BETA

12.12.2017

08:51

עודכן:

נפרדים מהרב שטיינמן: "התווה דרך לאינספור יהודים"

פוליטיקאים הספידו את מנהיג הציבור החרדי-ליטאי שמת בגיל 104. ריבלין: "הסתלקותו מותירה תחושת יתמות עמוקה"

פוליטיקאים רבים נפרדו היום (שלישי) מהרב אהרן שטיינמן, שמת בגיל 104 בבני ברק. "הרב שטיינמן היה מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי, ענק תורני ומורה דרך שהכווין וניתב את חייהם של אלפים ורבבות", אמר ריבלין.

 

"למרות עמדותיו הנחרצות הוא ידע להעביר את מסריו, בנועם, ברכות ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי", מסר הנשיא, "בפגישתי האחרונה איתו זכיתי להתוודע לנצר יחודי של היהדות הליטאית המפוארת. הרב היה מתמיד עצום, גאון בתורה, טוב עין וטוב לב, עשיר בנסיון חיים ובא בימים. אדם שחכמתו הייתה שנייה רק לענוותו. הרב שטיינמן התווה דרך לאינספור יהודים והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוק".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על לכתו של ענק התורה וראש הישיבה, הרב אהרן שטיינמן. עם פטירת הרב שטיינמן אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר. הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמיתית. הרב שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה.

 

בהמשך אמר נתניהו כי "ערב חג החנוכה, בו אנו מציינים את הניצחון על גזרות היוונים שאסרו על חוקי התורה, עולם הישיבות פורח. ראש הישיבה יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים, וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו".

 

יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת, הוסיף "הרב שטיינמן, מגדולי וחשובי הרבנים במאה האחרונה זכה בצניעותו הרבה להעמיד דורות של תלמידים ובחוכמתו וענוונותו זכה להשפיע על דורות של מנהיגים, מורי דרך ותלמידים".

 

ח"כ משה גפני (דגל התורה)  התייחס גם הוא לפטירתו של הרב שטיינמן. "יהודי דגול ומורם מעם שכל מהותו הייתה דבקות בבורא, צדיקות טהורה, ודאגה לכלל הציבור", אמר, "איבדנו את מנהיג הדור שהיה לב רחום וחנון לכלל ולפרט. זו יתמות של כלל ישראל כולו".

 

 

 

ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר : "הלב היהודי נדם, השמש שקעה עם שחר - כשעץ עתיק ימים, מארזי הלבנון, נפטר בגיל 104"

ח"כ יעקב ליצמן (דגל התורה): "יחד עם כל בית ישראל אנו מבכים מרה את הסתלקותו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרן לייב שטיינמן  מגדולי ומאורי הדור וראשי עולם התורה. בהנהגתו המיוחדת היה מרן לרועה נאמן לכלל היהדות החרדית, מתוך אחריות לעם ישראל, לעולם התורה ובני הישיבות הק׳. העמיד תלמידים הרבה ביגיעת התורה, במסירות נפש ואהבת ישראל".

 

גם ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, ספד לרב: "משתתף בכאבו העצום של ציבור גדול  המבכה את לכתו של אחד מגדולי רבני ישראל. הרב שטיינמן היה מהדמויות החשובות בציבור הליטאי ומגדולי הרבנים שידע עם ישראל במאה האחרונה. בעת ביקוריי ושיחותיי איתו בביתו, תמיד נדהמתי מצניעותו המופלגת ומהעצמה הרוחנית יוצאת הדופן בה ניחן, שהשפיעה על כלל הציבור ועל דורות של רבנים, מורי הלכה ותלמידים. אשריו שזכה להעמיד דורות רבים של תלמידי חכמים".

 

"אוי לה לספינה שאבדה קברניטה, נמסר מתנועת ש"ס, הרב העמיד תלמידים הרבה וניווט את ספינת היהדות הנאמנה בעיצה ובתבונה ובאחדות בכל משברי התקופה. גדולה האבידה עד למאד ומי ייתן לנו תמורתו. תנועת ש״ס אבלה יחד עם כל בית ישראל על האבדן הגדול לעולם התורה. ומן השמים ננוחם וה׳ ירפא את שבר עמו".

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "הרב שטיינמן היה איש חינוך בכל מאודו, צנוע מאוד, ענק ברוחו עד יומו האחרון בגיל 104. ראיתי איך דרכו הביאה לחיבור בין חלקי העם השונים. מדהים לראות את ההערצה כלפיו שחצתה גבולות. הסתלקותו היא אבידה למדינת ישראל ולעם היהודי כולו".

 

"ירושלים משתתפת באבל הכבד ומביעה צער עמוק בהסתלקות זקן מנהיגי הדור ועולם התורה", אמר ראש העיר ניר ברקת,  הרב שטיינמן היה למנהיג ומורה רוחני דגול לרבבות רבות, ובהם תושבי ירושלים והעולם היהודי בתפוצות.

הרב פעל בכל שנותיו מתוך מסירות לעם ישראל ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי. כל חייו עסק בתורה, חי בצניעות מופלגת ונשא על כתפיו את עול הציבור אותו הנהיג ברמה".

 

הלוויתו של שטיינמן תתקיים ב-12:00 בבית העלמין בבני ברק כאשר החל מהשעה 10:00 עד 18:00 ייחסמו לתנועה כביש 4 ממחלף גנות עד מחלף מורשה בשני הכוונים וכביש 471 למערב ממחלף שעריה עד מחלף בר אילן. התנועה תינתן לאוטובוסים בלבד. ציבור הנהגים מתבקש להימנע ככל שניתן מלהגיע לאזור ולנסוע בדרכים חלופיות.

 

 הרב אהרן שטיינמן

הרב אהרן שטיינמן( בעריש פילמר)