BETA

21.12.2017

20:00

עודכן:

מנדלבליט: "יש להגן על המשטרה מאמירות חסרות בסיס"

היועמ"ש תקף במרומז את נאום רה"מ שבו המעיט בערך המלצות המשטרה. חיות: "חלק מנבחרי הציבור מתייחסים בצורה מבישה לרשות השופטת". שקד: "הדמוקרטיה הישראלית בורחת מהעם"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נאם הערב (חמישי) בכנס העמותה למשפט ציבורי בזיכרון ליעקב והתייחס לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה לא סוד שהחקירות בהן נחקר רה"מ כחשוד מתקדמות, ונראה כי הן צפויות להסתיים בהקדם. כבר אמרתי זאת בעבר, ואני חוזר ואומר פעם נוספת - מערכת אכיפת החוק פועלת אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו  - והוא ברור החשדות וגילוי האמת, אמר מנדלבליט.

 

לדבריו, "לא ההפגנות בעד ולא ההפגנות נגד, לא כותרת כזו ולא כותרת אחרת, לא סרטונים המתפרסמים ברשת ולא כל מיני פרשנים שלא באמת מכירים את העובדות והראיות - כל אלה לא צריכים להשפיע, וגם לא ישפיעו, כהוא זה על מערכת אכיפת החוק".

 

היועמ"ש מתח ביקורת על אמירות נגד עבודתם של המשטרה והפרקליטות ורמז בדבריו לנאום נתניהו בכפר המכביה. "אבהיר כי אנו מתייחסים בכובד ראש לביקורת עניינית המופנית אלינו. אך אל לנו לשפוך את התינוק עם המים. על ביקורת להיות אמיתית ומבוססת. עם זאת, יש להגן על מעמדם של העושים במלאכה במשטרה ובפרקליטות ולא לפגוע בלגיטימיות שלהם על ידי אמירות חסרות בסיס", אמר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

3 חודשים לאחר התקיפה באיכילוב: נעצר בן זוגה של אליה קדוש

הדריסה באוסטרליה: הנהג ממוצא אפגני; נעצר אדם אחר שנשא סכינים

ניו זילנד: 8 שנות מאסר לשלושה ישראלים שהבריחו אקסטזי למדינה

 

נשיאת בית המשפט העליון נאמה גם היא באירוע, ומתחה ביקורת על יחסם של חברי כנסת ושרים להחלטות בית המשפט. לדבריה, "על הרשויות השונות לשמור על כבודן. חלק מנבחרי הציבור מתייחסים בצורה מבישה לרשות השופטת. חייבים לשמור על מערכת המשפט מפני הבאים עליה להשמידה".

 

"הכרעות שיפוטיות אינן חסינות מביקורת, אבל המינימום הוא שמי שבוחר לבקר הכרעה יכיר את העובדות של אותה הכרעה. לא יהיה זה מוגזם לצפות כי הביקורת המושמעת תנוסח בצורה ראויה. אכן כיבוד הרשות השופטת ושופטיה משמעו ציות להכרעותיה, גם כאשר פסק הדין או ההחלטה מעוררים ביקורת", הוסיפה.

 

לדבריה, "למרבה הצער נשמעו לאחרונה מצד גורמי שלטון מסויימים קולות לאי ציות הכרעות שיפוטיות ומכאן קצרה הדרך למצב בו איש הישר בעיניו יעשה" אמרה חיות והוסיפה, "מתן לגיטימציה להפרת החובה לציית לחוק מסוכנת והדברים חמורים פי כמה כאשר קולות מסוג זה נשמעים מצד נבחרי ציבור".

 

עוד הוסיפה חיות כי חוקים שונים נפסלו בבג"ץ כיוון שהרשות המבצעת לא עשתה את עבודתה, ואמרה כי במקרה של "חוק טל", הנוגע לגיוס חרדים לצה"ל, השופטים חיכו שהממשלה תסדיר את המצב, "אולם חיכו לשווא", לדבריה. חיות המשיכה לבקר את הביקורת שהוטחה בפני הכרעות בית המשפט האחרונות ואמרה כי "טועה מי שסבור שמשילות משמעותה הפעלת כוח שלטוני ללא מצרים, ללא בקרה וללא איזונים ובלמים. משילות משמעה יכולתה של הממשלה לפעול בגדר סמכויותיה. משילות אין משמעה בשום אופן היתר להפרת חוק".

 

 שרת המשפטים אילת שקד
 

שרת המשפטים אילת שקד( חן גלילי, מרכז הסייבר אוניברסיטת תל אביב)

 

 

בנאומה של שרת המשפטים איילת שקד באותה אירוע,  התייחסה שקד לביקורת שנשמעה ביומיים האחרונים כלפי חוק יסוד החקיקה שהפיצה יחד עם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, המביל את אפשרות בג"ץ לפסול חוקים. "הדמוקרטיה הישראלית בורחת מהעם", קבעה. "הדבר נובע מפחד עמוק וקמאי מהעם ומריחוקן של חלק מהאליטות הישנות ממציאות החיים".

 

עוד השרה מתחה בנאומה ביקורת כלפי בית המשפט ורמזה לפסילת חוק המסתננים, "השיטה שלנו רואה לנגד עיניה בבירור את 'ירושלים של מעלה', אבל לא מצליחה להבחין בדרום תל-אביב של מטה". לדבריה, "בריחתה של הדמוקרטיה מהעם מתקיימת במרחק הגון מהרחוב וניזונה מחוסר היכרות מספקת איתו, עם צרכיו, חולשותיו, תסכוליו, יתרונותיו, יופיו ומאווייו. היא מבוססת על העדפת הנורמה המשפטית הטהורה על פני המציאות הקונקרטית".

 

שקד ביקרה גם את "בג"ץ גופות המחבלים" ואמרה כי "יחד עם כל עם ישראל קיבלנו בימים האחרונים בהשתוממות את פסק הדין המורה לממשלה לוותר על החזקת גופות המחבלים שבידינו, ללא חקיקה חדשה. כיצד לבית המשפט מעולם לא הפריע אותו חוסר הסמכה מפורש בבואו לפסול חוקים. האם בספר החוקים שבית המשפט מחזיק בידיו הסמכות הזו מופיעה?", שאלה.

 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(ארן דולב )

 

 

השרה הגנה על חוק יסוד החקיקה ואמרה כי "הצורך לחוקקו ברור ומוחשי לכל מי שיד ורגל לו בעולם המשפט. החוק מאפשר לראשונה קיומו של דיאלוג חוקתי אמיתי בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. לא חידשנו כאן דבר. החוק נותן כבוד להכרעת הרוב. הוא נותן מקום לעם, ולנבחרי הציבור אותם הוא שולח לייצגו בכנסת".

 

לבסוף אמרה שקד: "גם אני חייתי על האדמה הזו עד אמצע שנות התשעים. אני מכירה היטב את ישראל של היום, אבל עדיין זוכרת את ישראל שלפני חוקי היסוד. לעיתים החוקים היו מוצלחים יותר ולעיתים פחות. אפשר לסכם את ההבדל שבין התקופות כך: לא היינו ארצם של בני החושך, ולא נגאלנו בידי בני האור".