BETA

03.12.2017

18:37

בתום יום דיונים ארוך: ההצבעה על חוק ההמלצות נדחתה

החוק היה אמור לעלות להצבעה בוועדת הפנים של הכנסת מחר, אך לנוכח ההסתייגויות והביקורת הקשה הוחלט לדחותו. בכיר בליכוד טען: "נתניהו לא התרגש מההפגנה בת"א נגד החוק - 30 אלף שמאלנים ששונאים אותו וירדו להתהלך בשדרה"

בתום יום דיונים ארוך, במהלכו נשמעו מאות הסתייגויות מצד האופוזיציה לגבי חוק ההמלצות, ולנוכח הביקורת הקשה, הוחלט לדחות את ההצבעה על החוק, שהיה אמור לעלות להצבעה בוועדת הפנים של הכנסת מחר (שני).

 

לאחר שנשמעו כל ההסתייגויות והנימוקים להן על ידי יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ, סיכם יו"ר הוועדה, חבר הכנסת דוד אמסלם, ואמר: "העיקר לסלק את נתניהו. איזה עוצמות של שנאה! המשטרה ניהלה קמפיין. הפרקליטות הובילה התנגדות שחצתה כמעט את כל הקווים".

 

>> חוק ההמלצות - כתבות נוספות:

נתניהו התקפל: ביקש להחריג את עצמו מחוק ההמלצות

"מושחתים נמאסתם": בשל חוק ההמלצות - רבבות הפגינו בת"א

"לדחות את ההצבעה בשבוע": חוק ההמלצות עולה על שרטון?

 

עוד הוסיף אמסלם, "אני מכבד את בקשת ראש הממשלה. החוק יהפוך לפרסונלי כי רק ראש המשלה אינו כלול בחוק. אשב עם היועץ המשפטי של הוועדה לראות איך לנסח. אתם השמאלנים אלימים תמיד. לכם מותר הכל. לימין אסור. נשיב לכנסת חוק שיביא בשורה. אדם מהסוג שהחוק בא להגן עליו מאבד את כל עולמו. כל עובד עירייה שנעצר דואגים שכולם בעירייה ידעו".

 

 

ביקש להחריג את עצמו מחוק ההמלצות. ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ביקש להחריג את עצמו מחוק ההמלצות. ראש הממשלה בנימין נתניהו(רויטרס)

 

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי ביקש מאמסלם, "לוודא שהחוק ינוסח" כך שלא יחול על החקירות שמתנהלות נגדו. בנוסף, בפגישה שערך נתניהו עם השרים זאב אלקין ויריב לוין הוחלט על דחייה של שבוע באישור החוק בכל מקרה.

 

נתניהו הודיע על התקפלות לאחר שמפלגת כולנו הגישה הסתייגות לחוק לפיה הוא ייכנס לתוקף רק 90 יום לאחר אישורו, כך שחקירות רה"מ יוחרגו ממנו. "על מנת שהדיון בחוק יהיה ענייני ולא ינוצל לתעמולה פוליטית", הסביר נתניהו את הסיבה לשינוי בעמדתו. בנוסף הוא טען שהעיסוק בחוק "הפך לכלי ניגוח פוליטי נגד ממשלה נבחרת".

 

הוא טען כי חוק ההמלצות, שעשרות אלפים השתתפו אמש בהפגנה נגדו, הוא חוק טוב. "הוא שומר על כבוד האדם, הוא מסדיר את ההפרדה הברורה שקיימת בדמוקרטיה בין תפקיד המשטרה לבין תפקיד הדרג המשפטי", כתב, "הדרג המשפטי הוא הגוף היחיד שמוסמך להחליט אם להעמיד אדם לדין. כמו כן טען כי המלצות המשטרה בעניינו נקבעו כבר בתחילת החקירה.

 

בתוך כך, בכיר בליכוד טען כי נתניהו "לא התרגש מההפגנה בת"א נגד החוק - 30 אלף שמאלנים ששונאים אותו וירדו להתהלך בשדרה".

 

 

 

"30 אלף שמאלנים בשדרה". הפגנה נגד חוק ההמלצות בשדרות רוטשילד בתל אביב(חדשות עשר)

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הדגיש את השפעתו של הציבור ואמר כי סיעתו תתנגד לחוק בכל מקרה. "שמח שעשרות האלפים ברחובות, חברי הכנסת שלנו שהגישו מאות הסתייגויות והפניה הישירה שלי לכחלון ובנט הובילה לשינוי", אמר, "שיהיה ברור - לחוק המושחת הזה נתנגד גם אם לא חל על ראש הממשלה. זה חוק בעד מושחתים ונגד החוקרים".

 

מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, הגיב בשם סיעת המחנה הציוני. "הראשון להסית אבל האחרון לזהות. חוק ההמלצות מת בזכות הציבור הרחב והאופוזיציה הנוקשה", אמר, "ההשתלחות של בנימין נתניהו והפגיעה ברשויות החוק הן נזק ציבורי ראשון במעלה שלא יישכחו בקלות מהזכרון הציבורי. זה הציבור שיחליף גם את הממשלה הזו בבחירות הקרובות".

 

"ניצחון הישרים על המושחתים", אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), "ניצחון גדול לציבור בישראל שהוכיח שאין לאבד תקווה. ביבי כמו ביבי גם כשהוא מתקפל ובצדק הוא טורח להסית נגד גורמי אכיפת החוק ומשטרת ישראל שפועלים כנדרש נגד שחיתות שלטונית ללא מורא וללא משוא פנים. לעומת נתניהו אנחנו בצד של גורמי אכיפת החוק ונגד השחיתות".