BETA

18.12.2017

07:40

עודכן:

כחלון: "הממשלה לא תפקיר את עובדי טבע"

שר האוצר, יו"ר ההסתדרות ושר הכלכלה נפגשו עם נציגי הוועדים של טבע. כחלון: נשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת לצמצם את מספר המפוטרים. עובדי החברה מפגינים בי-ם

מחאת עובדי טבע נמשכת: יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן, נפגשו היום (שני) עם נציגי הוועדים של חברת טבע.

 

כחלון אמר לאחר הפגישה כי "ממשלת ישראל עומדת מאחורי עובדי טבע ולא תפקיר אותם. הממשלה תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה בכדי לנסות ולהביא לצמצום מספר המפוטרים וסגירת מפעלים". בתוך כך, אמר שר הכלכלה כי "הדרישה מהנהלת טבע ומהמנכ"ל היא לממש את מחויבותה למדינת ישראל שעליה הצהירו לפני כשבוע, למנוע את סגירת המפעל בירושלים ולצמצם את מספר המפוטרים".

 

כמה עשרות מפגינים חוסמים כעת את צומת גולדה מאיר בירושלים, שבסמוך למפעל "טבע טבליות". בעקבות כך ישנם שיבושי תנועה במקום. המשטרה נמצאת במקום על מנת להכווין את התנועה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דוח הבריאות: ההגבלות על עישון במקומות ציבוריים צפויות להתרחב

הלילה: אזעקה נוספת בעוטף עזה ובאשקלון; צה״ל תקף בסיס חמאס

גל האלימות בחברה הערבית: חשד לרצח בג'סר א-זרקא

 

בווידאו: עובדי מפעל "טבע טבליות" ישנים במפעל

 

עובדי "טבע טבליות ירושלים" ישנים במפעל( ללא קרדיט)

עובדי "טבע" חוסמים את הכניסה לאשדוד
עובדי "טבע" חוסמים את הכניסה לאשדוד(באדיבות דוברות ההסתדרות)
 
 עובדי "טבע" חוסמים את הכניסה לאשדוד
עובדי "טבע" חוסמים את הכניסה לאשדוד(באדיבות דוברות ההסתדרות)
 
עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים
עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים( באדיבות דוברות ההסתדרות)
 
 עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים
עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים(באדיבות דוברות ההסתדרות )
 
 

 

יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוסיף כי "הקרב הגדול הוא על צמצום מספרי המפוטרים. חייבים להשאיר את טבע חזקה בישראל ולהציל את מפעלי טבע בירושלים. אני לא מבדיל ולא עושה הבחנות בין עובדים, ללא קשר לזהות הייצוג שלהם. מטה טבע חייב להישאר בארץ ולא בשום מקום אחר".

 

עוד אמר ניסנקורן כי "אנו מתמודדים כאן עם מגה אירוע שהכלכלה הישראלית לא ראתה שנים ועל הממשלה, ההסתדרות והעובדים לשלב ידיים במאבק הזה למען עתיד טבע והבטחת מעמדה של התעשייה בישראל". כמו כן, כחלק מצעדי המחאה למען עובדי טבע ולהצלת התעשייה המקומית, ניסנקורן הנחה להשבית מחר באופן מלא את הפעילות בכל אתרי טבע בישראל.

 

עובדי מפעל "טבע מדיקל" באשדוד חסמו מוקדם יותר את הכניסה הצפונית לעיר. מאות עובדי טבע חסמו את הכניסה למשרד האוצר ואת כביש הגישה למקום. העובדים הניפו שלטים וקראו להצלת מקום עבודתם ומקור פרנסתם. 

עובדי טבע חוסמים את הכניסה למשרד האוצר בירושלים(באדיבות דוברות ההסתדרות )

 

 

בתוך כך, עובדי "טבע טבליות" בירושלים ממשיכים במאבק ומתבצרים במפעל, לאחר שישנו בו במהלך הלילה. בסרטון בו תיעדו עצמם העובדים אפשר לראות אותם מתכסים בשקי התרופות כשקי שינה.

 

"כל הכבוד לכם שנשארתם להתבצר פה בלילה ושמרתם על המפעל ועל העקרונות של המפעל אנחנו ממשיכים במאבק", אמרה אחת העובדות לחבריה למפעל. עוד הצהירה כי היום "רק התחיל. אנחנו פה ואנחנו נאבקים וקמים לבוקר חדש. היום אנחנו נצא, נחסום צמתים ונראה איך אי אפשר לסגור מפעל בירושלים. לא יסגרו את המפעל".

 

במסגרת הצעדים של עובדי טבע, היום תימשך השבתה מלאה של הפעילות באתרי החברה הבאים: מטה החברה הגלובלי בפתח תקווה, מפעל טבע מדיקל באשדוד, מפעל טבע פלנטקס בנתניה, מפעלי החברה בירושלים שהעובדים מתבצרים בהם החל מאתמול. השבתה חלקית של הפעילות תהיה באתר: טבע כפר סבא - כ-250 עובדי המפעל בעיר יפסיקו את כל העבודה באתר בין השעות 12:00-16:00. עוד במהלך היום יכוּנסוּ ישיבות של ועדי העובדים והעובדות במפעלים השונים ברחבי הארץ.

 

 שלט להפגנה של עובדי טבע
שלט להפגנה של עובדי טבע(ללא קרדיט)
 
 שלט להפגנה של עובדי טבע
שלט להפגנה של עובדי טבע( ללא קרדיט)
 
 הפגנת עובדי טבע בכפר סבא
הפגנת עובדי טבע בכפר סבא( חדשות עשר)
 
 הכניסה למשרדי חרבת טבע נעולה במנעול ושרשרת
הכניסה למשרדי חרבת טבע נעולה במנעול ושרשרת( ללא קרדיט)
 
 עובדי טבע מפגינים בכפר סבא
עובדי טבע מפגינים בכפר סבא( ללא קרדיט)
 
 עובדי חברת טבע מפגינים בכפר סבא
עובדי חברת טבע מפגינים בכפר סבא(ללא קרדיט )
 
 עובדי חברת טבע בכפר סבא מחזיקים שלט שהוכן להפגנה
עובדי חברת טבע בכפר סבא מחזיקים שלט שהוכן להפגנה(ללא קרדיט)
 
 

הפגנת עובדי טבע בכפר סבא( חדשות עשר)

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס למשבר האחרון בישיבת הסיעה של מפלגתו ואמר כי "הכישלון בטבע הוא כישלון של הנהלה שעשתה עסקאות מסוכנות ודירקטוריונים שהתנהגו כבית לורדים. ממשלת ישראל יודעת כבר חמישה חודשים שזה הולך להגיע. אבל איפה היא הייתה? איפה היה רה"מ? איפה היה שר האוצר? מדוע הם לא ישבו לפני כן עם הנהלת טבע? ".


עוד הוסיף גבאי כי "כשדברים כאלה נעשים לאחר מעשה קשה יותר לתקן. מחר רה"מ פוגש את מנכ"ל טבע. הוא יכול לבוא ולתת נאום יפה על איזו מדינת סטרטאפ אנחנו, להצטלם ולצאת משם עם הצהרה יפה לתקשורת. ויש עוד אפשרות,  הנכונה, שרה"מ ירכון קדימה יסתכל למנכ"ל טבע בעיניים, ויאמר בשפה של השכונה "לא יהיה". לא תפטרו 1,700 איש ועוד אלפים נוספים. לממשלה יש המון סמכויות והגיע הזמן להפעיל אותן. טבע יכולה לפטר במדינות אחרת ולא בישראל".

 

אתמול הפגינו מאות עובדי טבע במחאה על הפיטורים הצפויים בחברה, זאת בהמשך לשביתה הכללית במשק שעליה הכריזה ההסתדרות שחלה גם היא אתמול, בשל המשבר. העובדים מחו מול מפעלי החברה בנתניה, אשדוד וירושלים, וחסמו כבישים לסירוגין.

 

בירושלים צעדו כמה מאות מוחים למשרד ראש הממשלה, וחסמו את הכניסה למתחם. "לא נצא מפה עד שנקבל פתרון למפעל שלנו", אמר יו"ר ועד העובדים במפעל בירושלים, בן סימון. קבוצה נוספת של מפגינים חסמה לזמן קצר את הכניסה לירושלים מתחת לגשר המיתרים, כשמשפחות העובדים וילדיהם השתתפו גם הם בחסימות. המפגינים ברחבי הארץ נשאו שלטים שונים, בהם: "אין לי טבע אחרת", "ביבי וכחלון אל תשכחו את טבע", "אין תרופה לחוסר רגישות", "חורבן התעשיה הישראלית", "לא טבע אלא טבח", "נילחם על הבית".

 

בווידאו: הפגנה הבוקר באזור התעשייה הר חוצבים

 

 

הפעולות מגיעות כמחאה על תכנית ההתייעלות הנרחבת של חברת "טבע", שלפיה לפחות 1,700 עובדים יפוטרו כחלק ממהלך כלל עולמי של החברה לצמצום רבע מכוח האדם שלה - 14 אלף עובדים. בחברה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.