BETA

19.12.2017

03:00

עודכן:

היום השלישי להפגנות: ממשיכים לחפש פתרונות למשבר טבע

היום ימשיכו מחאות עובדי החברה שהודיעה על פיטורים המוניים וסגירת מפעלים, כאשר כל האתרים יושבתו. נתניהו יפגש עם המנכ"ל שולץ, כחלון ואלי כהן עם ניסנקורן והעובדים

עובדי חברת טבע ישביתו היום (שלישי) את כל אתרי החברה בישראל, במסגרת היום השלישי למחאה על הפיטורים ועל סגירת המפעלים שעליה הודיעה ההנהלה. החל משעות הצהריים תיערך הפגנה מול משרד ראש הממשלה בירושלים בדרישה להתערבותו המיידית של בנימין נתניהו במשבר.

 

בנוסף יתקיימו פגישות בין כל הצדדים במשבר, בניסיון למצוא פתרונות עבור העובדים שחוששים לעתידם. רה"מ נתניהו ייפגש עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ. שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן ייפגשו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ועם מנהיגי ארגוני העובדים של מפעלי החברה. בפגישה דומה שנערכה אתמול הבטיחו בעלי התפקידים לעובדים כי לא יופקרו, אך פתרון לא נראה באופק.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בצל מהומות ירושלים: סגן הנשיא האמריקני דחה את הביקור בישראל

נתניהו הודיע: החרם על מפלגת הימין הקיצוני האוסטרית יימשך

תקיפת מפגיני רוטשילד וטיסות: כך נתניהו ינסה לשלוט בסדר היום

 

 עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים
 

עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים(באדיבות דוברות ההסתדרות )

 

 

במקביל יערכו דיונים בנושא בוועדת הכספים ובוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שבו ישתתף גם מבקר המדינה יוסף שפירא. יו"ר ועדת הביקורת, שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), טענה אתמול כי טבע מסרבת לשלם מיסים החל משנת 2014, וכי החברה חייבת לרשות המיסים שלושה מיליארד שקלים.

 

בדיון קודם בוועדה לביקורת המדינה בכנסת התגלה כי מסקנות דוח המבקר, שהתריע על היעדר קשר בין הטבות המס שמקבלת טבע לעמידה בקריטריונים, לא יושמו כלל. בינתיים מנופי הלחץ שיכולה המדינה להפעיל על חברת טבע עדיין לא נמצאים בשימוש.

 

 

 

אתמול הפגינו עובדי ענקית התרופות ומשפחותיהם מחוץ למפעל "טבע משאפים" בירושלים, שעתיד להיסגר. "איך יכולים חברי דירקטוריון ישראלים להרים יד לפיטורים בירושלים", שאל פנחס בר-איתן, יו"ר ועד עובדי המפעל שבירושלים. עובדת המפעל, שרה קרלה הוסיפה כי לא רק 280 עובדי המפעל ימצאו עצמם ללא פרנסה, אלא גם הספקים, חברות התעסוקה והניקיון, "סוגרים חצי מירושלים", אמרה.

 

בנוסף חסמו אתמול כמה עשרות מפגינים לזמן קצר את צומת גולדה מאיר בירושלים, בסמוך למפעל "טבע טבליות", בו התבצרו העובדים במהלך היום ובלילה שלפניו. לפני כן חסמו עובדי מפעל "טבע מדיקל" באשדוד את הכניסה הצפונית לעיר. מאות עובדי טבע חסמו את הכניסה למשרד האוצר ואת כביש הגישה למקום. העובדים הניפו שלטים וקראו להצלת מקום עבודתם ומקור פרנסתם.

 

 כחלון וניסנקורן עם נציגות עובדי טבע
 

כחלון וניסנקורן עם נציגות עובדי טבע (דוברות ההסתדרות)

 

 

על פי הערכות, שר האוצר כחלון מתלבט בנוגע לסוגייה. מצד אחד, כואב לו לראות את התמונות של מפוטרי "טבע". מצד שני, הוא רחוק מהיוזמות לבטל רטרואקטיבית את הטבות המס שניתנו לחברה. גם נתניהו היה מעורפל מאוד כשדיבר על שימוש בכל הכלים שעומדים לרשות הממשלה. ההערכה היא שהנהלת החברה עצמה השאירה בידה סוג של מרווח למשא ומתן כדי שתוכל לכווץ בסופו של דבר את מספרי המפוטרים, אולי להקל את רוע הגזרה בירושלים ובפריפריה הרחוקה ולרדת לסדר גודל של 1,500 מפוטרים, דבר שגם יאפשר לפוליטיקאים להציג סוג של הישג.

 

במבט לעתיד צריך לשאול האם תפקידה של המדיניות הכלכלית הוא להגן על מקומות עבודה כמו "טבע", להגיע לעסקאות עם החברה הזו או להגן על המפוטרים עצמם. בטווח הארוך יותר, הכשרה מקצועית, דמי אבטלה לתקופות ממושכות יותר ורשת ביטחון נרחבת יכולים להתברר כאמצעי יעיל להתמודדות עם המפעלים שיקרסו בהמשך.