BETA

27.12.2017

20:32

עודכן:

מדוע השגריר לשעבר בסין השתמש בעובדי שגרירות לצרכיו הפרטיים?

תחקיר: מסמכים ועדויות חושפים שלכל אורך השנה האחרונה מאז שסיים את תפקידו כשגריר ישראל בבייג'ינג, מתן וילנאי ניסה להפעיל את עובדי השגרירות שיסייעו לו בענייניו

בינואר 2017 סיים השר לשעבר מתן וילנאי את תפקידו כשגריר ישראל בבייג'ינג אחרי ארבע שנים בתפקיד. סיים אבל לא באמת עזב. מסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר ועדויות של בכירים במשרד החוץ מגלים כי וילנאי המשיך לכל אורך השנה האחרונה לנסות ולהפעיל את עובדי שגרירות ישראל בבייג'ינג לצרכיו הפרטיים. גורמים בכירים במשרד החוץ אמרו לחדשות עשר שמדובר ב"הפרעה ממשית לעבודת השגרירות".

 

כל שגרירי ישראל בחו"ל כפופים לתקופת צינון של שנתיים במהלכה אסור להם לבצע פעילות עסקית במדינה בה שירתו, אך מהרגע הראשון היה ברור שעבור וילנאי זו המלצה בלבד. חודשיים לפני סיום תפקידו שלח וילנאי הודעת דואר אלקטרוני למנכ"ל משרד החוץ יובל רותם וביקש באופן חריג ביותר להמשיך ולהחזיק בדרכונו הדיפלומטי כיוון שהוא מתכוון להקים מרכז טכנולוגי עבור יזמים ישראלים בסין ולטוס למדינה באופן קבוע.

 

הבקשה נדחתה, אבל חרף פניות חוזרות ונשנו וילנאי לא החזיר עד היום את דרכונו הדיפלומטי למשרד החוץ. לפני כמה ימים התקשרו פקידים בכירים במשרד החוץ לוילנאי והודיעו לו כי דרכונו נחסם וכי הודעה על כך נמסרה למשטרת הגבולות. "התכוונתי לנסוע הרבה לסין וחשבתי שאני ראוי לדרכון כזה ואמרו לי 'לא' וירדתי מזה", אומר וילנאי.

 

 מתן וילנאי
 

מתן וילנאי( מארק ניימן לע"מ, אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

חודשיים אחרי סיום תפקידו הודיע וילנאי כי יקים קרן ישראלית-סינית להשקעות בחקלאות שכיום הוא עומד בראשה. הוא טס בקביעות לסין ולפי בכירים במשרד החוץ כמעט בכל נסיעה פנה לדיפלומטים בשגרירות וביקש שיארגנו עבורו פגישות או יסייעו לו בענייניו הפרטיים. 

 

כך למשל ביקש לפני כמה שבועות מדוברת השגרירות ליחצ"ן בחשבונות הרשמיים ברשתות החברתיות ספר שנכתב עליו והתפרסם בסין. לדברי וילנאי, תפקידה של הרשת הוא לקדם את ענייני ישראל בסין.

 

גורמים במשרד החוץ סיפרו כי וילנאי נוהג בשנה האחרונה להגיע לסין ולהיפגש גם עם גורמים במפלגת השלטון. כמו למשל הביקור לפני חודש וחצי במחוז ליד שנגחאי. הקונסול הכללי של ישראל אייל פרופר אף שיגר מכתב תלונה למשרד החוץ על כך שוילנאי נפגש מאחורי גבו עם מזכירי המפלגה בשתי ערים גדולות במחוז. 

 

"ביום שישי הזמנתי את מתן וילנאי ורעייתו לארוחת צהרים לאחר ביקורם בנאנג'ינג להשקת הספר עליו", כתב הקונסול הכללי פרופר למטה משרד החוץ. "הופתעתי לגלות בדיווחי התקשורת כי מתן קיים בנאנג'ינג ובצ'אנגז'ו פגישות עם מזכיר המפלגה וראש העיר בהתאמה, פגישות שעליהן ועל תוכנן לא דווח לי לפני ובמהלך פגישתנו. לידיעתכם". וילנאי מכחיש את דבר הפגישות.

 

 מתן וילנאי על הדרכון
 

מתן וילנאי על הדרכון חדשות עשר

 

 

הספר על וילנאי גרר התנהלות מוזרה נוספת. לפני כמה שבועות הוא פנה ללא כל תיאום או אישור לאחד המתורגמנים בשגרירות – עובד מקומי סיני שמקבל את משכורתו ממשרד החוץ הישראלי – והציע לו להצטרף אליו למסע השקת הספר מחוץ לבייג'ינג. וילנאי שילם לו במזומן על החלטורה הזו. המתורגמן אמר למנהליו בשגרירות כי הוא יוצא לחופשה, אך אלה נדהמו לגלות אותו יושב לצד וילנאי בתמונות שפורסמו בתקשורת הסינית על אירועי השקת הספר. בעקבות התקרית המתורגמן פוטר מעבודתו בשגרירות.

 

"זה עובד סיני מקומי", אומר וילנאי. בתגובה לאמירה כי מדובר במתורגמן של שגרירות ישראל, אומר וילנאי: "אז אי אפשר לקחת אותו לעבודה?".

 

פרטים על המקרים הללו ועל מקרים דומים נוספים הועברו כמה פעמים בשנה האחרונה לכל בכירי משרד החוץ, אך אלה כמעט לא עשו דבר. בינתיים מוצאים עצמם הדיפלומטים הישראלים בבייג'ינג נבוכים ומבולבלים.