BETA

10.12.2017

21:11

דוד דיקר, נכה צה"ל ממלחמת יום הכיפורים
דוד דיקר, נכה צה"ל ממלחמת יום הכיפורים,
אתר j-give

נכה צה"ל חולה מיועד לפינוי מדירתו: "התחננתי שיעזרו לי"

דוד דיקר, חולה כרוני שהוכר נכה צה"ל לאחר מלחמת יום הכיפורים, טוען כי אחוזי הנכות שנקבעו לו אינם מאפשרים לו להתקיים, וכי הוא מיועד לפינוי מהדירה שבה הוא גר ברחובות. בתו פתחה עבורו קמפיין לגיוס המונים. "עם 40% נכות אתה מחכה שהמשיח יבוא, ונופל בין הכיסאות"

דוד דיקר, בן 71 מרחובות, לחם במלחמות ישראל, והיה שותף למערכות הקשות ביותר בתקופתו. אך בדומה לחיילים רבים שלחמו באותן מלחמות, בעקבות שירותו במלחמת יום הכיפורים, לקה בפוסט טראומה שמלווה אותו עד היום.


"התגייסתי בשנת 1964, שירתי בסדיר בחטיבת גולני והשתחררתי בדרגת רב סמל. לחמתי במלחמת ששת הימים, הייתי במשמר הכנסת ובחטיבת ירושלים במשך הרבה שנים. עשיתי הרבה מילואים, כולל מארבים בבקעה", סיפר דוד על מהלך שירות הצבאי שלו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רה"מ למקרון: "י-ם היא בירת ישראל כמו שפריז היא בירת צרפת"

המחבל בסטטוס בפייסבוק לפני הפיגוע: "אתם תשמעו על זה בחדשות"

נתניהו על ארדואן: "אדם שמסייע לטרוריסטים - שיטיף במקום אחר"

 

על מה שאירע לו במלחמת יום הכיפורים, הסביר: "סיירנו וירו עלינו. תפסתי עמדה ויריתי בחזרה. אחד מהחיילים שלנו נכנס להלם קרב - פיניתי אותו לאחור ולקחתי לו את הנשק. שיפרתי עמדה, רצתי בזמן שירו עליי וקפצתי לתוך תעלה. נלחמתי במצרים משם ועשיתי במכנסיים מרוב פחד. טיפסתי למעלה מתוך התעלה המטומטמת הזאת, וזרקתי עליהם שני רימונים. נכנסתי לתוך הנגמ"ש וטיפלתי בחייל הלום הקרב. איך שיצאתי מהנגמ"ש, התעלפתי".


לטענתו, על אף שניצל ממוות ונפצע, הוא לא זכה לשום צל"ש או לעיטור גבורה. "לא קיבלתי שום דבר - אף אחד לא שאל אותי או דיבר איתי. אושפזתי בבית חולים תל השומר והתגלגלתי לוועדות. קיבלתי הכרת נכות של 20-10%. הייתי עם 30% נכות למשך הרבה שנים, ולעת זקנה נתנו לי 40%".

 

 

ליאת דיקר, בתו של דוד
 

ליאת דיקר, בתו של דוד(אתר j-give)

 

אחרי שלחם במלחמות, דוד עבד בתור חשמלאי, אך תאונת עבודה קטעה לו את המשך הקריירה וכן פגעה לו בתפקוד הפיזי. "עבדתי שנים רבות, כולל בשגרירות ישראל בקפריסין. הייתה לי תאונה במהלך עבודה שגרתית בבית אבות - הרמתי משהו כבד ונפצעתי בגב. ביטוח לאומי אסר עליי לעבוד, ואני לא עובד כבר 20 שנה. היו לי לאחר מכן בעיות בלב - כולל ניתוח מעקפים, שעברתי לפני תשע שנים בבית החולים תל השומר. שנה לאחר מכן קיבלתי סרטן בערמונית, וטופלתי בהקרנות בבית החולים בילינסון".


בעקבות אותה התאונה ובעיות הבריאות שהגיעו בהמשך, חייו של דוד השתנו ללא היכר. "היה לי בית גדול - דופלקס של שתי קומות בקריית עקרון. לא יכולתי לצאת מהבית ולא יכולתי לעלות במדרגות בעקבות ההקרנות הרבות שעברתי. ישבתי בבית הרבה שנים ואני לא פעיל, כי אני לא יכול להתאמץ יותר מדי. עברנו לדירה עם מעלית ברחובות, אבל נגמר לי הכסף לשכר דירה ועוד חודש אצטרך להתפנות משם".


על אף שהוא מוכר כנכה צה"ל, דוד טען כי מעמדו לא מספק בשביל לקבל את ההטבות שהוא נדרש להן, וכי הוא בעיקר מסובך עם מנגנון הבירוקרטיה הצבאי. "אף אחד לא עוזר לי. משרד הביטחון נותן לי 400 דולר על 40% נכות וזהו, נאדה. התחננתי בפניהם שיעזרו לי ויתנו משהו, כמו דירת עמידר, אבל לא נתנו לי שום דבר. רק עם 50% נכות אתה ב'ליגה הלאומית' במשרד הביטחון. עם 40% אתה מחכה שהמשיח יבוא. אתה נופל בין הכיסאות והכושי עשה את שלו".


ליאת, בתו של דוד, מוסיפה: "נאלצנו למכור את הדירה בגלל הבעיות הבריאותיות שלו. בעקבות סרטן הערמונית נוצרו לו דימומים, שמכניסים אותו לפוסט טראומה בגלל המלחמה. יש לו סוכר גבוה ולחץ דם גבוה, והוא גם שוקל מעל 150 קילו. אני היחידה שמטפלת בו, ומחכה שמשרד הביטחון ואגף השיקום יעלו אותי לוועדה שתכיר בי בתור המלווה שלו ושתעלה לו את אחוזי הנכות. אני לא עובדת כרגע ואני היחידה שמטפלת בו. אני הולכת איתו לוועדות ולוקחת אותו לרופאים, אני עושה הכול בשבילו".

 

 

עוזר למשפחת דיקר. רן כרמי בוזגלו
 

עוזר למשפחת דיקר. רן כרמי בוזגלו(חדשות עשר)

 

לטענת ליאת, אף גוף לא עוזר לה, מלבד שני אנשים בודדים. "פניתי לעיריית רחובות ולראש העיר רחמים מלול, דיברתי עם המזכירה לפני שבועיים ועדיין מחכה שיחזרו אלינו. היחידים שעוזרים לנו הם אל"מ במיל' יוסי פאר ורן כרמי בוזגלו, הפעיל החברתי שעזר לאלאור אזריה".


מלבד עזרתם של פאר ובוזגלו, דיקר פנתה לאפיק נוסף בו היא תולה את תקוותה האחרונה שתעזור כלכלית לאביה - קמפיין גיוס המונים באמצעות אתר ג'יי-גיב (jgive), מיזם חברתי ללא כוונת רווח. "הקמפיין הזה הוא קרש ההצלה היחיד שיש לנו. לא האמנו בחלום הכי גרוע שלנו שנגיע למצב הזה. זה קשה ומפחיד".


מעיריית רחובות נמסר בתגובה כי "בלשכת ראש העירייה מנסים לעזור למר דיקר לפנים משורת הדין, על מנת להשיג לו סיוע מהמדינה בשכר דירה. כרגע אנו עומדים בקשר עם משרד השיכון ומשרד הביטחון במקביל, וממתינים לקבל ממר דיקר את המסמכים הנדרשים ע"י משרד השיכון".

 

ממשרד הביטחון נמסר כי "מר דיקר מוכר באגף השיקום ומטופל כנכה צה"ל. בקשתו של מר דיקר הוגשה לפני כשבועיים בלבד, ביוזמה של אנשי אגף השיקום אשר הציגו בפני בתו את זכות זו, והנושא נמצא בבדיקת מומחה לקראת הצורך בוועדה מחודשת. בנוסף, נדגיש כי מר דיקר נמצא בקשר שוטף עם המחוז והרופא המחוזי, ואף התקיים אצלו ביקור בית. בשל מצבו הקשה אושר לו סיוע בשכר הדירה, לפנים משורת הדין למשך שנה".

 

לתרומה דרך קמפיין גיוס ההמונים לחצו כאן