BETA

15.12.2017

10:33

עודכן:

השביתה בראשון: התחבורה הציבורית והחינוך המיוחד יפעלו כרגיל

הרכבת וחברות האוטובוסים יוחרגו מהשביתה המתוכננת בעקבות הפיטורים בטבע. אתמול הודיעה ההנהלה כי יפוטרו לפחות 1,700 עובדים בארץ. יו"ר הוועד: "נסגור את י-ם ביום א'"

קריסת טבע: ההסתדרות הודיעה הבוקר (שישי) כי רכבת ישראל וחברות התחבורה הציבורית, כמו גם מוסדות החינוך המיוחד, יפעלו כרגיל במהלך השביתה הכללית שהוכרזה בעקבות הפיטורים בחברת טבע.

 

בהודעה נטען כי התחבורה הציבורית תוחרג על מנת שלא לפגוע בחיילי צה"ל. על אף ההחרגות, השביתה צפויה לעצור את הפעילות במרבית הגופים במשק. "שביתת ההזדהות להצלת התעשייה בישראל היא אמירה נחרצת בעד ערכי הערבות ההדדית, בעד כחול-לבן, בעד להפסיק לראות את העובדים כשקופים", מסר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. בתוך כך, יו"ר ועד עובדי מפעל "טבע טבליות", איציק בר סימון אומר כי "עובדי החברה יסגרו את ירושלים ביום ראשון".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מי האחראים למחדלים שישלחו הביתה את עובדי טבע?

הותר לפרסום: פוענח ניסיון החיסול בנשר

ראש ממשלה בחקירה: נתניהו נחקר בשעה זו בפעם השביעית

 

הגופים שישבתו הם: נמלי הים, נתב"ג (בין 08:00 ל-12:00), קופות החולים ובתי החולים הממשלתיים יעבדו במתכונת חירום, הבורסה, הבנקים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, מוקדי השירות של חברות הסלולר, הביטוח והאשראי, מעונות היום של ויצ"ו ונעמ"ת, רשתות בתי הספר של אורט ועמל, חלק מתחנות הדלק של סונול ודלק, כל המוסדות להשכלה גבוהה.

 

 הפגנת עובדי טבע
 

הפגנת עובדי טבע( גלעד שושן)

 

 

אתמול הודיעה החברה רשמית כי בישראל יפוטרו לפחות 1,700 עובדים. בתגובה חסמו מאות מפגינים כביש ובהעירו צמיגים בשערי מפעל "טבע" שבפארק "הר החוצבים" בירושלים. תחילה הבהירו בחברה כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.

 

כאמור, יישום התוכנית יביא לצמצום מצבת העובדים בישראל בכ-1,200 משרות בשנת 2018, מתוכם כ-560 עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים, 185 עובדי מחקר ופיתוח והשאר ביחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יסיימו את עבודתם כ-500 עובדים נוספים.

 

זמן קצר לפני כן, החברה העבירה הודעה לבורסה שבה הכריזה על פיטורים של 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים. מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית, כך על פי הודעת החברה, שהוסיפה כי כל הבונוסים והדיבידנדים (חלוקת רווחים לבעלי המניות) ל-2017 יעצרו. הם טענו כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו. 

 

 יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן
 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (חדשות עשר)

 

 

במכתב ששלח מנכ"ל החברה, קאר שולץ, לראש הממשלה בנימין נתניהו, נכתב כי הוא מבקש "להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עימו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה.

עוד הוסיף שולץ במכתבו כי הוא "מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל, ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך".

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח אמש בטלפון עם יושב ראש ההסתדרות, בסוגיית הפיטורים בחברת טבע. נתניהו אמר לניסנקורן כי יפעל למזער את הפגיעה בעובדים ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים. עוד הוא הוסיף כי בכוונתו להיפגש בתחילת השבוע הבא עם מנכ״ל חברת טבע, קאר שולץ, על מנת לטפל בנושא.

 

שר האוצר משה כחלון הגיב לראשונה להודעת הפיטורים אתמול ואמר כי ייפגש עם מנכ"ל טבע, קאר שולץ, בשבוע הבא בעת ביקורו בארץ. "כואב את כאבם של של כל עובדת ועובד. נעשה את כל הנדרש בכדי לצמצם את היקף הפיטורים בישראל. עוד אמר כחלון כי הוא "מצפה מהחברה שהייתה במשך עשרות שנים סמל ישראלי להצלחה בינלאומית לפעול ביתר שאת בכדי למזער את הפגיעה בעובדים בישראל. ממשלת ישראל תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לסייע לכל עובד שימצא את עצמו מחוץ לשוק התעסוקה".

 

(עדכון ראשון: 10:35)