BETA

טבע לא חוזרת בה מהפיטורים - והעובדים מאיימים: "נמשיך להיאבק"

זמן קצר לאחר פגישתם של נתניהו ושולץ ששהסתיימה ללא תוצאות, הודיע יו"ר ועד העובדים: "נצא לרחובות, נמשיך להבעיר צמיגים". גם בהסתדרות העבירו מסר דומה

קריסת טבע: בחברת התרופות הגיבו אחר הצהריים (שלישי) לפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ושר העבודה והרווחה חיים כץ, עם מנכ"ל החברה, קאר שולץ – שהסתיימה ללא תוצאות. בטבע הודיעו כי בכוונתם להחריף את המאבק.

 

"סגירת המפעל היא כמו פיגוע", אמר יושב ראש ועד העובדים, איציק בן סימון, במפעל "טבע טבליות" בירושלים, "בכוונתנו להחריף את המאבק, נצא לרחובות ונבעיר צמיגים. נחליט גם לגבי המשך ההתבצרות". דובר ההסתדרות, יניב לוי הוסיף: "לממשלת ישראל אסור להיכנע לתכתיבים של מנכ"ל טבע ולהגיב בצורה רופסת. ההסתדרות תמשיך במאבק על צמצום מספר המפוטרים". במקביל לדברים המשיכו אחר הצהריים העובדים להפגין מחוץ למפעל שבי-ם. גם ראש העיר, ניר ברקת, הגיע לתמוך. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

נגע בנערים - בעת הלימוד: גבאי בית כנסת הואשם במעשים מגונים

חרף הווטו: ההצבעה במועצת הביטחון הייתה תבוסה לטראמפ ולנתניהו

סעודיה: טיל בליסטי ששיגרו המורדים החות'ים יורט בשמי ריאד

 

במהלך הפגישה מוקדם יותר ביקש נתניהו להותיר את המפעלים בירושלים, שם עובדים כ-800 עובדים - כמחצית מכמות המפוטרים, פתוחים אך נענה בשלילה. שולץ חזר על התחייבותו לשמור על מטה החברה והמו"פ בישראל. עוד סוכם בפגישה כי יוקם צוות משותף ל"טבע" ולממשלה, במטרה למצוא פתרונות הכשרה לעובדים. בפגישה השתתפו גם שרי האוצר, הכלכלה והעבודה והרווחה. 

 

עובדי "טבע טבליות ירושלים" ישנים במפעל
 

עובדי "טבע טבליות ירושלים" ישנים במפעל( ללא קרדיט)

 

 

שולץ אמר אחרי הפגישה: "אני מבקש להביע את הערכתי על התמיכה המשמעותית אשר קיבלה 'טבע' מממשלת ישראל במשך השנים ותחת הנהגתו של ראש הממשלה נתניהו ועל הכרתה בתרומתה המרכזית של 'טבע' למדינת ישראל. הצעדים הכלולים בתכנית מיועדים לממש את שאיפתנו המשותפת לשמר את 'טבע' כחברה גלובלית חזקה, אשר בסיסה בישראל. אנחנו נעשה זאת לטובת כל בעלי העניין שלנו, בכל העולם. כמנכ"ל של חברה אשר נמצאת בבעלות משקיעים גלובליים, עלינו לוודא שכל ההחלטות שאנו מקבלים נשענות על בסיס פיננסי וכלכלי. צעדים אלה כואבים, אך הם חיוניים להבטחת עתידה של 'טבע'. אנו מחויבים ליישם את התכנית בכל פעילויותינו הגלובליות – בארה"ב, באירופה, בשווקים הצומחים, וגם בישראל –  באופן הוגן ומכבד".

 

"לצערנו, לא יכולנו להיענות לבקשת ראש הממשלה והשרים להימנע מסגירת המפעל בירושלים והחברה תמשיך בתהליך המדורג לסגירת האתר עד סוף 2019. 'טבע' תשתף פעולה באופן מלא עם הצוות שהוקם מטעם ראש הממשלה בכדי לסייע לעובדים שיעזבו את החברה במציאת פתרונות תעסוקה חלופיים, ליווי והכשרה בכדי ש'טבע' תישאר חברה ישראלית שתמשיך ותצמח בישראל ובכדי שתרומתנו המשמעותית לכלכלת ישראל תימשך, עלינו קודם כל להציל את החברה. אני מחויב לשמור את המטה העולמי של 'טבע' בישראל, ובכלל זה את לשכתי. אני מחויב לשמר נוכחות חזקה של מחקר ופיתוח וכן לשמר את מרבית הייצור הקיים היום בישראל גם בעתיד", סיכם שולץ.

 

 

 

באופוזיציה תקפו את נתניהו והשרים על שלא הצליחו להביא להישגים מול החברה. ‏"קאר שולץ למד את מה שפוטין כבר יודע", אמר יו"ר המחנ"צ, אבי גבאי, "נתניהו בא רק כדי להצטלם, אז אפשר להצטלם ולהשאיר את האיראנים על גבול ישראל בסוריה ואפשר להמשיך ולפטר את עובדי טבע". יחימוביץ' הוסיפה: "שלישיית נתניהו כחלון ניסנקורן כילדי כאפות שנכנעים בלי קרב".

 

מוקדם יותר הפגינו עובדי "טבע" מול משרד ראש הממשלה במחאה על הפיטורים הצפויים וסגירת המפעלים. יו"ר ההסתדרות ניסנקורן מסר לפני ההפגנה: "צמצום גזרת הפיטורים בטבע והצלת המפעלים בירושלים, הם הדבר החשוב ביותר כעת ועל הממשלה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשותה על מנת שליבה של טבע, כחברה רב לאומית שנולדה וצמחה כאן, ימשיך לפעום מישראל".