BETA

06.12.2017

10:33

חמינאי על החלטת טראמפ על י-ם: "עדות לכישלון ארצות הברית"

המנהיג הרוחני של איראן הצהיר, על רקע ההכרזה הצפויה של הנשיא האמריקני בעניין ירושלים והעברת השגרירות, כי "פלסטין תשוחרר ואנשיה ינצחו". ברצועת עזה, מאות אנשים משתתפים בתהלוכת מחאה על ההחלטה הצפויה; בערב תערך "תהלוכת זעם" של חמאס. מקורבי אבו מאזן: "מת התהליך המדיני"

עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, הצהיר היום (רביעי) כי ההכרזה הצפויה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בה יכיר בירושלים כבירת ישראל וכי בכוונתו להעביר אליה את שגרירות ארצו, היא עדות לחולשה האמריקנית.

 

לדבריו, "ידיה של ארצות הברית כבולות" בעניין ירושלים והיא אינה יכולה להשיג את יעדיה. עוד אמר המנהיג האיראני כי "פלסטין תשוחרר ואנשיה ינצחו". מקורבי אבו מאזן מעידים כי יו"ר הרשות הפלסטינים מתוסכל וכועס וכי ההנהגה הפלסטינית שוקלת את צעדיה ליום שאחר נאום טראמפ. לדבריהם, נסיונות ההחייאה של תהליך השלום נכשלו, "עם הכרזתו של טראמפ - מת התהליך המדיני".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טראמפ צפוי להכריז לראשונה: מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות

הבית הלבן סבור שהחלטת טראמפ על י-ם לא תהרוג את יוזמת השלום

ארדואן: "סוגיית ירושלים עשויה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל"

 

מאות אנשים משתתפים בשעה זו ברצועת עזה בתהלוכת מחאה של הפלגים הפלסטינים על ההחלטה הצפויה. תהלוכה זו היא קדימון לתהלוכת זעם שמארגן חמאס ושתחל הערב בעזה, שעה לפני נאומו הצפוי של הנשיא. בעצרת המתקיימת בעזה אמר בכיר חמאס, צלאח ברדוויל: ״אם טראמפ חושב שהוא יבצע את המזימה שלו ואנחנו נשב בשקט, הוא הוזה. על העולם להבין שכדור האש שיצית את האינתיפדה כבר מתגלגל".

 

 

 

"פלסטין תשוחרר ואנשיה ינצחו". עלי חמינאי (ארכיון)(ללא קרדיט)

 

גם טורקיה וסוריה התבטאו נגד ההכרזה הצפויה. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, אמר כי ההצהרה תהפוך את הבעיות באזור ל"בלתי פתירות" וכי מדובר בטעות חמורה. לדבריו, זה חיוני עבור המזרח התיכון כי טראמפ לא יכריז על ירושלים כבירת ישראל. ממשלת סוריה גינתה את ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים.

 

בתוך כך, האפיפיור פרנציסקוס הצהיר כי "הכרה בזכויותיהם של כל האנשים בארץ הקודש הוא תנאי חיוני עבור קיום דיאלוג". הוא קרא לשמירה על הסטטוס קוו בעיר ול"תבונה וזהירות" על מנת להימנע מקונפליקט".

 

הצהרה ביקורתית נוספת נשמעה מצג השליח הפלסטיני לבריטניה, מנואל חססיאן. לדבריו, הכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל תהיה שקולה להכרזת מלחמה. "זאת תהיה נשיקת מוות לפתרון שתי המדינות", אמר חססיאן, והכרזת מלחמה נגד 1.5 מיליארד מוסלמים ומאות מיליוני נוצרים שלא יקבלו את העובדה שאתרי הקודש שלהם יהיו תחת שליטה מוחלטת של ישראל".

 

שר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, הזהיר כי ההצרה עלולה להוביל לעימותים אלימים במזרח התיכון. לדבריו, "לא ניתן לשלול שהפגנות אלימות יפרצו" בעקבות דבריו של טראמפ. הקרמלין הצהיר כי החלטתו של טראמפ עלולה להחמיר את היחסים בין ישראל לפלסטינים. חששות דומים הביעו ממשלות ירדן וסין.

 

 

 

"עלולים לפרוץ עימותים אלימים" זיגמר גבריאל (ארכיון)(רויטרס)

 

לצד ההכרזה על ירושלים, טראמפ צפוי להכריז הערב כי הוא יהיה מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות, כך אמרו הלילה בכירים בבית הלבן בתדרוך לכתבים בוושינגטון. מדובר בפעם הראשונה שבה יביע טראמפ נכונות לאמץ את המדיניות של שלושת הנשיאים שכיהנו לפניו - ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון, ולתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. כשנשאל על הנושא לאחר כניסתו לתפקיד ענה: "מדינה אחת או שתי מדינות? אני אוהב את הפתרון ששתי המדינות הללו יבחרו. אני יכול לחיות עם שניהם".

 

במהלך נאומו צפוי טראמפ להודיע גם כי ארה"ב מכירה בכך שירושלים היא בירתה של ישראל וכי יעביר הנחיה למשרד החוץ האמריקני להתחיל בתהליך העברת השגרירות לעיר. בכירים בממשל האמריקני אמרו כי תהליך העברת השגרירות צפוי לקחת 4-3 שנים לפחות. במשך התקופה הזו טראמפ צפוי להמשיך ולחתום אחת לחצי שנה על הצו הנשיאותי שמעכב את המעבר.