BETA

ארה"ב ביקשה מישראל: רסנו את תגובתכם הרשמית להכרזת טראמפ

במסמך של מחלקת המדינה האמריקנית הועלתה בקשה מישראל למתן את תגובתה להכרה בי-ם בירת ישראל, זאת מאחר וושינגטון מצפה לתגובה חריפה ושוקלת את מידת האיום למוסדותיה ולאנשיה. מסמך נוסף העלה כי הוקם כוח משימה מיוחד כדי "לעקוב אחר התפתחויות סביב העולם" בעקבות ההכרזה

מחלקת המדינה האמריקנית העבירה הלילה (חמישי) מסמך לדיפלומטים בשגרירות ארה"ב בתל אביב, המסביר כיצד לדבר עם מנהיגים מקומיים בכדי שירסנו את תגובתם להכרתו של הנשיא טראמפ בירושלים בירת ישראל.

 

על פי המסמך, הסיבה לכך היא שוושינגטון מצפה לתגובה חריפה בעולם ושוקלת את מידת האיום למוסדותיה ולאנשיה בעקבות ההכרזה. "בעוד אנו מכירים בכך שתקבלו בברכה את החדשות, אנו מבקשים מכם לנהוג באיפוק בתגובתכם הרשמית", נכתב. "אנו מצפים שתהיה התנגדות להודעה הזו במזרח התיכון וסביב העולם. אנו עדיין בוחנים את ההשפעה שתהיה להחלטה זו על המוסדות והצוותים שלנו", הסבירו.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בשנים הקרובות

טראמפ הכריז: "ארה"ב מכירה בירושלים בירת ישראל"

טראמפ: "ההחלטה שלי בנוגע לירושלים הייתה צריכה להתקבל מזמן"

 

מסמך נוסף העלה כי הוקם כוח משימה מיוחד כדי "לעקוב אחר התפתחויות סביב העולם" בעקבות ההכרזה. גורם אמריקני אמר כי זהו צעד סטנדרטי להקים כוח שכזה "בכל פעם שישנה דאגה לביטחון ולבטיחות של אישי ממשל, או אזרחים אמריקנים".

 

 

 

"תנהגו באיפוק". הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל(רויטרס)

 

כוחות צה"ל נמצאים בכוננות מהבוקר לקראת הפגנות שצפויות במוקדי החיכוך. ההפגנה המרכזית היום תצא בשעה 12:00 מכיכר מנארה ברמאללה. נכון לעכשיו אין תגבור כוחות, ובמהלך היום יוחלט האם יש צורך לתגבר מחר.

 

כאמור, אמש הודיע טראמפ בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות. דקות לפני ההכרזה, משרד החוץ האמריקני הנחה את כל נציגויותיו לדחות את כל הנסיעות הלא דחופות לישראל, לירושלים ולגדה עד ה-20 בדצמבר.

 

לאחר ההכרזה, שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, התייחס ואמר כי "הנשיא הכיר במציאות הקיימת גם ככה בשטח. הוא עדיין מחויב לתהליך השלום". עוד הוא הוסיף לגבי תהליך העברת השגרירות: "אנחנו מתחילים מיד לבחון מקומות בירושלים בהם נקים את השגרירות. יש הרבה צורך בתכנון מקדים".

 

אבו מאזן נשא נאום בתגובה לנאומו של טראמפ. הוא אמר כי מדובר ב"נסיגה אמריקנית מתיווך בתהליך השלום", והוסיף כי "בהחלטה זו, ארה"ב הפרה את כל ההסכמות הבינלאומיות". לדבריו, הכרזת טראמפ "משרתת את הקבוצות הקיצוניות שמנסות להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי". במקביל, בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, איים במהלך עצרת בעזה: "ההחלטה תפתח את שערי הגיהינום על האינטרסים האמריקנים באזור ותצית הר געש". מהג'יהאד האסלאמי נמסר: "החלטת טראמפ מהווה הכרזת מלחמה".

 

בעקבות ההכרזה, משרד החינוך הפלסטיני הכריז על שביתה כללית בבתי הספר ובאוניברסיטאות. המשרד קרא למורים ולסטודנטים להשתתף בצעדות הזעם ביהודה ושומרון, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

 

 

 

"יום היסטורי". ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום לאחר הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל(לע"מ)

 

מדינות ערב ומדינות האסלאם גינו את הכרזת טראמפ. ירדן מסרה כי ההחלטה "תגביר את המתיחות". נשיא לבנון, מישל עאון, אמר כי ההחלטה מסוכנת ומאיימת על "המהימנות האמריקנית כמתווכת בתהליך השלום באזור". מצרים מסרה כי היא מתנגדת להעברת השגרירות. טורקיה כינתה את ההחלטה "צעד חסר אחריות" וקראה לארה"ב לחזור בה. בנוסף, מאות בני אדם מפגינים כעת מחוץ לקונסוליה האמריקנית באיסטנבול. גם קטאר גינתה את ההחלטה.

 

סעודיה מסרה גם היא כי היא מקווה שהממשל האמריקני "יהפוך את החלטתו, בהתאם לרצון הבינלאומי" וכן שהמהלך ה"לא צודק וחסר האחריות" גרם ל"צער רב". גם ראש ממשלת מלזיה יצא נגד ההכרזה וקרא למוסלמים ברחבי העולם "להתנגד בתוקף" להכרה של ירושלים בירת ישראל.

 

בעקבות הנאום מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי היא תתכנס, ככל הנראה ביום שישי, לבקשת 8 מדינות מבין 15 החברות במועצה.

 

המעצמות האירופיות התנערו מדבריו של נשיא ארה"ב טראמפ. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה להצהרה ואמרה: "גרמניה לא תומכת בעמדת טראמפ בנושא ירושלים. מעמד העיר צריך להיקבע במסגרת מו"מ". נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי אינו תומך בהכרה "החד-צדדית" האמריקנית בירושלים בירת ישראל. בנוסף, קרא מקרון להרגעת הרוחות באזור.

 

במערכת הפוליטית בישראל הביעו שמחה מההחלטה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים". עם זאת, נשמעו גם קולות אחרים: יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמרה: "טראמפ העניק לישראל מתנה מורעלת שתעלה ביוקר. הוא דיבר על שלום ועל פיוס אבל במו ידיו ריסק את הסיכוי ליצירת תהליך משא ומתן ישיר עם אבו מאזן".

 

סקר

<div class="apester-media" data-media-id="5a26d871c4a4670001de3415" height="503"></div><script async src="//static.apester.com/js/sdk/v2.0/apester-javascript-sdk.min.js"></script>