BETA

24.11.2017

22:32

ח"כ ביטן על משבר הרכבת: "אם נוותר - גוש המרכז יחסום אותנו"

יו"ר הקואליציה התייחס להתפטרותו של השר ליצמן בריאיון לחדשות עשר ואמר כי "הסיכוי לשלמות הקואליציה הצטמצם, אבל לא יהיו בחירות כי שני הצדדים לא מעוניינים בכך". עוד הוא אמר כי החליט לדחות את הדיון בחוק הלאום למושב הבא: "יש בו המון בעיות ומחלוקות שצריך לפתור"

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן, התייחס אמש (שישי) בריאיון ל"שישי עם אילה חסון" למשבר הרכבת ולהתפטרותו של שר הבריאות, יעקב ליצמן. "אם נוותר על העבודות ברכבת, גוש המרכז עלול לחסום אותנו", אמר.

 

"כבר מספר שבועות שליצמן מדבר על פרישה מהממשלה וידענו שיש בעיה. היינו צריכים לטפל בזה בחצי השנה האחרונה ולא טיפלו בכך", אמר ביטן. לדבריו, "ליצמן פורש, אבל הוא לא פורש מהקואליציה, רק מהממשלה. החרדים עדיין מעוניינים להיות בקואליציה ויישארו". עוד הוא הוסיף כי "הקואליציה תיחלש אם הוא יפרוש, ואנחנו עומדים בפני לחץ נוסף חרדי בנושא המרכולים ונושאים אחרים, וזה מחליש אותנו".

 

עוד הוסיף ביטן כי "גם אנחנו וגם הם לא רוצים לפרק את הקואליציה. אין יציבות שלטונית ככה. בבחירות נקבל את אותה תוצאה ונוציא על זה פחות או יותר 2 מיליארד שקלים".

 

 

פרש מהממשלה. שר הבריאות, יעקב ליצמן
 

פרש מהממשלה. שר הבריאות, יעקב ליצמן(דוברות משרד הבריאות)

 

לטענת ביטן, החרדים לא יסכימו לעבודות בשבת, "אבל נכון להיום", לדבריו, "הם העלימו עין מהעניין הזה והבינו שאין ברירה. גם כשהם מדברים על מרכולים בשבת, הם לא מדברים על בתי קפה ומסעדות בפתוחות בשבת". עוד הוא הוסיף כי הממשלה תדאג "למצוא את האיזון בין השירות לציבור, לבין הנושא של שמירה על השבת".

 

"כרגע רה"מ לא נותן להם שום דבר", הוסיף יו"ר הקואליציה, ואמר כי גם אם יעבור חוק בהקשר לפעילות המרכולים בשבת, "זה בכל מקרה לא יחול על תל אביב. זה יחול על ערים אחרות". לטענתו, "מי שמערבב פה בעיקר זה התקשורת החרדית שבזמן האחרון התעצמה. הם מפעילים את הציבור. חברי הכנסת החרדים לא עומדים בלחץ הזה".

 

לדבריו, "אף מפלגה לא מוכנה לוותר פה לשנייה, כך אתה יודע שיש בעיה. למשל, את חוק הלאום החלטתי לדחות למושב הבא כי יש בו המון בעיות ויש מחלוקות אחרות שצריך לפתור לפני".

 

 

החלו עבודות לאחר כניסת השבת. עבודות ברכבת (ארכיון)
 

החלו עבודות לאחר כניסת השבת. עבודות ברכבת (ארכיון)(חדשות 10)

 

בתוך כך, כבר הערב, זמן קצר אחרי כניסת השבת, החלו ברכבת בעבודות לשדרוג מערכת האיתות הארצית. עובדי הרכבת נלחמו בימים האחרונים כדי להסביר עד כמה התזמון של העבודות הללו קריטי ועד כמה כל דחייה למעשה משמעותה היא השבתה של מערך הרכבות הארצי ביום חול, באמצע השבוע. בנוסף לפרויקט הזה, יבוצעו במהלך השבת עבודות במוקדים נוספים.

 

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להודעה של השר ליצמן כי בכוונתו להתפטר ביום ראשון הקרוב בשל עבודות הרכבת בשבת. "אני מקווה מאוד שלא יפרוש מהממשלה", אמר נתניהו. "ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה", הוסיף, "הממשלה הזו היא הממשלה הטובה ביותר לעם ישראל בכל התחומים. פועל למציאת שביל הזהב שיאפשר את המשך כהונתה כממשלה חזקה ויציבה".

 

כמה דקות לפני התפטרותו של השר, הודיע שר העבודה והרווחה, חיים כץ, כי העבודות החיוניות יצאו לפועל - למרות הדרישות מצד "יהדות התורה". ״לאחר בדיקה מעמיקה שערכתי, אישרתי לביצוע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש", אמר, "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך".

 

"נפגשתי עם השר ליצמן בימים האחרונים יותר מפעם אחת", אמר מאוחר יותר בריאיון לרשת ב', "גם הוא מבין שיש צרכים של פיקוח נפש. העבודה המדוברת תוכננה שנתיים ואם לא הייתה נעשית הייתה אנדרמלוסיה גדולה בתנועת הרכבות. שנה שלמה אני בודק כל סופש את הצרכים של הרכבת מל קדושת השבת וזה עובר בשקט. לא יודע מה קרה בשבת הזאת".