BETA

14.12.2017

17:21

עודכן:

בג"ץ קבע: לממשלה אין סמכות להחזיק גופות מחבלים

בית המשפט נתן חצי שנה לחוקק חוק חדש, ולא - כל הגופות יוחזרו. נתניהו: "אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד". ישראל כץ קרא לקדם חקיקת בזק

ברוב דעות של שניים נגד אחד קבעו היום (חמישי) שופטי בג"ץ כי לממשלה אין סמכות להחזיק גופות מחבלים ונתנו להם חצי שנה לחוקק חוק חדש בנושא, ולא כלל הגופות יוחזרו למשפחותיהן.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם. אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס".

 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הוסיף כי "כיו"ר כנסת אני חושב שהגיע הזמן שכל המפלגות הציוניות באופוזיציה ובקואלציה, שילדיהם משרתים בצה"ל, יתאחדו ויובילו חקיקה שתאפשר להחזיק בגופות מחבלים לצרכי מיקוח ובדרישה להחזרת השבויים והנעדרים שלנו, וגם בנסיבות מצדיקות אחרות. במסגרת תפקידי אעשה את הכל, שהחקיקה הזאת תעבור מהר ותאפשר לצה"ל לפעול בתנאים הלא פשוטים שהוא פועל בהם כיום".

 

שר המודיעין ישראל כץ קרא לקדם חקיקת בזק בכנסת שתאפשר להחזיק בגופות מחבלי חמאס עד להחזרת גופות חללי צה״ל המוחזקות בידם. "מדובר בנושא משמעותי המצריך חקיקת בזק, אנו חייבים את זה למשפחות החללים ולחיילי צה״ל", אמר.

 

 ראש הממשלה נתניהו
 

ראש הממשלה נתניהו(רויטרס)

 

 

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד הגיבו לפסיקה ואמרו כי יקדמו חקיקה שתפאשר החזקת הגופות. "בג״ץ שגה בקביעתו שאוסרת על מדינת ישראל להחזיק בגופות מחבלים. אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות. על כן באופן מיידי נוביל חקיקת חוק שיאפשר החזקת גופות, ונדאג שגופות המחבלים לא תועברנה למשפחותיהם, ללא שחרור בנינו הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים שבידי חמאס".

 

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה כי בשבוע הבא תפיץ תיקון לחוק המאבק בטרור שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ. "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב", אמרה שקד.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי לנוכח הפסיקה, הנחה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

 

שר גלעד ארדן כתב גם הוא תגובה בטוויטר: "עצוב מאוד שפעם אחר פעם בג״ץ מקבל טענות מופרכות של מחבלים ומשפחותיהם על פני טיעוני נפגעי טרור. ההחלטה הזו, כמו ההחלטה למסור את גופות המחבלים מאום אל פאחם, מקשה על כוחות הבטחון לייצר הרתעה ולהיאבק בהסתה. עלינו להסדיר את סמכות החזקת הגופות בחקיקת בזק".

 

שר התיירות יריב לוין התייחס גם הוא לקביעה ואמר כי ״הטרור קיבל היום שוב פרס מידי שופטי בג״ץ, אשר פגעו בפסיקתם פגיעה אנושה ביכולת להשיב הביתה את הבנים המוחזקים בידי החמאס. פסיקת בג״ץ מבטאת פעם נוספת סולם ערכים מעוות שבו לרוצחים שפלים ולבני משפחותיהם מוענקות זכויות יתר על חשבון חיילי צה״ל והמשפחות השכולות. אני קורא לחבריי בכנסת מכל קצות הקשת הפוליטית להתעורר ולתמוך ביוזמות החקיקה לשינוי פניה של מערכת המשפט ולשינוי הרכבו של בית המשפט העליון".

 

גם שר התקשורת, איוב קרא, מתח ביקורת על ההחלטה בחשבון הטוויטר שלו: "לצערי בג"ץ שוב מתערב בעניני ביטחון המדינה ופוגע בחוסן הלאומי. לטעון שאין למדינה סמכות להחזיק בגופות מחבלים לצורך משא ומתן - זה לתת פרס לטרור! עולם הפוך - רק אצלנו בארץ בתי המשפט מקבלים עתירות של משפחות מחבלים ומתעלמים ממשפחות הנרצחים ובצרכי הביטחון", כתב.

 

 הלווית פעיל חמאס ברצועת עזה
 

הלווית פעיל חמאס ברצועת עזה( רויטרס)

 

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) מתייחס לפסיקת בג"ץ בנוגע לגופות המחבלים: ״פסיקה חשובה מאחר והיא אינה חוסמת אלא דווקא מאפשרת הסדרה חוקית של החזקת גופות המחבלים בתנאים מסוימים, כך שהמאבק חסר הפשרות בארגוני הטרור הנתעבים יעלה בקנה אחד עם השמירה על שלטון החוק"

 

אבירם שאול, אחיו של אורון שאול, שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, הוסיף: "אנחנו מצפים שכנסת ישראל תפעל בהקדם האפשרי בהתאם להנחיית בג״ץ, ותחוקק חוק שיאפשר לשמור בידינו את כל קלפי המיקוח. אל למדינת ישראל לחלק מתנות לאויב כשאורון, לוחם גולני שנשלח להגן על אזרחי ישראל, מוחזק בשבי החמאס למעלה משלוש שנים וחצי. אנחנו מקווים שחברי הכנסת ישימו לנגד עיניהם את מאבקנו העיקש והכואב להחזרתו של אורון".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בחודש שעבר באירוע במגדל העמק לסוגיית החזקת גופות מחבלי הג'יהאד האיסלאמי שאותרו במנהרת החבלה שהופצצה וטען: "נחזיר את בנינו הביתה ואין מתנות חינם".


ברקע הדברים הודעת צה"ל כי הוא מחזיק בחמש גופות מחבלים והצהרת הג'יהאד האיסלאמי כי הגופות לא יישארו בידי ישראל למשך זמן רב. נתניהו אמר כי "מי שמנסה לתקוף אותנו, אנו תוקפים אותו" ושישראל איננה מעניקה מתנות חינם. בשבוע שעבר פורסם כי אין בכוונת ישראל לאפשר לפלסטינים לפעול לאיתור גופות מחבלים, אלא בתמורה להתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים המצויים בשבי חמאס.