BETA

31.12.2017

07:55

עודכן:

האיראנים שואלים "איפה הכסף?" - והאייתולות יצטרכו לספק תשובות

פרשנות: בהפגנות האחרונות תומכי המשטר מפגינים בשל המצב הכלכלי, והמנהיגים יצטרכו להכריע לאן ינותבו התקציבים - לעם או לסוריה ועזה • שר הפנים: "נתעמת עם המוחים"

איראן מפגינה: סוף השבוע הסוער שעבר על המדינה השיעית נבדל מהמחאה בשנת 2009. בעוד שדובר על כך שהמחאה הירוקה השפיעה רק על הלך הרוח של תושבי טהראן, הרי שהמחאה הנוכחית החלה דווקא במשהד, העיר השנייה בגודלה במדינה, והגיעה לערים חשובות כמו כרמנשאה ואספהאן - כלומר, התפשטה והיקפה מאוד משמעותי. למשטר, אם יצטרך להתמודד עם המחאה, יהיה קשה מאוד.

 

נוסף למקום ההפגנות, הבדל חשוב ומשמעותי לפי פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, הוא שבחלק מהמקרים המפגינים הם תומכי משטר. הפלח הסוציו-דמוגרפי שמפגין הוא שמרני. ההפגנות נבדלות גם בקריאות המחאה. אם בעבר היו קריאות "מוות לארה"ב" ו"מוות לישראל", הרי שבהפגנות הנוכחיות יש גם קריאות "מוות לדיקטטור" שמתייחסות לנשיא חסן רוחאני.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חוגגי הסילבסטר, היכונו: מהצהריים גשמים בצפון ובמרכז

ישראלי נהרג בתאילנד לאחר שקפץ ממפל בקו סמוי

כפר ירכא: מאות הפגינו במחאה על נסיון חיסול תושבת היישוב

 

 הפגנות באיראן
 

הפגנות באיראן( רויטרס)

 

 

מקור המחאה הוא כלכלי. האיראנים מאוכזבים מהבטחותיו של הנשיא רוחאני לשינוי שכן בשלב זה, האזרחים לא רואים את השינוי אצלם בכיס ותוהים גם למה כספי המדינה מושקעים במקומות כמו לבנון, סוריה ועזה במקום באיראן. נוסף לכך, מדיניותו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, גורמת לחברות חוץ לפקפק בהשקעותיהן באיראן בזמן שהן ממתינות לתגובת נגד אמריקנית אפשרית.

 

המשטר הנוכחי באיראן מאוד מתוחכם והוא ינסה להגיב למחאה בהבטחות לרפורמות. השאלה היא מה יעשו האייתולות והאם כמו במקרה אחמדינג'אד, הנשיא רוחאני יסולק מהשלטון. הבעיה עם סילוק הנשיא רוחאני היא שמקור המחאה הוא ברפורמות מבניות בכלכלה שהבטיח הנשיא ולכן מועמד שמרן שיבוא במקומו, לא יפתור את הבעיה. במצב כיום באיראן, קשה לראות את הרפורמות יוצאות לפועל ושאלת המפתח היא מתי ואם השלטון יחוש שמשהו רועד לו מתחת לרגליים. בשלב הזה, יוציאו את הבסיס שתומך במשטר לרחובות. עם זאת, המשטר, גם אם ישרוד אותן, יצטרך להתייחס להפגנות הנוכחיות כהערת אזהרה - אם לא יהיה שינוי כלכלי, זו תהיה בעיה חמורה.

 

 

באיראן, כאמור, מסכמים שלושה ימי הפגנות. אתמול התפשטה המחאה לטהראן. מאות סטודנטים הפגינו באוניברסיטה המקומית והתעמתו עם כוחות הביטחון שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. בכלי התקשורת במדינה דווח על שני הרוגים בעיר דורוד, וגורם רשמי הכחיש כי המשטר אחראי למותם, וטען כי "סוכנים זרים" ירו בהם.

 

 

 

שר הפנים האיראני, עבד אלרידא פדאלי, הזהיר את המפגינים ואמר כי הממשלה תתעמת עם "מי שישתמש באלימות ויעורר אנרכיה", זאת לאחר שגם במהלך הלילה התרחשו הפגנות במספר מוקדים ברחבי איראן. פדאלי אמר בריאיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי האיראני: "מי שפוגע ברכוש ציבורי ופועל בניגוד לחוק יישלם מחיר וייתן דין וחשבון על מעשיו. אנחנו נלחם באלימות ונגד מי שרוצה להטיל פחד ומורא". 

 

נשיא ארה"ב טראמפ הביע תמיכה במפגינים בחשבון הטוויטר שלו וצייץ "העולם כולנו מבין שהאנשים הטובים של איראן רוצים שינוי. יותר מהכוח העצום של צבא ארה"ב, אנשי איראן הם החשש הגדול של מנהיגי המדינה", כתב טראמפ. "משטרים דיקטטורים לא יכולים להישאר לנצח. יום יבוא, כאשר העם האיראני יעמוד בפני בחירה. כל העולם צופה!". נוסף לכך, הילרי קלינטון התייחסה בטוויטר למחאה: "העם האיראני, בעיקר הצעירים, מוחים למען החירות והעתיד שמגיעים להם. אני מקווה שהממשלה תגיב".