BETA

27.12.2017

21:08

עודכן:

בתום 45 שעות: מליאת הכנסת אישרה את חוק ההמלצות

59 חברי כנסת הצביעו בעד ו-54 התנגדו לחוק שימנע מהמשטרה לסכם חקירות רגישות. יש עתיד הודיעה כי תעתור לבג"ץ נגד החוק, אדלשטיין איים כי לא יאפשר פיליבסטר בעתיד

"חוק ההמלצות" אושר הלילה (חמישי) במליאת הכנסת, ברוב של 59 תומכים מול 54 מתנגדים. החוק מונע מהמשטרה לסכם חקירות רגישות - שבהן ממונה פרקליט מלווה, כפי שנשה במקרה של חקירת אנשי ציבור. 

 

החוק התקבל בתום פיליבסטר של כ-45 שעות, כאשר המליאה פעלה ברצף במשך 58 שעות משום שנערכו דיונים קודמים לחוק. חברי הכנסת של האופוזיציה עלו בזה אחר זה לדוכן הנאומים ונשאו דברים בנושאים שברומו של עולם וגם בנושאים אחרים. הנאום הארוך ביותר ארך כשבע שעות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מדוע השגריר לשעבר בסין השתמש בעובדי שגרירות לצרכיו הפרטיים?

תיעוד מירושלים: חוטף מאישה את ארנקה - לעיני עוברים ושבים

חמאס: אבו מאזן אחראי למצב הטרגי ברצועת עזה

 

בתוך כך, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד החוק. "חברי הקואליציה עשו שימוש לרעה בסמכות החקיקה, בחקיקת חוק שלא בתום לב ולתכלית עניינית ובלתי ראויה", נכתב בעתירה.

 

הקואליציה שחררה מההצבעה את שלושת חברי הליכוד שנמצאים בחקירה: ראש הממשלה נתניהו, ח"כ דוד ביטן וח"כ חיים כץ, למרות שמשפטית מותר להם להצביע כי החוק לא יחול עליהם. חברות הכנסת רחל עזריה ומירב בן ארי מ"כולנו" נעדרו באישור ראש מפלגתם משה כחלון ושר החינוך נפתלי בנט שוהה בחו"ל. בניגוד להתנהלות בהצבעה על חוק המרכולים, באופוזיציה הודיעו כי לא יקזזו את ח"כ אזולאי שנעדר בשל מצבו הבריאותי. 

 

טרם ההצבעה על החוק עצמו וכחלק מהפיליבסטר, הצביעו חברי הכנסת על 309 הסתייגויות, שבחלקם ביקשה האופוזיציה הצבעה שמית. כל ההסתייגויות נדחו כצפוי.

 

 יו"ר הקואליציה הנכנס, דוד אמסלם
 

יו"ר הקואליציה הנכנס, דוד אמסלם( חדשות עשר)

 

עבר בהצלחה את המבחן הראשון. יו"ר הקואליציה הנכנס, דוד אמסלם (חדשות עשר)

 

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, הודיע כי תוגש עתירה לבג"ץ נגד חוק ההמלצות. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי אם תהיה פנייה לבג"ץ, לא יתערב בעתיד בסעיף 98 לתקנון הכנסת המאפשר לזרז חקיקה ועצירת ההסתייגויות. במהלך הדיון בכנסת, שרת המשפטים איילת שקד התעמתה עם לפיד בנוגע לעתירה העתידית. "כשאתה אומר שאתה תפנה לבג"ץ, אתה משפיל את הכנסת הזו ומרוקן אותה מתוכן", אמרה שקד ללפיד.

 

"יש עתיד לא מקבלת הוראות מהקואליציה, בטח לא ביום שהממשלה משעבדת את כל ההליך הדמוקרטי לצרות הפליליות של נתניהו", נמסר מהמפלגה בעקבות דבריו אדלשטיין. "הבג"צ יוגש כמתוכנן", מסרו.

 

 

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, עלה לנאום לפני ההצבעה והתעמת מילולית עם חברי האופוזיציה. "בשלושת הימים האחרונים חבטתם בנו, העלבתם, שיקרתם במצח נחושה", האשים. חברי הכנסת חנין זועבי ואורן חזן הוצאו מהמליאה במהלך הדיון לאחר שח"כ זועבי כינתה את ח"כ חזן "סרסור" והוא השיב שאף אחד לא היה נותן עז תמורתה.

 

"המאבק על חוק ההמלצות הוא רק דוגמא למאבקים הבאים שהאופוזיציה תנהיג בתגובה ליוזמות החקיקה האנטי חברתיות והאנטי דמוקרטיות של הקואליציה", אמר לאחר ההצבעה ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, "בכל פעם שהממשלה תעדיף את מקורביה או את ראשיה על פני הציבור, האופוזיציה תמלא את תפקידה כשומר ותגיב".

 

בווידאו: העימות בין ח"כ זועבי וח"כ חזן

 

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בתום הנאומים: "הקרב שניהלנו בימים האחרונים הוא על צביונה ועתידה של המדינה. על הדמוקרטיה ושלטון החוק. חוק ההמלצות - מאבק בין התרבות הדמוקרטית לתרבות של שחיתות. החוק הזה הוא לא רק חוק של בושה הוא חוק של חולשה. כי מי שמאמין בצדקת דרכו לא מחוקק חוקים כאלה!".

 

עלות התרגיל הפוליטי מוערכת ב-300 עד 500 אלף שקלים. שכן בעקבות הפיליבסטר נדרשו בכנסת למאות חדרי מלון, שעות נוספות של עובדי המשכן והפעלת הבניין בשלושה לילות. באופוזיציה מסכמים את התרגיל כמוצלח, אך יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לא מתכוון להפוך זאת לעניין קבוע והבהיר שיאשר פיליבסטרים בחוקים דרמטיים מאוד.