BETA

04.12.2017

13:39

הותר לפרסום: שני אחים בדואים מהנגב נעצרו בחשד לרצח בערד

השניים נעצרו ביום שישי האחרון בפעילות של ימ"מ ושב"כ, בחשד שביצעו את הפיגוע שבו נרצח לוחם הנח"ל רון קוקיא יום קודם לכן. מחקירתם עלה שביצעו את האירוע על רקע לאומני. גם נשקו של החייל נמצא. עורך דין אחד החשודים: "מגנים את הרצח"

הפיגוע בערד: שני אחים בדואים תושבי הנגב נעצרו בחשד שרצחו את לוחם הנח"ל, סמל רון קוקיא, ביום חמישי האחרון - כך הותר בצהריים (שני) לפרסום. השניים נעצרו בליל יום שישי, בפעילות משותפת לשב"כ ולימ"מ. בחקירתם עלתה כי הם ביצעו את הפיגוע על רקע לאומני, כפי שעלה החשד מלכתחילה.

 

במהלך החקירה הודה אחד החשודים כי רצח את החייל, ואף הוביל את חוקרי שב"כ להסגרת נשקו. כוחות הביטחון ממשיכים בחקירה. זהותם של החשודים, כמו גם יתר פרטי החקירה, נאסרו לפרסום בשלב זה. "המשפחה מגנה בכל תוקף את הרצח", אמר עורך דינם, אייל אביטל, "מדובר בחשד ראשוני בלבד ואסור לנו להסיק מסקנות נמהרות בשלב הזה".


>> הפיגוע בערד - כתבות נוספות בנושא:

הפיגוע בערד - נתניהו: "נמצה עם המחבלים את הדין"

הפיגוע בערד: הנרצח הוא סמל רון קוקיא מתל אביב

הפיגוע בערד: "אני אנציח אותך עם דמעות בעיניים"

 

קרוב משפחתם של שני החשודים, אמר בשיחה לחדשות עשר: "אנחנו מגנים את הרצח וכל גילוי של אלימות. נכון לרגע זה אנחנו לא יודעים את הפרטים על האירוע. במשפחה יש רבים שמרתים בצה"ל, וכמה מהם נפלו במהלך השירות. אנחנו חיים בשכנות טובה עם תושבי ערד והסביבה".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למעצר ואמר כי הוא "משבח את הפעולה המהירה של שירות הביטחון הכללי והימ"מ על תפיסת המחבלים השפלים שרצחו את רון קוקיא. הפעילות המודיעינית-מבצעית של כוחות הביטחון הביאה לפענוח מהיר של פיגוע הטרור ולתפיסה מהירה של המחבלים כבר בלילה למחרת הפיגוע".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הפייסבוק כי הרצח של סמל רון יצחק קוקיא "מוכיח שוב את הצורך בהנהגת חוק עונש מוות למחבלים. אני מברך את כוחות הביטחון, ששמו את היד על רוצחי החייל בפעולה מהירה ומדוייקת".

 

 

שני חשודים נעצרו. סמל רון קוקיא ז
 

שני חשודים נעצרו. סמל רון קוקיא ז"ל(ללא קרדיט)

 

אתמול הובא רון בן ה-19 לקבורה, בבית העלמין קריית שאול שבתל אביב. אמו של קוקיא, לבנה, ספדה לו: "לך לדרכך בני, מלאכים יקבלו את פניך ושטיחי פרחים יפרסו לפניך. לך לדרכך חבוק בזרועות אלוהיך. תודה לעמלים, למחפשי המחבלים הארורים ולתושבי ערד המקסימים. בני, ילדי, גוזלי. יהי זכרך ברוך".

 

אביו בועז הוסיף: "רון חונך לכבדהו ולחשדהו, במיוחד כלפי זרים. נראה לי כי ביום חמישי לא היה מספיק חשדן כשנרצח על ידי אנשים שפלים אויבי המדינה ואזרחיה. אני קורא במעמד הכואב הזה לכלל האזרחים מכל הדתות והזרמים להיות יותר סבלנים האחד לשני, ופחות ביקורתיים".

 

אחיו הגדול של רון, דור, אמר: "הכאב גדול מנשוא והלב נקרע לגזרים. ביום חמישי האחרון שוחחנו בנעימים שעה לפני האסון. סלח לי שלא הייתי לצדך להגן עליך בגופי, לשמור ולהדוף מעליך כל רע. יחד ננצח את הכל. נוח בשלום על משכבך ילד".

אחותו של קוקיא נוי, אמרה: "מי האמין שאעמוד ליד הארון קבורה שלך ואפרד ממך לשלום. פרידה שאני לא מעכלת ולא אעכל עוד זמן רב. אני מתחננת שיעירו אותי מהסיוט הזה. אני חושבת עליך ללא הפסקה ומדמיינת אותך מחייך אלי ועוטף אותי באהבה. איזה עולם אכזר משאיר אותך כאן להישאר לבדך. עולם אכזר משאיר אותנו כאן עם חור כל כך גדול בלב".

 

 

הלווייתו של סמל רון קוקיא, אתמול
 

הלווייתו של סמל רון קוקיא, אתמול(ללא קרדיט)

 

אחותו של קוקיא, טל, נפרדה ממנו: "אתה הקסם שהפך לגבר חכם צנוע ורגיש שובב ופיקח. קסם של גבר שתמיד יישאר תינוק יפיפה שלנו. שמור עלינו מלמעלה. שלח לנו כוח להתמודד עם האסון הזה. אני לא יודעת איך החיים שלנו ייראו מהיום ולא יודעת איך אפשר להמשיך בלעדיך. סלח לנו שלא חיבקנו אותך בנשימותיך האחרונות".

בן דודו של קוקיא ספד לו בשם המשפחה: "הילד עם הנמשים והעיניים הכחולות הטהורות. בשמך ציווית לנו שמחה, גיל ושירה ובפיך הייתה רוח שקטה ורכה". לאחר מכן הוסיף כי "היום נשארנו פעורי פה. לא מבינים עובדי עצות. לקחו לנו אותך. חלאות אדם רצחו אותך בדם קר, ככה פתאום, ולנו לא הייתה לנו את האפשרות להיפרד".

 

קוקיא נדקר בפיגוע בתחנת אוטובוס ברחוב הקנאים ליד קניון בערד, והנשק שהיה ברשותו נגנב. בניסיון לקבל עזרה, הוא רץ לעבר אדם שהיה באזור, נשכב על רכבו, וזה הזעיק את כוחות ההצלה. צוות מד"א שהגיע לזירה העניק לו טיפול רפואי ראשוני, אך נאלץ לקבוע את מותו בשטח, עוד לפני הגעתו לבית החולים.