BETA

06.12.2017

12:05

השופט שרצה להחמיר עם אלאור אזריה מדבר

"פסק הדין מדבר בעד עצמו" היא אמירה שחביבה על שופטים, שלא נוהגים להתראיין על פסקי הדין שלהם. השופט צבי סגל הוא אדם מזן אחר: בראיון הוא היה מוכן להסביר כל פסיק מכל פסיקה ולהתמודד עם כל ביקורת שהוצגה בפניו. יותר מכל, רצה להסביר את החלטותיו בתיק שפילג את הציבור בישראל ל-2: המשפט של אלאור אזריה • הערב ב"המקור"

שופטים נוהגים לחזור על המנטרות: "אני לא מתראיין על פסקי דין שכתבתי", "פסק הדין מדבר בעד עצמו", "את דבריי אני כותב בפסק הדין" ואחרות. מעולם לא הבנתי את ההתעקשות הזו, בעיקר לאור העובדה שבסוף רבים מהם  כן מתראיינים, כך או אחרת. לא פעם לשונם כן נמשכת בטעות (אולי עם יסורי מצפון ואולי עם העמדת פנים של יסורי מצפון) לומר דבר כזה או אחר על פסקי דין, או לומר משהו שממנו משתמעת אמירה עליהם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

השופט במשפט אזריה: אפשר היה להרשיע ברצח

ריבלין דחה את בקשת החנינה של אזריה; שרים תקפו: "הפקיר את אלאור"

השר ליברמן המליץ לנשיא ריבלין: "הענק חנינה לאלאור אזריה"

 

אף פעם לא הבנתי את הרצון לשמר באופן כל כך מלאכותי את הריחוק הזה. השופטים הם בני אדם שלמדו משפטים לצד עורכי הדין שמופיעים בפניהם, ולעתים אפילו לצד העיתונאים שמסקרים אותם. חלקם הם אנשים מאוד מוכשרים, אבל מותר להם לנהל דיאלוג חופשי, כל עוד הם לא משבשים משפט מתנהל.

 

מעולם לא פגשתי שופט שחף מכל המנטרות הללו כמו השופט צבי סגל. באולם בית המשפט המחוזי בירושלים הוא הטיל לא פעם אימה על המופיעים בפניו עם מבטו המצמית ועם הערותיו הקשוחות למתדיינים. זו היתה דרכו לשלוט ביד רמה במה שמתנהל באולם הדיונים, אבל היום, לאחר הראיון שאביעד גליקמן ואני ערכנו אתו, אני משוכנע שהיא לא נבעה מתחושת נפיחות המהולה באשליה של חשיבות עצמית.

 

 

מוכן להתמודד עם כל ביקורת. השופט צבי סגל
 

מוכן להתמודד עם כל ביקורת. השופט צבי סגל(חדשות עשר)

 

מדוע אני משוכנע בכך? משום שבראיון הוא לא רק היה מוכן להסביר כל פסיק ופסיק בפסיקותיו לאורך השנים, הוא גם היה מוכן להתמודד פנים מול פנים עם כל ביקורת שהשמענו מולו, בעיקר סביב ניהול הדיון במה שכונה משפט "המתלוננת המדגימה". ההקלטות של דיון משפטי זה נחשפו ב"המקור" והציגו לראשונה את דרך הייסורים שחוות מתלוננות על עבירות מין בתוך אולם הדיונים.


אך מה שהרשים אותי יותר מכל הוא רצונו של השופט סגל לתווך את פסק דינו האחרון, בתיק שקרע את הציבור הישראלי. במהלך המחאות הציבוריות שהתנהלו בזמן משפט אזריה טענו נגד השופטים שהם "מנותקים" ו"חיים במגדל השן". סגל מוכיח את ההפך. ביולי האחרון, לאחר שלבקשת המערכת המשפטית הצבאית עטה על גופו מדי צה"ל, הוא היה שותף לכתיבת פסק דינו האחרון בערעור בתיק אזריה. מבין חמשת חברי ההרכב, סגל התבלט כמשפטן הפלילי הבולט. כל חמשת החברים היו תמימי דעים כי יש לדחות את הערעור על עצם הרשעתו וכן כי יש לדחות את הערעור על חומרת עונשו.

 

עם זאת, השופטים היו חלוקים בשאלה אם יש לקבל את ערעור הפרקליטות הצבאית על קולת עונשו של אזריה. שלושה שופטים דחו את ערעור הפרקליטות הצבאית, ואילו שני שופטים, בדעת מיעוט, סברו כי יש להחמיר את העונש ל-30 חודשים. סגל, על אף שעל פי החוק הצבאי אסור לו לעשות זאת, מודה שהיה זה שהוביל את דעת המיעוט.

 

 

סגל חשב שיש להחמיר את העונש. אלאור אזריה (ארכיון)
 

סגל חשב שיש להחמיר את העונש. אלאור אזריה (ארכיון)(רויטרס)

 

היום, לאחר פרישתו, סגל מגיע פעם בשבוע לבתי ספר בדימונה ומלמד שם אזרחות. באחד ממפגשיו עם תלמידי כיתב י"ב, העומדים לפני גיוס, הוא הגיע כשהוא מצויד בסרטון הרג המחבל בחברון. מטרתו הייתה להראות להם מה בדיוק קרה שם ולהוכיח שהאירוע היה רחוק מהגנה עצמית. הוא רצה להראות להם שמה שקרה שרחוק לטעמו משיקול מבצעי, על מנת לדבר אתם על טוהר הנשק ועל ערכיה של חברה דמוקרטית.

 

לא נתקלתי מעודי בשיעור אזרחות כל כך אפקטיבי. צעירים לפני גיוס שאלו שם את סגל אם מעתה לא ייהפכו להפקר? האם יקבלו גיבוי בזמן אמת? חלקם שאלו אותו בבלבול: "רגע, פה מדובר במחבל ופה בחייל"? "אני בבלבלה" אמרה אחת התלמידות. סגל השיב לכולם והסביר את פסק דינו. רחוק ממגדל השן; רחוק מ"שופט מנותק". בראיון, סגל לא מהסס לבקר גם את המפקדים שהיו בשטח ובזמן אמת התנהגו בשוויון נפש לאחר הירי במחבל ולבקר גם את הגנרלים והפוליטיקאים שהגיעו כדי לתמוך באזריה, ואפילו לבקר את הרמטכ"ל אייזנקוט שמיהר, בהליך של חנינה חלקית, להמתיק את עונשו של אזריה.

 

 

 

 

"רחוק מהגנה עצמית". הירי בחברון (ארכיון)(בצלם)

 

סגל אינו איש קל, ולא פעם במהלך הקריירה שלו התעמת עם קולגות וגם עם כפופים. החוויה המשפטית המכוננת של חייו היא החלטתו להרשיע ברצח ובאונס את סולימאן אל עביד, זאת בטרם נמצאה גופתה של חנית קיקוס. בכנות האופיינית לו הוא מספר על ההקלה המקצועית, בצד הצער האנושי, שחש לאחר מציאת גופתה.

 

בסיבוב השני של תיק זה, לאחר שחזר להרכב עם מציאת הגופה במקום אחר מזה שהעיד עליו אל עביד, הוא נכנס לעימות קשה עם עמיתיו ובשל כך הוזז מבית המשפט המחוזי מבאר שבע לבית המשפט המחוזי בירושלים. שם הוא פרח והוביל את הרכב הפשעים החמורים בתיקים המפורסמים ביותר בישראל (דניאל מעוז, רצח השופט אזר, רוצחי גנדי ורבים אחרים). תיאור המשפט הזה והסכסוך שהיה לו עם עמיתיו מרתק, כמו המשפטים האחרים שעולים בראיון הערב.

 

אפשר לאהוב את סגל ואפשר גם שלא, אפשר להסכים אתו ואפשר להסתייג מאמירותיו. על דבר אחד לא יהיה ויכוח - כתבת "המקור" של הערב אינה מבוססת על ראיון של התחמקויות, אלא להיפך, ראיון שיש בו כמה שיותר חתירה למגע עם אמירות נוקבות. נקודת המפגש הכי אמיתית בין עולם המשפט לחיים עצמם.