BETA

14.12.2017

18:36

עודכן:

מכת "טבע": האם ישמרו לחברה הטבות הענק במס?

חברת התרופות ביצעה שורת טעויות קשות והמנכ"ל החדש מחויב כעת להיות "האיש הרע". אם החברה יוצאת מישראל, אולי יש לשקול הפסקת המדיניות הנדיבה של הטבות המס • פרשנות

חברת טבע ביצעה שורה ארוכה של טעויות קשות - קנתה חברות שהתבררו אחר כך כהונאה, או קנתה חברות ש"גדולות עליה" בכמה מספרים והיא נאלצה להתחיל לשלם הלוואות מכסף שלא היה לה.

 

כך, המנכ"ל החדש, קאר שולץ, שנכנס לתפקידו צריך להיות "האיש הרע", שיסכום את הטעויות שנעשו עד תקופת כהונתו, יודיע שיוצאים לדרך חדשה וישלח את העובדים הביתה. יש לציין כי אם באמת, כפי שטוענת חברת הכנסת שלי יחימוביץ', מנכ"ל חדש קיבל יגואר בשבוע שבו השולץ שולח 14 אלף עובדים הביתה, זה יגיע לשיאים חדשים של חוסר בטעם טוב.

 

השאלה הגדולה היא - מה יקרה עם הטבות המס של טבע? כל אזרחי ישראל מימנו את החברה הזו בעשור האחרון בסכום של כ-20 מיליארד שקל ועשינו את זה כדי שהחברה תמשיך להעסיק עובדים במספרים גדולים, במיוחד בפריפריה. ברגע שהחברה יוצאת מכאן, אולי גם אנחנו צריכים לשקול להפסיק את המדיניות הנדיבה הזאת.

 

 עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה במחאה על הפיטורים
 

עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה במחאה על הפיטורים( גלעד שושן)

 

 

בעניין השביתה הצפויה במשק בעקבות ההודעה על פיטורי העובדים, חשוב להבהיר כי לניסקורן אין שאלטר אמיתי מול הנהלת טבע. זו חברה שמניותיה נסחרות בבורסה, לא חברה ממשלתית. עם זאת, ההתגייסות של המגזר הציבורי והשימוש בתותחים הגדולים – השבתת הרכבת, משרדי הממשלה, נתב"ג וכו', היא בהחלט קלף או נשק שיכול לגרור אל תוך המגרש הזה גם את הדרג הפוליטי.

 

שר האוצר משה כחלון עדיין לא התייחס למהלך הפיטורים הגדול ביותר בתולדות המשק הישראלי. אולי כאשר תפרוץ שביתה כללית במשק גם כחלון וגם פוליטיקאים אחרים יאלצו להיגרר לתוך הסוגיה.

 

 מפעלי חברת התרופות טבע
 

מפעלי חברת התרופות טבע( רויטרס)

 

 

בתוך כך, מאות מפגינים חוסמים כעת כביש ומבעירים צמיגים בפארק "הר החוצבים" בירושלים, בשערי מפעל "טבע" על רקע הודעת החברה. חברת טבע הודיעה היום רשמית כי בישראל יפוטרו לפחות כ-1,700 עובדים. מדובר בפחות מההערכות האחרונות שעמדו על 3,000-2,000 עובדים. זמן קצר לפני כן, החברה העבירה הודעה לבורסה שבה הכריזה על פיטורים של 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים. 

 

מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית, כך על פי הודעת החברה, שהוסיפה כי כל הבונוסים והדיבידנדים (חלוקת רווחים לבעלי המניות) ל-2017 יעצרו. הם טענו כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו.

 

 

 

במכתב ששלח מנכ"ל החברה, קאר שולץ, לראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר לו כי הוא מבקש "להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עימו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה.

 

עוד הוסיף שולץ במכתבו כי הוא "מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל, ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך".

 

בהודעת החברה פירטו את עיקרי תוכנית ההתייעלות והשלכותיה בישראל. תחילה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.