BETA

24.12.2017

13:23

עודכן:

אב הנרצח בפיגוע בערד התנפל על הנאשמים בביהמ"ש: "אשחט אתכם"

בועז קוקיא התפרץ על המחבלים תושבי הנגב שרצחו את בנו בחודש שעבר בעת הגשת כתב האישום נגדם. בהמשך אמר: "אדאג שהם יהיו מאחורי סורגים, או שלא יהיו בכלל"

דיון סוער בבית המשפט בעת הגשת כתב האישום נגד המחבלים שרצחו בפיגוע בערד את לוחם הנח"ל רון קוקיא.

 

אביו של קוקיא, בועז, התנפל על הנאשמים ואמר כי "אני אשחט אתכם. אתם כלבים בין כלבים ויש לכם מזל שאני מכבד את החוק, אחרת הייתי אוכל אתכם חי". 

 

בשיחה עם התקשורת אמר בועז כי "אדאג שהם יהיו מאחורי סורגים, או שלא יהיו בכלל. הענישה צריכה להיות גם כלכלית. גם מגיע לנו צדק בתור משפחה וגם צריך להרתיע רוצחים אחרים. אני קורא לאזרחי המדינה, יהודים ובדואים כאחד, להחרים את המשפחה. זה יעביר מסר חד נגד אלימות מכל סוג. אני שמח שהמשפחה מתנערת מהמעשה, אבל היא עדיין צריכה לבדוק אם היא לא יצרה את הבסיס להתנהלות הזו.

 

בהמשך אמר כי "אני מודה לכל מי שתמך בנו מהעדה הבדואית כי צריך לחתור לדו קיום. אני קורא לרשויות לשתף פעולה בלחימה בטרור ולא לחשוש מעימות רחב עם העבריינים. אני קורא לכל המעסיקים לבדוק את מי הם מעסיקים על ידי בדיקת תעודות יושר. לא ברור איך בית חולים סורוקה העסיק את הרוצח בתפקיד רפואי אשר כנראה הכשיר אותו גם לבצע את הרצח".

 

בווידאו: דברי הוריו של קוקיא בבית המשפט

 

 

בועז אף תקף חברי כנסת מ"הרשימה המשותפת" והאשים אותם בהסתה. "יש תופעה במסגרתה חלק מחברי הכנסת הערבים מבצעים הסתה עקיפה ומתוחכמת", אמר, "כשהם מעלילים עלילות דם על המדינה הם גורמים בעקיפין לאזרחים לנהוג באלימות. מתוך 13 חברי כנסת, יש כאלה שעוסקים באיכות הסביבה ודו קיום, אבל יש כאלה שעוסקים בהסתה. אני מצפה מהכנסת לסלק אותם. הרוצחים שומעים מה הם אומרים ומושפעים מהדברים האלה".

 

הפרקליטות הגישה מוקדם יותר כתב אישום נגד שני  תושבי הנגב, חאלד וזאהי אבו ג'אדה, על רצח קוקיא. לפי כתב האישום, חאלד צפה בסרטוני חמאס והושפע מפעילות הארגון ואף פרסם בעצמו פוסטים בפייסבוק בהם דברי שבח לאללה ולאסלאם. "אלוהים תשמור את ארץ המוסלמים ותעשה מאויבך אויבי הדת, בראשיתם תפיל אותם ותיתן לנו את הניצחון על שבט הכופרים", כתב.

 

עם הזמן החליט לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל ולצורך כך אף משך 54 אלף שקלים , זאת לצורך מימון מחייתו בזמן שתתנהל חקירת המקרה. חאלד רכש רכב שישמשו להימלטות לאחר ביצוע הפיגוע, שכן בתחילה תכנן לחטוף חייל באמצעות חומרי הרדמה, אליהם היתה לו נגישות בתור טכנאי הרדמה בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

בשלב מסוים החליט חאלד כי חטיפת חייל מסובכת מדי ושיתף את אחיו זאבי בכוונתו לבצע פיגוע. השניים יצאו לסיורים בשטח על מנת למצוא קורבן, והחליטו לדקור חייל חמוש בשעות הלילה על מנת לחטף את נשקו. האחים התמקדו בחיילי בסיס "תל ערד" והחליטו לקרוא לנשק שיחטפו במילת הקוד "פיצה".

 

 דיון בביהמ"ש על כתב אישום נגד החשודים ברצח החייל רון קוקיא
 

היה שימוש במילת קוד. הגשת כתב האישום

 

 

עוד לפי כתב האישום, הבחינו השניים בחיילים רבים הולכים לבדם בסיוריהם אולם אלה היו לא חמושים. בשתי הזדמנויות הגיעו לאזור הבסיס עצמו, והצטיידו בקפה ואוכל על מנת ליצור מצג שהינם מטיילים במקום. במקרים אלו לא הבחינו בחיילים בודדים אלא רק בקבוצות חיילים ולכן לא ביצעו את המעשה שתכננו.

 

בערב האירוע, בסוף נובמבר, במהלך נסיעה ברחבי העיר הבחין חאלד בסמל רון קוקיא כשהוא חמוש, דקר אותו מספר דקירות בצוואר, בעורף ובקרקפת תוך שהוא מנסה לחטוף את נשקו. קוקיא התנגד אך לבסוף הצליח חאלד להשיג את הנשק ונמלט ברכבו ליישוב כסייפה.

 

מיד לאחר הרצח פגש חאלד בזאהי, והשניים הסתירו את נשקו של החייל. פחות מיממה לאחר מכן, ב-1 בדצמבר 2017, בפעילות משותפת של שב"כ ומשטרת ישראל, נעצרו השניים ונחקרו. במהלך החקירה הודה חאלד כי תכנן לרצוח חייל וכי זאהי שימש כ"איש סודו" ואף סייע לו בביצוע הפיגוע. השניים אף הסגירו בחקירה את נשקו של קוקיא. 

 

בתגובה לפרסום העובדה כי המחבל עבד בבית החולים סורוקה נמסר מטעם ביה"ח: "מדובר בתלמיד מכללה באשקלון שאינו עובד בית החולים. הגיע להתנסות בתחום לימודיו ושהה בביה״ח כשבועיים".