BETA

14.12.2017

13:30

עודכן:

טבע הכריזה רשמית: לפחות 1,700 עובדים יפוטרו בישראל

החברה הודיעה כי שני מפעליה בירושלים ייסגרו, והעובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. לאחר ההודעה מניית החברה זינקה ב-14.6%

חברת טבע הודיעה היום (חמישי) רשמית כי בישראל יפוטרו לפחות כ-1,700 עובדים. מדובר בפחות מההערכות האחרונות שעמדו על 3,000-2,000 עובדים. זמן קצר לפני כן, החברה העבירה הודעה לבורסה שבה הכריזה על פיטורים של 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים. לאחר ההודעה מניית החברה זינקה ב-14.68%.

 

מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית, כך על פי הודעת החברה, שהוסיפה כי כל הבונוסים והדיבידנדים (חלוקת רווחים לבעלי המניות) ל-2017 יעצרו. הם טענו כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו. 

 

בהודעת החברה פירטו את עיקרי תוכנית ההתייעלות והשלכותיה בישראל. תחילה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019.

 

כאמור, יישום התוכנית יביא לצמצום מצבת העובדים בישראל בכ-1,200 משרות בשנת 2018, מתוכם כ-560 עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים, 185 עובדי מחקר ופיתוח והשאר ביחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יסיימו את עבודתם כ-500 עובדים נוספים.

 

מחברת טבע נמסר עוד כי יעשו "כל שניתן למצוא רוכש למפעל 'מיגדה' בקריית שמונה ולחברת ההפצה 'ס.ל.א' – שהינם עסקים רווחיים, אך אינם נמצאים בליבת פעילותנו. עסקים אלה אינם מיועדים לסגירה והעבודה בהם תימשך כסדרה". כמו כן אמרו שיעשו "מאמץ משמעותי לאתר קונה פוטנציאלי עבור אתר טבע-אשדוד, שאף הוא אינו נמצא בליבת העסק. במידה ולא נצליח בכך, נבחן את המשך פעילותו". 

 

 שר הכלכלה והתעשיה אלי כהן (כולנו)
 

שר הכלכלה והתעשיה אלי כהן (דוברות הכנסת)

 

 

"משמעויותיו של תהליך הרה-ארגון בנוגע לפעילות החברה בישראל ועובדיה בישראל הינן כבדות משקל וכואבות מאד. נאלץ להיפרד מעובדים רבים וטובים ומיחידות ועסקים, אך לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע, וכך נעשה", נמסר מהחברה. 

 

מוקדם יותר הודיע שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, כי חברת טבע התחייבה שלא לפטר עובדים בנגב ובגליל, במסגרת מהלך הפיטורים הנרחב הצפוי היום. "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע, הודגשה המחויבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בפרט והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים", מסר כהן. למעשה השר טוען כי לא יפוטרו עובדים במפעלי החברה בקרית שמונה ובנאות חובב, שמפגינים מאז שעות הבוקר.

 

מאות עובדי מפעלי חברת "טבע", בקרית שמונה, בנאות חובב ובנתניה, מפגינים החל משעות הבוקר מול שערי מפעלי החברה וחסמו את הכניסות אליהם. זאת כאמור במחאה על הפיטורים בעקבות תוכנית התייעלות, עליה הודיעה ההנהלה.

 

אתמול הודיע ניסנקורן, על שביתה כללית במשק ביום ראשון הקרוב במחאה על הפיטורים. לאחר הודעת החברה הודיע ניסנקורן: "נערכים לשביתה הגדולה ביום ראשון". על פי הערכות, ההנהלה תודיע על פיטורי כמעט מחצית מהעובדים בישרא, זאת בשל מצבה הכלכלי הקשה של החברה, שהביא לתוכנית התייעלות.

 

הגופים שישבתו הם: רכבת ישראל, נמלי הים, נתב"ג (בין 08:00 ל-12:00), קופות החולים ובתי החולים הממשלתיים יעבדו במתכונת חירום, הבורסה, הבנקים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, מוקדי השירות של חברות הסלולר, הביטוח והאשראי, הרכבת הקלה בירושלים, דן ואגד, מעונות היום של ויצ"ו ונעמ"ת, רשתות בתי הספר של אורט ועמל, חלק מתחנות הדלק של סונול ודלק, כל המוסדות להשכלה גבוהה.

 

 ראש הממשלה נתניהו
 

ראש הממשלה נתניהו(רויטרס)

 

 

רשות שדות התעופה הבהירה כי ביום ראשון טיסות ינחתו עד שעה 07:00, כדי לאפשר מעבר נוסעים בביקורת גבולות ובמכס, אשר משתתפים בשביתה. השדה יחזור לפעילות בשעה 12:00, כלומר שההמראה הראשונה תתקיים בסביבות השעה 14:30. סה"כ בשעות השביתה מתוכננות 57 המראות בינלאומיות ו-24 נחיתות, בהן צפויים כ-11,700 נוסעים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם מנכ"ל חברת טבע, קאר שולץ, וביקש לצמצמם את הפגיעה בעובדים. "רה"מ נתניהו אמר לשולץ שהוא מודאג ממצב החברה, וביקש שטבע תמזער ככל שניתן פגיעה בעובדים הישראלים וביחוד בעובדים בפריפריה", כך בהודעה מטעם רה"מ.

 

עוד אמר נתניהו לשולץ כי עליו לעשות כל שיוכל על מנת "לשמור על הזהות של טבע כחברה ישראלית". שולץ אמר שיעשה מאמץ עליון כדי לצמצם את הפגיעה בעובדי החברה, כך בהודעה.

 

באוקטובר האחרון פורסמה התחזית לרבעון האחרון, לפיה צנחה מניית חברת התרופות ב-13.66%. הרקע לירידה הקיצונית הוא האישור שקיבלה חברת "מיילן" מה-FDA, שמאפשר לה לשווק גרסה גנרית של התרופה לטיפול בטרשת נפוצה, קופקסון. בארבעה באוקטובר הודיעה חברת מיילן כי קיבלה אישור ממנהל התרופות האמריקני לשווק גרסה גנרית של קופקסון, שהייתה תרופת הדגל של "טבע" והמקור המרכזי לרווחים עבורה.

 

 עובדי טבע מפגינים
 

עובדי טבע מפגינים( דניאל חג'בי)