתכן וקידמו אותה. ביולי 2015 חתמו המעצמות על הסכם הגרעין מול איראן, מזכיר ליטבק, ורבים חשבו כי בכך יוסרו הסנקציות מעל המדינה והמצב הכלכלי ישתפר. "נתוני המאקרו השתפרו מאוד אבל האדם ברחוב לא מרגיש בזה. הכי גרוע זו בעיית האבטלה שנשארה. אחוז האבטלה הרשמי הוא 12% אבל בין הצעירים זה כפול שניים. המפגינים דיברו באופן ברור על יוקר מחייה ועליית מחירים".

 

"המחאה לדעתי לא תדעך", אומר מוטאי, "הגיל הממוצע שם צעיר ואין לו תעסוקה. אין לאנשים למה לקום בבוקר. השלטון הרודני צריך להיעלם כפי שבא. העם האיראני צמא, רעב ומובטל, הם נלחמים על זה וגם על חופש".

"המחאה התחילה באופן ספונטני", טוען ליבק, "אנשים סובלים ופתאום יש טריגר. זה לחלוטין לא צפוי, גם לאדם עצמו. גם אם היית שואל את המפגינים יומיים לפני הם לא יכלו לדעת. השאלה כרגע אם המחאה תישאר רק של צעירים ואז תדוכא, או שיצטרפו קבוצות חברתיות נוספות ואז זה יכול להיות משמעותי".

 

 

 

בנוסף מציין ליטבק כי בשנתיים האחרונות היו ברחבי המדינה שביתות ופעילויות מחאה קטנות, אך מה שמסביר אולי את פריצת המחאה ההמונית דווקא עכשיו אלו ההצלחות במדיניות החוץ. "האיראנים תמכו במלחמה בדאע"ש אבל אומרים 'בסדר, חיסלנו את דאע"ש ואין סכנה, אז למה אנחנו ממשיכים לשפוך כסף על סוריה, עיראק, לבנון ועזה כשאנחנו במצוקה?'

 

"לאיראן אין באמת אויב מאז שסדאם חוסיין הלך. גם במלחמה נגד עיראק נהרגו מאות אלפי איראנים והמצב בשטח לא השתנה", מוסיף מוטאי לבקר את המשטר, "העם האיראני חי בשלום עם ישראל, איזה אינטרס יש להם להילחם בנו? והנה, השבוע התפוצץ טיל איראני בדרום".

 

סטודנטים מפגינים באוניברסיטת טהראן

 

 


הזווית היהודית-ישראלית

 

"התקרית של השחתת בתי כנסת לפני זמן בה באיראן היא נקודתית ולא קשורה למחאה. היום יש כ-8000 יהודים במדינה שלא ממש מהווים שחקן במגרש הזה. רובם המוחלט מתגוררים בערים הגדולות טהראן ושיראז. הם מחכים שזה יעבור, לכל צד שהוא".

 

"יש לי משפחה שם", מוסיף מוטאי, "הם פוחדים לדבר ולא רוצים להיחשף. אני גם חושש לדבר עם האחיינים שלי – שלא יעלו עליהם. לפני זמן לא רב היו 25 אלף יהודים באיראן והרבה היגרו, בעיקר ללוס אנג'לס. מתי מעט הגיעו גם לישראל, ולכולם יש משפחה שם או מכיר מישהו משם. מי שהגיע לאחרונה פוחד ואנשים נמנעים מלדבר, כי מי שמדבר פה הולכים למשפחה שלו שם".

 

מי שכן מיהר להוציא הודעת תמיכה במפגינים היה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאמר: "העולם כולנו מבין שהאנשים הטובים של איראן רוצים שינוי. יותר מהכוח העצום של צבא ארה"ב, אנשי איראן הם החשש הגדול של מנהיגי המדינה"

"הוא מאוד לא פופולרי באיראן כי הוא לא ביטל את הסנקציות", מסביר ליטבק, "ואכן המשטר השתמש באמירת התמיכה שלו כדי לטעון שהמחאה לא אותנטית".

 

"בשביל להרגיע את המחאה הם ישתמשו בכל האמצעים. היום גם חסמו אפליקציות להעברת מסרים באינטרנט", אומר מוטאי, "באירופה ובטח בארה"ב מעוניינים שהשלטון באיראן ייפול. כמובן שגם במצרים וסעודיה. מי שלא מעוניין בכך זה הסינים והרוסים. יש כמה שחקנים שמעורבים ברמת האינטרס הבין לאומי".