BETA

05.12.2017

11:25

ארדואן: "סוגיית ירושלים עשויה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל"

נשיא טורקיה הזהיר את נשיא ארה"ב כי הכרה בירושלים כבירתה של ישראל היא בגדר "קו אדום" למדינתו ולמוסלמים בכלל. אמש אמר סגן ראש הממשלה הטורקי כי הכרה שכזו עלולה לייצר סכסוך נוסף במזרח התיכון ולהוביל ל"אסון גדול". השר בנט: "מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן"

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר היום (שלישי) את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי הכרה בירושלים כבירתה של ישראל עשויה להוביל ל"ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל".

 

עוד הוסיף ארדואן כי הוא "עצוב" מהדיווחים על הצעד הקרוב של נשיא ארה"ב. לדבריו, החלטה שכזו היא בגדר "קו אדום" למדינתו ולמוסלמים בכלל, ואמר כי "ארה"ב לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה. היא צריכה לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיה על האזור". בפנייה לטראמפ הוא אמר: "מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי להחליט החלטה שתומכת בישראל, בעוד פצעי החברה הפלסטינית עדיין מדממים".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

"יצהיר בימים הקרובים": טראמפ דחה את ההחלטה על העברת השגרירות

טורקיה על הכרה בירושלים כבירת ישראל: "תוביל לאסון גדול"

מצרים וירדן לארה"ב: "לא להכיר בי-ם כבירת ישראל"

 

"לצערנו בשנים האחרונות ארדואן אינו מפספס הזדמנות לתקוף את ישראל", אמר השר נפתלי בנט. "ישראל צריכה לקדם את יעדיה ובכללם את הכרת ירושלים המאוחדת כבירה של מדינת ישראל. תמיד יש מי שיבקר, אך בסופו של דבר מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן", הוסיף.

 

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, הגיב גם הוא להצהרת ארדואן ואמר כי "איננו מקבלים הוראות ואיומים מנשיא טורקיה. ישראל היא מדינה ריבונית וירושלים היא בירתה. אין מהלך צודק ונכון יותר היסטורית מאשר להכיר כעת בירושלים בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה כבירתה של מדינת ישראל. ימי הסולטאן והאימפריה העות'מאנית חלפו".

 

פקידים בכירים של משרד החוץ הגיבו גם הם לדברים ואמרו כי "ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה ובירת ישראל מזה 70 שנה. בין אם ארדואן מכיר בזה או לא".

 

 

 

"עלול להוביל לניתוק היחסים עם ישראל". נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, וראש הממשלה נתניהו(רויטרס)

 

ח"כ יאיר לפיד תקף את ארדואן בחשבון הטוויטר שלו: "נשיא טורקיה, האיש שמכנה את חיילנו בשמות גנאי, מאיים שוב שינתק את היחסים איתנו. ממשלת ישראל צריכה לשלוח מסר ברור לארדואן - עלינו לא מאיימים. ירושלים היא בירתנו, והגיע הזמן שהעולם יכיר בזה. שגרירות ארה"ב וגם השגריריות של שאר העולם צריכות לשכון בירושלים".

 

שר המדע אופיר אקוניס: "הקשר עם ארדואן וטורקיה חשוב, אך לא נקבל דיפלומטיה של איומים. הקשר של העם היהודי לירושלים, חזק יותר מהקשר עם אנקרה. אנחנו צריכים לחזק את הממשל האמריקני שמתכון להודיע על הדבר הבסיסי והצודק ביותר: הכרה בירושלים כבירת העם היהודי"

 

אתמול התייחסו מספר מדינות ערב להחלטות הצפויות בעניין ירושלים. סגן ראש הממשלה הטורקי, בקיר בוזדאג, אמר כי הכרה בי-ם כבירת ישראל עלולה "להוביל לאסון גדול". לדבריו, הכרה שכזו עשויה להצית סכסוך נוסף במזרח התיכון. "מעמדה של ירושלים נקבע בעבר בהסכמים בינלאומיים ששימורם הכרחי לשלום וליציבות האזור", הוסיף.

 

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, ושר החוץ הירדני, איימן ספדי, שוחחו שלשום עם עמיתם האמריקני, רקס טילרסון, והביעו גם הם את התנגדותם לכך שארה"ב תכיר בירושלים כבירת ישראל, צעד שטראמפ עשוי לעשותו בימים הקרובים.

 

"הכרה בירושלים כבירת ישראל עלולה להביא לסיבוכים ולהשלכות שליליות על תהליך השלום עם הפלסטינים", אמר שר החוץ המצרי לטילרסון. "מעמדה של ירושלים בקרב שלוש הדתות מצריך נקיטת זהירות, מצרים מעוניינת שהחלטות כאלה יתקבלו מתוך תבונה״, הוסיף שוכרי.

 

 

צפוי לתת הצהרה על יסוגיית י-ם מחר. הנשיא דונלד טראמפ
 

צפוי לתת הצהרה על יסוגיית י-ם מחר. הנשיא דונלד טראמפ(דובר הבית הלבן)

 

שר החוץ הירדני אמר ששינוי העמדה האמריקנית בנושא ירושלים היא החלטה בעלת "השלכות מסוכנות" וכי עלולה לעורר מתיחות וכעס בעולם הערבי והמוסלמי: "החלטה כזו תתדלק את המתיחות ותסכן את מאמצי השלום עם הפלסטינים".

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הביעה גם היא התנגדות למהלך. מוגריני ואמרה שיש להימנע מכל מהלך שיפגע בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ושירושלים צריכה להיות בירה משותפת של שתי המדינות.

 

גם כמה מדינות אירופה הביעו הסתייגות מהמהלך. נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח אתמול בטלפון עם טראמפ, ודן עמו בסוגייה. לאחר שיחת הטלפון אמר מקרון בהודעה שפרסם ארמון האליזה כי הוא דואג מהאפשרות שטראמפ יכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירה של המדינה היהודית. שר החוץ הגרמני אמר כם הוא כי לצעד זה תהיה השפעה מזיקה והדבר רק יחריף את המשבר. "פתרון לבעית ירושלים צריך להיות מושג רק באמצעות מו"מ ישיר בין ישראל לפלסטינים", טען.

 

בתוך כך, הלילה היה אמור להיות המועד האחרון לחידוש הצו הנשיאותי המונע את העברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים. עם זאת, הבית הלבן הצהיר כי טראמפ לא ינקוט בכל פעולה בעניין כעת וכי ההחלטה תתקבל "בימים הקרובים".

סגן דוברת הבית הלבן הצהיר כי "הנשיא היה מאוד ברור מאז ומעולם כי לא מדובר בעניין של 'האם' אלא בשאלה של 'מתי'. יש לציין כי אמנם הלילה היה אמור להיות המועד האחרון לחתימה על הצו, אך עובדה זו לא מונעת מהנשיא לחתום על צו חדש אם ירצה בכך בעוד מספר ימים.

 

מדובר בצו שנחתם מדי שישה חודשים, מאז החלטת הקונגרס האמריקני ב-1995 להעביר חוק המכיר בירושלים כבירת ישראל ומחייב את הממשל האמריקאי להעביר אליה את השגרירות. עם זאת, בלחץ נשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון הוכנס בנוסח החוק סעיף המאפשר לדחות את מימוש החוק עקב שיקולים ביטחוניים. מאז ועד היום דוחים הנשיאים האמריקנים את ההחלטה.

 

 

 

"העברת השגרירות - צעד מגונה". יו"ר הרש"פ אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ(רויטרס)

 

אמש נפגש סגן ראש הממשלה הפלסטיני, זיד אבו עמר, ברמאללה עם הקונסול האמריקני בירושלים, דונלד בלום, ועביר לו מסר מאבו מאזן, לפיו העברת השגרירות לירושלים, או הכרה בירושלים כבירת ישראל היא צעד מגונה. אבו עמר הוסיף ואמר בפגישה כי הרשות הפלסטינית מתנגדת לכל החלטה לשינוי הסטטוס קוו בירושלים, והבהיר כי אם יינקטו הצעדים הנ"ל, הדבר ישחרר את הרש״פ מכל הבנות שהושגו בעבר עם הממשל האמריקאי. עוד אמר כי צעדים מעין אלו ייתקלו במחאות גדולות מצד האזרחים הפלסטינים ויתר הערבים והמוסלמים באזור ובעולם.

 

כמו כן, תנועת פתח קראה לפעיליה להיות בכוננות כללית ולעקוב אחר תוכניות הפעולה שיפורסמו, במידה ותתקבלנה ההחלטות המדוברות בעניין ירושלים על ידי ממש טראמפ. התנועה קראה לציבור הפלסטיני להתמודד באופן דחוף עם המתקפות "חסרות התקדים נגד ירושלים באמצעות ממשלת הטרור מתל אביב, מצד אחד, ומוושינגטון מצד שני", כלשונם. מזכ"ל הליגה הערבית אמר גם הוא כי על ארה"ב לא לבצע צעדים שישנו את מעמדה החוקי והפוליטי של ירושלים. מועצת הליגה הערבית חיזקה את דבריו ואמרה כי "כל הכרה בירושלים כבירתה של ישראל היא תוקפנות בוטה על האומה הערבית".

 

גם סעודיה הצטרפה לרשימת מדינות ערב שהסתייגו מהצעד וגורם במשרד החוץ של המדינה הזהיר כי להחלטה שכזו יהיו השלכות רציניות ויהיו "פרובוקטיביות לרגשות המוסלמים".

 

בעקבות הצהרות המנהיגים הפלסטינים, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת ועדת החוץ והביטחון כי מערכת הביטחון נערכת גם לתרחיש של הסלמה בעקבות הודעה אפשרית של טראמפ על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים או על הכרה בירושלים כבירת ישראל, כך לפי כמה חברי כנסת שהשתתפו בישיבה. עם זאת הוא אמר כי בשלב זה אין מידע שמצביע על הסלמה צפויה.