BETA

04.12.2017

15:27

לאחר הפיגוע - תושבי ערד חוששים: "הכתובת הייתה על הקיר"

לאחר שהותר לפרסום כי מבצעי פיגוע הדקירה בעיר היו בדואים מאחד הכפרים הסמוכים, התושבים זועמים ופוחדים: "ידענו שזה מה שיקרה, הולך להיות עכשיו משבר אמון, כולם יפחדו מהם". קרוב החשודים: "המשפחה מגנה את זה בצורה הכי גבוהה שיש. הם בהלם"

הפיגוע בערד: בעקבות הפרסום היום (שני) על כך ששני אחים בדואים מכפר הסמוך לעיר הם החשודים ברצח לוחם הנח"ל, סמל רון קוקיא, ביום חמישי האחרון, התושבים חוששים וכועסים. "הכתובת הייתה על הקיר", אמרה תושבת העיר, אדל בן ישראל.

 

"ידענו שזה מה שיקרה. הם חלק מאיתנו, חיים פה, שותים פה קפה כל יום. זה מפחיד מאוד שזה שכנים שעשו את זה. מקווים שיהיה טוב. אנשים חוששים לצאת מהבית, הם גרים פה לידנו, אנחנו 20 דקות מהם, זה הכי מפחיד. יש הרגשה טובה שתפסו אותם, אבל עדיין אנחנו חוששים ומפחדים מהכל", סיפרה אדל.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

הותר לפרסום: שני אחים בדואים מהנגב נעצרו בחשד לרצח בערד

הפיגוע בערד - נתניהו: "נמצה עם המחבלים את הדין"

הפיגוע בערד: הנרצח הוא סמל רון קוקיא מתל אביב

 

בן ישראל טענה גם כי בעקבות הפיגוע תהיה פגיעה במרקם היחסים בין היהודים לבדואים בעיר. "אני חושבת שיהיה משבר אמון כי עכשיו כולם יפחדו מהם עוד יותר. ערבי זה תמיד ערבי, לא משנה אם הוא בדואי", כך לדבריה.

 

 

 

"הכתובת הייתה על הקיר". אדל בן ישראל תושבת ערד(צילום מסך)

 

תושבת אחרת, ציפי כץ, שיבחה את כוחות הביטחון על תפיסת החשודים: "אני רוצה להגיד כל הכבוד לשב"כ ולימ"מ שהצליחו ללכוד אותם ולהביא לכך שאחד מהם אמר איפה הם הסתירו את הנשק. כל הכבוד". עם זאת, טענה, "לא יהיה לזה סוף, זה פשוט מאוד מפחיד. הם חושבים שזאת המדינה שלהם, הם לוקחים פה חוקים לידיים. אנחנו בתור עם יהודי לא יכולים לקחת את החוק לידיים ולהסתובב עם נשק, זה לא מקובל".

 

כץ כיוונה את דבריה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמרה כי לדעתה "הגיע הזמן שהוא ידפוק על השולחן הכי חזק שרק אפשר ויגיד - זהו, עד כאן. זו מדינה יהודית, של עם ישראל ואנחנו צריכים לעשות פה סדר". עוד היא הוסיפה כי "לא חשבנו שזה יקרה, אבל מתישהו יגיע הפיצוץ וזה הגיע. זה חבל. אני לא חושבת שהיחסים היו תמיד כל כך טובים בין יהודים לערבים. עכשיו על כל דבר יהיו אלף עיניים, חששות, פחדים, אם לעשות או לא. אם כן להיות ביחד, או לא להיות ביחד. לפי דעתי, יהודי זה עם יהודי וערבי זה עם ערבי. חוששים להוציא את הילדים החוצה כי זה מפחיד. הם יושבים על הספסל ומסתכלים ובוחנים אותך. זה לא יכול להימשך ככה, אנחנו חיים בסיר לחץ ובפחד".

 

 

 

"זה פשוט מאוד מפחיד". ציפי כץ תושבת ערד(צילום מסך)

 

קרוב משפחה של החשודים שנעצרו אמר כי המשפחה הוכתה תדהמה כששמעה ומגנה בכל תוקף את המעשה. "אנחנו לא יודעים מה להגיד, זו פעם ראשונה שזה קורה. לא הרגשנו שהם התנהגו באופן מוזר. אף אחד לא ידע כלום. המשפחה מגנה את זה בצורה הכי גבוהה שיש. הם בהלם. אנחנו מגנים את זה באופן חזק מאוד".

 

עוד הוא הוסיף כי במשפחה שלהם ישנם אנשים שמשרתים בצבא ואף חיילים שנהרגו בצבא. "זה לא ברור. אנחנו רוצים להגיד למשפחת החייל שאנו משתתפים בצערם. מי שעשה את זה הוא זה שצריך לקבל את העונש. זה בושה וחרפה למי שעשה את זה, למגזר ולכל העם. אולי מישהו רצה לגנוב נשק, אני בהלם".

 

בחקירתם של החשודים בשב"כ עלה כי הם ביצעו את הפיגוע על רקע לאומני, כפי שנחשד מלכתחילה. במהלך החקירה הודה אחד החשודים כי רצח את החייל, ואף הוביל את חוקרי שב"כ להסגרת נשקו. זהותם של החשודים, כמו גם יתר פרטי החקירה, נאסרו לפרסום בשלב זה. "המשפחה מגנה בכל תוקף את הרצח", אמר עורך דינם, אייל אביטל, "מדובר בחשד ראשוני בלבד ואסור לנו להסיק מסקנות נמהרות בשלב הזה".

 

אתמול הובא רון בן ה-19 לקבורה, בבית העלמין קריית שאול שבתל אביב. אמו של קוקיא, לבנה, ספדה לו: "לך לדרכך בני, מלאכים יקבלו את פניך ושטיחי פרחים יפרסו לפניך. לך לדרכך חבוק בזרועות אלוהיך. תודה לעמלים, למחפשי המחבלים הארורים ולתושבי ערד המקסימים. בני, ילדי, גוזלי. יהי זכרך ברוך".

 

 

רון יצחק קוקיא, החייל שנרצח בפיגוע בערד
 

רון יצחק קוקיא, החייל שנרצח בפיגוע בערד(ללא קרדיט)

 

אביו בועז הוסיף: "רון חונך לכבדהו ולחשדהו, במיוחד כלפי זרים. נראה לי כי ביום חמישי לא היה מספיק חשדן כשנרצח על ידי אנשים שפלים אויבי המדינה ואזרחיה. אני קורא במעמד הכואב הזה לכלל האזרחים מכל הדתות והזרמים להיות יותר סבלנים האחד לשני, ופחות ביקורתיים".

 

כזכור, קוקיא נדקר בפיגוע בתחנת אוטובוס ברחוב הקנאים ליד קניון בערד, והנשק שהיה ברשותו נגנב. בניסיון לקבל עזרה, הוא רץ לעבר אדם שהיה באזור, נשכב על רכבו, וזה הזעיק את כוחות ההצלה. צוות מד"א שהגיע לזירה העניק לו טיפול רפואי ראשוני, אך נאלץ לקבוע את מותו בשטח, עוד לפני הגעתו לבית החולים.