BETA

27.12.2017

16:28

עודכן:

נתניהו בסיום קורס הטיס: "ההחלטה אם יהיה שקט בעזה תלויה בעזה"

רה"מ ושהב"ט נשאו דברים במסדר הכנפיים של קורס טיס 175 שסיימו בהצלחה 36 חיילים. "אם תיפתח שוב מערכה בצפון, העוצמה תהיה הרבה יותר מרשימה", אמר ליברמן

הטובים לטיס: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן נשאו היום (רביעי) דברים בטקס שבו הוענקו כנפי הטיסה לבוגרי קורס טיס 175. 36 חיילים סיימו בהצלחה את הקורס המפרך. בין הבוגרים חיילת אחת בלבד.

 

"יש לנו הישגים כבירים. אבל ההישג החשוב ביותר הוא שיקום הריבונות של עם ישראל בארצו ויכולתנו להגן על עצמנו בדמותו של צה"ל", אמר ראש הממשלה נתניהו. "חיל האוויר נמצא היום בשיא יכולתו. עם המטוסים הטובים ביותר בעולם והטייסים הטובים ביותר בעולם. עם כושר הגנתי והתקפתי ועוצמת אש אדירה ומדויקת ויכולה להגיע לפי הצורך למרחקים קצרים ויעדים רחוקים. עומדים באתגרים גדולים בצפון דרום ומזרח. בכל החזיתות יש מרכזים ושלוחות של האסלאם הקיצוני. אנחנו אי בתוך הסהר הרוגש הזה. שומרים על ביטחוננו ממדיניות ברורה. לא נאפשר לאיראן להתבסס בסוריה כדי לפגוע בנו. באשר לרצועת עזה, אנו רוצים שהאוכלוסייה תחיה את חייה בשקט ורגיעה אבל ההחלטה אם יהיה שקט בעזה תלויה בעזה. לא נאפשר או נסבול הסלמה מחמאס או שום גורם טרוריסטי אחר. נשתמש בכל האמצעים להגן על ריבונותנו ובטחוננו".

 

 סיום קורס טיס 175 בחצרים
 

סיום קורס טיס 175 בחצרים( ללא קרדיט)

 

שר הביטחון ליברמן הזכיר בדבריו את מבצע שלום הגליל. "מלחמה בה טייסי חיל האוויר היכו את האויב שוק על ירך. מערך טילי קרקע אוויר של הצבא הסורי הושמד תוך שעות ספורות, ו-80 מטוסי קרב הופלו באוויר. ואם חס וחלילה תפתח שוב מערכה בצפון, העוצמה תהיה הרבה יותר מרשימה. פריצות הדרך הטכנולוגיות שראינו בעשור האחרון, משנות את כל המוסכמות והתובנות שהיו קיימות עם הקמת מדינת ישראל וחיל האוויר.  מטוסים, כטב"מים ורחפנים, כיפת ברזל, קלע דוד, ומערכת החץ - כל זה ועוד  חיל האוויר של היום. איך ייראה חיל האוויר בעתיד, בעוד 30 שנה, את הדיונים והחשיבה התחלנו כבר היום. זו אחת מהמשימות המורכבות ביותר שלנו ערב תחילת הדיונים על התר"ש הבא. חיל האוויר הישראלי הוא כוח המחץ של צבא ההגנה לישראל, ונכונו לו בשנים הבאות כמה וכמה אתגרים שמעולם לא התמודדנו איתם".

 

 

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר בטקס: "עם סיום שנת 2017 ובפתחה של שנת אלפיים ושמונה עשרה, אנו ניצבים מול איומים רבים המתעצמים מצפון ומדרום. צה"ל פעל בשנה החולפת בכל הזירות, ביצירתיות ובנחישות, כדי להבטיח את ביטחון המדינה. ההצלחות המבצעיות התאפשרו בזכות שילוב זרועות איכותי ומקצועי, שבו היה לזרוע האוויר והחלל תפקיד מרכזי ככוח אסטרטגי, מתוחכם, מדויק ועוצמתי. עוצמתה של הזרוע היא מרכיב מכריע ביכולת ההרתעה של צה"ל ושל מדינת ישראל ונשענת בראש ובראשונה על חיילי הזרוע ומפקדיה - אלה הנוסקים עד גבול יכולתם וממלאים את משימתם עד תומה. בוגרי קורס טיס 175, היכולות המבצעיות האיכותיות שאותן רכשתן לאורך הקורס, והמקצועיות שבה דבקתם חרף כל מכשול - הן שיאפשרו לכם להמריא למשימה, לפעול בדייקנות ובקור רוח ולשוב הביתה בשלום. אני סמוך ובטוח כי ערכי המצויינות והאחריות אשר הנחלתם להם לאורך השנים, לצד המסירות והתמיכה במהלך הקורס, ילוו אותם בשעה שיגנו על המדינה ויבטיחו את קיומה. קרוב לשבעה עשורים חלפו מאז הוענקו כנפי הטיס הראשונות בשלהי מלחמת העצמאות. בשעה שעמדה המדינה תחת איום, הוכשרו ראשוני טייסנו על אדמה זרה ועשו הכול כדי להבטיח כי בבוא היום יהיו המגן החי בשמי מדינת ישראל. בחלוף שבעים שנים יש לנו צבא עוצמתי וזרוע אוויר עוצמתית ומדויקת".

 

כאמור, 36 חיילים סיימו בהצלחה את הקורס. רק 9% מהחניכים שהתחילו את קורס הטיס יעמדו על רחבת המסדרים ויקבלו את כנפי הטיסה. כבעבר, ישנה נוכחות לילדי טייסים - 25% מבוגרי הקורס אינם הראשונים במשפחתם שיקבלו את כנפי הטיס. 69% מבוגרי הקורס מגיעים ממרכז הארץ, 28% מאזור הצפון ורק 3% מאזור הדרום. 36% מהבוגרים מתגוררים בערים, 22% מתגוררים במועצות מקומיות, 19% מתגוררים במושבים, 14% מתגוררים ביישובים קהילתיים ו-9% מתגוררים בקיבוצים.