BETA

בצל מהומות ירושלים: סגן הנשיא האמריקני דחה את הביקור בישראל

הבית הלבן הודיע כי מייק פנס יגיע לארץ רק באמצע ינואר, על מנת לוודא כי רפורמת המס של טראמפ תאושר בסנאט. ייתכן שהתגובות הקשות להכרזת ירושלים קשורות לדחייה

הבית הלבן הודיע הלילה (שלישי) כי סגן הנשיא האמריקני, מייק פנס, דחה בשנית את ביקורו בישראל, שהיה מתוכנן למחר.  הוא מתכנן להגיע לישראל באמצע חודש ינואר.

 

על פי ההודעה, הרקע לדחייה היא רפורמת המס שמנסה הנשיא דונלד טראמפ להעביר בסנאט, כך שפנס יעמוד לרשות הרפובליקנים אם יזדקקו לקולו. אך ייתכן שהדבר קשור גם למהומות ולמתיחות בעקבות הכרזת הנשיא דונלד טראמפ על העברת השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים והכרתה של העיר בירת ישראל.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תקיפת מפגיני רוטשילד וטיסות: כך נתניהו ינסה לשלוט בסדר היום

תיעוד: הרגעים האחרונים בחייו של שי שירזי - לפני שחוסל

פנס יזם מסיבת עיתונאים ברחבת הכותל, הרב התנגד

 

משרדו של סגן הנשיא מסר כי הדחייה נועדה לאפשר לפנס להישאר בוושינגטון עד שרפורמת המס תתקבל. "קיצוץ המיסים הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקנית הוא הישג משמעותי עבור טראמפ והקלה עבור מיליוני אמריקנים שעובדים קשה", אמרה דוברת סגן הנשיא, "סגן הנשיא מחויב לוודא שהקיצוץ יגיע לקו הסיום. הוא מצפה לביקור במצרים וישראל בינואר".

 

ייתכן שפנס יצטרך להפעיל את זכות "שובר השוויון" שלו בסנאט, מתוקף תפקידו, במקרה של שוויון בין התומכים והמתנגדים לרפורמה. ההסתברות למצב כזה ירדה לאחר שסנאטורית רפובליקנית ממיין, שהתנגדה עד לאחרונה, הודיעה על תמיכתה בחוק. עם זאת, היתרון לרפובליקנים עומד על 59:61 בלבד, לאחר שמדינת אלבמה בחרה בסנאטור דמוקרטי בשבוע שעבר.

 

 מייק פנס
 

מייק פנס(רויטרס )

 

 

ביקורו של פנס בישראל הפך למוקד מתיחות בעקבות הכרזת טראמפ בנושא ירושלים ועוד יותר מכך בעקבות תדרוך לכתבים שקיימו בכירים בבית הלבן במהלך סוף השבוע ובו אמרו כי ממשל טראמפ סבור כי הכותל המערבי יישאר תחת ריבונות ישראל בכל הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, גינה את הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל, ואמר כי בעקבות כך ארה"ב הפכה לסובייקטיבית ועל כן הפלסטינים לא יקבלו אותה כמתווכת בהסכם שלום עתידי בינם לבין ישראל. 

 

בעקבות הכרזת ארה"ב בנוגע לירושלים, מועצת הביטחון של האו"ם דנה אמש בהצעת החלטה שהגישו מצרים והפלסטינים שמשמעותה היא שכל החלטה בנוגע לסטטוס של ירושלים היא אינה קבילה מבחינה משפטית. 14 מדינות הצביעו בעד ההחלטה אולם ארה"ב הטילה וטו נגדה. בהמשך יפנו ככל הנראה הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם, שם לא יכול נשיא ארה"ב להטיל וטו.

 

גם באירופה הגיבו להצהרת טראמפ, כאשר מנהיגי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי אימצו ביום חמישי שעבר בישיבה בבריסל החלטה מרוככת בנושא הכרזת ירושלים של נשיא ארה"ב. נשיא מועצת האיחוד האירופי, דונלד טוסק, צייץ את נוסח ההחלטה בחשבון הטוויטר שלו. "מנהיגי האיחוד האירופי מדגישים כי הם מחוייבים בצורה מוצקה לפתרון שתי המדינות ובהקשר הזה עמדת האיחוד האירופי בנושא ירושלים נותרה ללא שינוי", כתב טוסק. עמדתם היא, כזכור, שירושלים צריכה להיות בירתן המשותפת של שתי המדינות - ישראל ופלסטין.

 

במקביל החל יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, בקידום מהלך בו ישראל תקדם בבתי מחוקקים ברחבי העולם החלטות וחקיקה להכרה בירושלים בירת ישראל. אדלשטיין שיגר מכתב לראשי פרלמנט ברחבי העולם בכדי שיקדמו חוקים בנושא. 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ( רויטרס)

 

 

אמש גם פורסם לראשונה בחדשות עשר כי פנס רצה לקיים מסיבת עיתונאים ברחבת הכותל המערבי במהלך ביקורו בישראל, אך בקשתו נדחתה. שלושה גורמים בכירים שמעורים בסוגיה אמרו כי רב הכותל התנגד לבקשה ולמעשה הטיל עליה וטו.

 

הגורמים הבכירים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, אמרו כי בשבוע שעבר, במהלך דיוני ההכנה עם המשלחת המקדימה שמארגנת את ביקורו של פנס, שאלו דיפלומטים אמריקנים האם סגן הנשיא יוכל לקיים מסיבת עיתונאים ברחבת הכותל או במנהרות הכותל עבור הכתבים האמריקנים שמלווים אותו. 

 

רב הכותל שמואל רבינוביץ' דחה את הבקשה והבהיר לדיפלומטים האמריקנים כי מדובר באתר דתי קדוש ולכן לא יהיה מכובד לקיים במקום מסיבת עיתונאים. גורם ישראלי בכיר ציין כי בשיחות סגורות הבהיר הרב רבינוביץ' כי על רקע הכרזת טראמפ בנושא ירושלים הוא חשש שמסיבת עיתונאים של פנס, שתהיה מלאה במסרים פוליטיים, תביא להסלמה וייתכן אפילו לחידוש המהומות בהר הבית. האמריקנים קיבלו את הדברים וכעת הם מחפשים מקום סמוך אחר למסיבת העיתונאים.