BETA

06.12.2017

11:52

הבית הלבן סבור שהחלטת טראמפ על י-ם לא תהרוג את יוזמת השלום

מספר שעות לפני ההכרה הצפויה של נשיא ארה"ב בירושלים - בירת ישראל, הבית הלבן נמצא בעיצומו של מהלך למזעור נזקים. בוושינגטון מנסים ליישב בין ההבטחה להעברת השגרירות, השגת הסכם בין הצדדים ומניעת גל אלימות בגדה ובעקבות כך בכל המזרח התיכון • פרשנות

אחרי 36 שעות של סערה דיפלומטית וכמה שעות לפני נאומו הצפוי של הנשיא טראמפ על ירושלים, הבית הלבן נמצא בעיצומו של מהלך למזעור נזקים. האתגר מולו ניצבים טראמפ ויועציו הוא כיצד ליישב בין מימוש הבטחת הבחירות של הנשיא על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, השגת "העסקה האולטימטיבית" בין ישראל לפלסטינים ומניעת גל אלימות ברחבי הגדה המערבית והמזרח התיכון.

הבית הלבן סבור כי החלטת טראמפ לממש את הבטחת הבחירות שלו, גם אם רק באופן חלקי, מחזקת את האמינות שלו ברחבי העולם וכמי שלא נבהל מאיומים ולחץ בינלאומי.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טראמפ צפוי להכריז לראשונה: מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות

ארדואן: "סוגיית ירושלים עשויה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל"
נתניהו לח"כים: נערכים גם להסלמה בעקבות הודעת טראמפ על י-ם

 

טראמפ מאמין שגם אם מנהיגים אחרים ברחבי העולם מתנגדים להחלטה שלו להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהתחיל בתהליך העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, הם עדיין יכבדו אותו על כך שעשה מה שאמר שיעשה.

 

 

הבית הלבן ממנסה למזער נזקים (ארכיון)
 

הבית הלבן ממנסה למזער נזקים (ארכיון)(רויטרס)

 

צוות השלום של טראמפ, בעיקר היועץ הבכיר ג'ארד קושנר והשליח המיוחד ג'ייסון גרינבלאט, תמכו בהחלטתו של טראמפ. תכנית השלום עליה עובדים קושנר וגרינבלאט עדיין נמצאת בשלבי הכנה והשניים לא התכוונו להציג אותה בחודשיים הקרובים בכל מקרה.

 

צוות השלום של טראמפ רואה במשבר הנוכחי עם הפלסטינים כמהמורה בדרך. הבית הלבן ציפה שהפלסטינים יזעמו וכן ציפה שמדינות ערב יפרסמו הודעות גינוי חריפות. קושנר וגרינבלאט מתכוונים להוריד את הראש בתקופה הקרובה, להמשיך לעבוד בשקט על תכנית השלום שלהם ולחכות שהאבק ישקע כדי לנסות ולצאת למהלך מחודש לקידום יוזמת השלום של טראמפ.

 

בכיר מאוד בבית הלבן אמר: "הנשיא ידגיש בנאומו עד כמה הוא מחויב לשלום. אנחנו מבינים כיצד כמה מהצדדים יגיבו, אבל אנחנו ממשיכים לעבוד על התכנית שלנו שאינה מוכנה עדיין. יש לנו עכשיו זמן להכין תכנית טובה ונכונה ולראות כיצד אנשים ירגישו אחרי שיעכלו את החדשות במשך התקופה הקרובה".

 

בנאומו של טראמפ יהיה הישג משמעותי גם לפלסטינים. בכיר בבית הלבן אמר לי שהנשיא צפוי לומר בפעם הראשונה מאז נכנס לחדר הסגלגל כי הוא מוכן לתמוך בפתרון שתי המדינות ובהקמת מדינה פלסטינית. הצהרת תמיכה של טראמפ בפתרון שתי המדינות היתה אחת הדרישות המרכזיות של הפלסטינים ממנו במהלך החודשים האחרונים. באמצעות ההצהרה הזו טראמפ למעשה יישר קו עם שלושת קודמיו בתפקיד - קלינטון, בוש ואובמה. צוות השלום של טראמפ רואה בחלק הזה בנאומו של הנשיא כמשהו שעשוי לתרום להתנעה מחודשת של שיחות השלום.

 

 

תמך בהכרזה על ירושלים כבירה. ג'ארד קושנר (ארכיון)
 

תמך בהכרזה על ירושלים כבירה. ג'ארד קושנר (ארכיון)(ללא קרדיט)

 

הבית הלבן מודאג מהסלמה אפשרית כתוצאה מהחלטתו של טראמפ לגבי ירושלים אך מקווה שהיחסים הטובים של הנשיא עם עם מנהיגי סעודיה, מצרים וירדן תסייע בהרגעת הרוחות בהקדם האפשרי. בכיר בבית הלבן אמר לי שבשיחות הטלפון שקיים אמש עם מלך סעודיה סלמאן, נשיא מצרים א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה טראמפ ביקש שיסייעו לשכנע את הפלסטינים להימנע מאלימות ולחזור לשיחות השלום. זה עלול להיות לא קל בכלל. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי צה"ל והשב"כ רואים במהומות ובהסלמה אלימה כתרחיש סביר לו הם נערכים כבר כמה ימים.

 

ומה לגבי השגרירות האמריקאית? החלטתו של טראמם תהווה מימוש של הבטחת הבחירות שלו רק באופן סמלי. בשטח המציאות לא תשתנה בהרבה. תכנון ובניה של שגרירות חדשה צפויים להימשך לפי בכירים בממשל האמריקאי לפחות שלוש עד ארבע שנים. עד אז טראמפ ימשיך לחתום אחת לחצי שנה על הצו הנשיאותי שמקפיא את העברת השגרירות לירושלים והדיפלומטים האמריקאים יישארו בעתיד הנראה לעין במבנה האפור על חופיה הזהובים של תל-אביב. אם טראמפ ירצה לחנוך את השגרירות החדשה בירושלים הוא ככל הנראה יצטרך קודם כל לנצח בבחירות ולזכות בכהונה שנייה.

 

 

סבב שיחות טלפוני עם מנהיגי האזור. טראמפ עם א-סיסי (ארכיון)
 

סבב שיחות טלפוני עם מנהיגי האזור. טראמפ עם א-סיסי (ארכיון)(רויטרס)

 

סקר