BETA

13.12.2017

16:37

עודכן:

אבו מאזן: נדרוש חברות מלאה באו"ם; לא נקבל את ארה"ב כמתווכת

בנאום נוסף של יו"ר הרש"פ בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי, הוא שב וגינה את הכרזת טראמפ על הכרת י-ם בירת ישראל. נתניהו: "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות"

בנאום נוסף  שנשא היום (רביעי) יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בפסגת ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי, הוא הודיע כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון וידרשו חברות מלאה באו"ם.

 

אבו מאזן וגינה את הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל, ואמר כי בעקבות כך ארה"ב הפכה לסובייקטיבית ועל כן הפלסטינים לא יקבלו אותה כמתווכת בהסכם שלום עתידי בינם לבין ישראל. 

 

"אנחנו רואים בעולם את הגלים האלימיים מקצה לקצה ואנחנו לא יכולים להתעלם מהם. בנוסף, יצאו גינויים מכל העולם. 14 נציגים מתוך 15 החברות במועצת הביטחון של האו"ם גינו את ההחלטה של טראמפ. ארה"ב איננה אובייקטיבית עוד".

 

כמו כן הוסיף אבו מאזן כי ארגון שיתוף הפעולה האסלמאי יפנה למועצת הביטחון לביטול ההחלטה הזו "התוקפנות הישראלית מפרה את כל האמנות של האו"ם" ,אמר וחזר, "אנחנו לא מקבלים פתרון של חלוקת ירושלים. אם אנחנו רוצים לשמור על ירושלים זה בעזרת החלטות אסלאמיות ובמצב שבו היא שלמה ולא מחולקת. העולם האסלאמי והנוצרי צריך לשמור על האנשים הנמצאים בירושלים, לתמוך בהם ולחזק את כוחם. אני מתכבד לומר שכולם עמדו איתנו – האפיפיור ואנשי הרוח הנוצריים".

 

 אבו מאזן וטראמפ בפגישתם ברמאללה
 

אבו מאזן וטראמפ בפגישתם ברמאללה(רויטרס )

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לנאום אבו מאזן ואמר כי לפלסטינים "מוטב להכיר במציאות ולפעול למען שלום ולא למען הקצנה". עוד הוסיף כי עליהם להכיר בעובדה נוספת ביחס לירושלים: "לא רק שהיא בירת ישראל, אנחנו גם שומרים בה על חופש הפולחן לכל הדתות ואנחנו אלה שמבטיחים במזרח התיכון את ההבטחה הזאת כפי שאף אחד לא מבטיח אותה ולעיתים קרובות גם נכשלים בכך באופן מחפירלכן כל ההצהרות הללו אינן מרשימות אותנו".

 

לבסוף אמר נתניהו כי "סופה של האמת לנצח ויכירו גם יכירו מדינות רבות בירושלים כבירת ישראל וגם יעבירו את השגרירויות".

 

 

 

בכירים בבית הלבן מתחו גם הם ביקורת על נאומו של יו"ר הרש"פ. "התבטאויות מהסוג הזה, שהן בדיוק מה שמנע את השלום במשך שנים ארוכות, לא מפתיעות אותנו ואנחנו צפינו שזו תהיה התגובה להכרזת הנשיא על ירושלים", אמרו הבכירים. "הנשיא טראמפ מחויב להשגת השלום כפי שהיה ביומו הראשון לתפקיד. אנחנו מצפים שאנשים יתעלמו מנסיונות לעוות את דבריו  ויראו מה הוא אמר - הגבולות והריבונות בירושלים צריכים להיקבע במו"מ בין ישראל לפלסטינים. אנחנו ממשיכים לעבוד על תכנית השלום שלנו - שתועיל לשני הצדדים - ונציג אותה כשהיא תהיה מוכנה", הוסיפו.

 

 

מוקדם יותר היום יו"ר הרשות הפלסטינית התבטא באופן חריג בוועידת המדינות באסלאמיות באיסטנבול, ושיבח את המהומות בהר הבית בעקבות הצבת גלאי המתכות בכניסה למתחם.

 

"עלינו לציין (לשבח) את העמידה האיתנה של הפלסטינים לפני כמה חודשים נגד החלטת נתניהו, שהצליחו לנצח", אמר אבו מאזן. כזכור הגלאים הוצבו לאחר הפיגוע שבו נפלו שני שוטרי מג"ב, שבוצע ע"י שני תושבי אום אל-פחם, והוסרו בעקבות המהומות.

 

בנוסף אמר אבו מאזן כי "הצהרת טראמפ לא תעבור כמו הצהרת בלפור". הוא טען כי הכרת הנשיא האמריקני בירושלים בירת ישראל היא בפועל ויתור על תפקידה של ארצות הברית בתהליך השלום. "לא נסכים שיהיה לה תפקיד כלשהו כי היא מוטה לטובת ישראל", אמר, "טראמפ נותן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה״ב". בנוסף הבהיר: "אם ארה"ב מפרה הסכמים ביננו לבינם, אז גם אנחנו נפר הסכמים", וסיפר כי הורה שלא לקיים כל מגעים עם הקונסול האמריקני במזרח ירושלים.

 

יו"ר הרש"פ הודיע כי פעולות ישראל משחררות את הפלסטינים מחלק מההסכמים ואיים כי "אם ישראל תמשיך בהתנהלותה, במיוחד בירושלים, נתנער מכל הסכם איתה כולל אוסלו״. הוא ביקש לנקוט בצעדים נגד ישראל, גם כלכליים, להחרים מוצרים מההתנחלויות ולפנות למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לביטול הכרזת טראמפ: "חייבים לגבות מחיר מישראל ולאלץ אותה לנהוג לפי החוק הבינלאומי". בהמשך אמר כי זכותם של הפלסטינים על ישראל נובעת מכך שהכנענים היו בארץ עוד לפני אברהם, כפי שמופיע בתורה. 

 

אבו מאזן נואם עם ארדואן בפסגת שיתוף הפעולה האסלאמי
 

אבו מאזן נואם עם ארדואן בפסגת שיתוף הפעולה האסלאמי( רויטרס)

 

 

נשיא טורקיה רג'פ טאייפ ארדואן נשא גם הוא נאום נוסף בפסגה ואמר כי התוצאה של הכרזת טראמפ יכולה לגרום ל"בעיות גדולות יותר באזור - זה ילהיב את הקיצוניים". עוד חיזק את אבו מאזן ואמר כי "אמריקה הפסידה את תפקידה כמתווכת בתהליך השלום משום שהיא מצדדת בישראל במסגרת הסכסוך הישראלי הפלסטיני".

 

לדבריו, "החלטת האו"ם לגבי תכנית החלוקה בשנת 1947, בזמן שבו המנדט הבריטי עוד החזיק באדמה, מופרת במהלך השנים בצורה חריפה יותר ויותר. יש היום שטחים שישראל שולטת עליהם שעל פי תוכנית החלוקה היא לא זכאית להם. ישראל מתנהגת כמו סרטן ותמיכה בה תאפשר לה להתפרס ליותר ויותר שטחים ולמנוע מהפלסטינים את זכויותיהם. ישראל ניזונה מאלימות והרחבת השטחים שלה".

 

"אנחנו מכריזים היום שירושלים היא בירת מדינת פלסטין", הוסיף וקרא לכל המדינות להכיר בירושלים בירת מדינת "פלסטין הכבושה". לטענתו, "הנערים הפלסטיניים צריכים ללכת בראש מורם ולא לפחד מאיום של תוקפנות כזו או אחרת".