BETA

03.11.2011

16:56

עודכן:

על חשבון המדינה: סעודה לבת של אלי ישי ומתנות למשתתפי המשט לעזה

מבקר המדינה פרסם דוח על הוצאותיהן של המפלגות, ומצא נתונים מפתיעים ומקוממים. ציפי לבני אירחה סעודה של חברי קדימה בעלות של 950 שקלים לכל מוזמן, ש"ס שילמה 20,000 שקלים עבור אירוע שבע ברכות לבתו של היו"ר ורע"מ רכשה מגיני הוקרה למפליגים על המרמרה. כל ההוצאות - מכספי מימון המפלגות

(3:49 דקות)

ארוחות שחיתות, טיסות לחו"ל, מתנות ומגיני הוקרה למשתתפי המשט לעזה: אלה הם רק חלק מהדברים עליהם שילמו הסיעות השונות בכנסת שקיבלו מימון מפלגתי. כך קובע הדוח שמפרסם היום (חמישי) מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בנושא ביקורת החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-18 המתייחס לתקופה שבין מארס 2009 ודצמבר 2010.

 

המבקר אמנם ציין כי 15 מבין 17 המפלגות שמיוצגות כעת בכנסת ניהלו את מערכות החשבונות שלהן בהתאם להנחיות ועמדו בדרישות חוק המימון, אך יחד עם זאת מתח ביקורת על מפלגות רבות. בשבע מבין המפלגות - הליכוד, ישראל ביתנו, העבודה, ש"ס, תע"ל, מד"ע ורשימת האיחוד הערבי - נמצאו הוצאות בלתי תקינות. שתי מפלגות - קדימה וארץ ישראל שלנו, המהווה חלק מהאיחוד הלאומי - ספגו ביקורת קשה על כך שלא ניהלו את חשבונותיהן על פי ההנחיות ונקנסו. מקדימה נשלל סכום של 570,285 שקלים, ואילו מארץ ישראל שלנו, המיוצגת על ידי ח"כ מיכאל בן ארי, נשללו 19,665 שקלים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

חוק מימון המפלגות מגדיר לאילו צרכים יכולות סיעות הכנסת להשתמש במימון הממלכתי, שמגיע אליהן מהקופה הציבורית. אולם, מהממצאים של הדוח עולה כי מפלגות רבות דיווחו על הוצאות שלא עומדות בהגדרת החוק. אז על מה הוציאו נבחרי הציבור את כספי משלם המסים?

קדימה מציגה: ארוחה בשווי 950 שקלים בביתה של לבני

הליכוד וקדימה קיימו בבתיהם של יושבי הראש שלהן, בנימין נתניהו וציפי לבני, ארוחות אליהן הוזמנו חברי הסיעה, בני זוגם ומכובדים נוספים. הארוחה של הליכוד, שהתקיימה בהשתתפות 120 מוזמנים עלתה 44,000 שקלים - 366 לכל מוזמן. בקדימה זה עלה אפילו יותר. עבור ארוחה ל-60 מוזמנים שילמו שם 57,000 שקל - 950 לכל משתתף.

 

בשתי הסיעות הסבירו כי מדובר באירועים שנועדו לחזק את יחסי העבודה של חברי הסיעה ושותפיהם לקואליציה, אך המבקר לא התרשם. "אין זה ראוי כי סיעות יממנו מכספי המימון הממלכתי אירועים כגון אלה", קבע לינדנשטראוס. "גם אם נניח שניתן לעשות שימוש מכספי המימון להוצאות ארגון של חברי הסיעה, הכוללות כיבוד קל, לא יעלה על הדעת כי אלה יכללו הוצאות כה מופרזות וראוותניות".

 

 

הליכוד וקדימה, ויחד איתן גם מפלגת העבודה, ספגו ביקורת על כך ששילמו לרואי חשבון ובעלי תפקידים דומים בונוסים של מאות אלפי שקלים, על דוחות חיוביים של מבקר המדינה עליהן. בראש המצ'פרים עמדה קדימה עם בונוסים בסך 249,000 שקלים, הליכוד שילם 240,000 שקלים והעבודה - 111,000 שקלים. "מצאתי כי לא ניתן היה לנתק את הקשר בין התשלומים הללו ובין קבלת דוח חיובי, ואין חולק על כך שבהינתן דוח שאינו חיובי לא היו משולמים הבונוסים", כתב לינדנשטראוס. "לפיכך יש בבונוסים טעם לפגם".

 

גם בש"ס לא טמנו ידם בצלחת ושילמו 20,000 שקלים עבור סעודת שבע ברכות לרגע נישואי בתו של יו"ר התנועה, אלי ישי. במפלגה הסבירו כי מדובר באירוע פוליטי, אך מבקר המדינה הבהיר כי "אירוע משפחתי אליו מוזמנים פעילי סיעה, אינו הופך בשל כך לאירוע של הסיעה, ואין מקום למימונו מכספי ציבור".

מגיני נחושת לפעילים שהשתתפו במשט: "שמירה על קשר עם התומכים"

הרשימה הערבית המאוחדת, המהווה חלק מסיעת רע"מ-תע"ל, מככבת גם היא בדוח לאחר שהתברר כי שילמה 5,000 שקלים עבור מגיני נחושת לשישה פעילים שהשתתפו במשט הטורקי לרצועת עזה. במפלגה הסבירו למשרד המבקר כי מדובר ב"הוצאות לשמירה על קשר עם ציבור התומכים והבוחרים של המפלגה", אך לינדנשטראוס כתב בתגובה כי הוא סבור ש"אין לכלול בגדר הוצאות שנועדו לשמירה על 'קשר ארגוני ורעיוני עם הציבור' הוצאות שבאמצעותן מוענקות תשורות ספציפיות ישירות לאנשים מסוימים, ויש פסול במימונן מהקופה הציבורית".

 

על תע"ל, מפלגה נוספת שמרכיבה את הסיעה, נמתחה ביקורת לאחר שמימנה נסיעות של היו"ר אחמד טיבי ובכירים נוספים למצרים וירדן בסכום של 22,000 שקלים. בתע"ל הסבירו כי הנסיעות קשורות לפעילות הסיעה בכנסת ולסיוע לסטודנטים באותן ארצות, אך המבקר הדגיש כי הוצאות אלה "אינן עולות בקנה אחד עם הגדרת ה'הוצאות' בחוק המימון ותכליתו".

 

במד"ע, המפלגה השלישית המרכיבה את רע"מ-תע"ל אותה מייצג ח"כ טלב א-סאנע, נהגו לשלם מכספי המימון עבור מתנות לחתונות שמנהיגי המפלגה הוזמנו אליהן, וסכום ההוצאות הגיע ל-29,000 שקלים. לטענת הסיעה, מדובר בהוצאות מקובלות לשמירת הקשר עם הפעילים והבוחרים, אך המבקר קבע כי "יש לראות בחומרה הענקת מתנות או טובות הנאה אישיות מכספי ציבור. הענקת מתנות לאירועים מכספי המימון הממלכתי מעוררת חשש לניסיון להשפיע על אופן ההצבעה של מקבלי המתנות באמצעות תשלומים ישירים המשולמים להם על ידי הסיעה".

ליברמן טס למדינות חבר העמים כדי "לשמור על קשר עם בוחרים פוטנציאלים"

מבקר המדינה מזכיר בדוח גם את ישראל ביתנו, שמימנה טיסות לחו"ל, בעיקר למדינות חבר העמים, עבור היו"ר אביגדור ליברמן ובעלי תפקידים נוספים בעלות של 44,000 שקל לחודש. במפלגה, שכבר קיבלה על כך ביקורת בעבר, הסבירו כי הנסיעות היו נחוצות לשמירת קשר עם ציבור בוחרים פוטנציאלים, אך לינדנשטראוס הבהיר כי נסיעות לחו"ל אינן עולות בקנה מידה אחד עם הגדרות החוק ותכליתו.

לסיכום כתב מבקר המדינה כי "בחלק מהמקרים נוצרת תחושה קשה, עד כדי חשש לפגיעה בטוהר המידות. לא לשם כך נועד המימון המפלגתי ואין לאפשר סטייה מעקרונות יסוד אלה". במשרד המבקר הבהירו כי עמדתו של לינדנשטראוס היא להחמיר בהקפדה על הוצאות המפלגות שמקבלות מימון מפלגתי.

התגובות

בקדימה, מהם נשללו כאמור מאות אלפי שקלים, הזכירו בתגובה את חקירת גזבר המפלגה ומסרו: "קדימה נקטה מיוזמתה, כבר לפני זמן ,פעולה אמיצה, דרסטית וחסרת תקדים בפוליטיקה הישראלית. קדימה חקרה בעצמה את אנשיה, חשפה ממצאים קשים על התנהלות גזבר המפלגה והעבירה את הממצאים למבקר המדינה ולמשטרה, שם הגישה קדימה תלונה רשמית, שכתוצאה ממנה נפתחה חקירה. ההוצאות הבלתי סבירות, גם לדעתה של לבני, שהוצאו, דוגמת ארוחת הערב הסיעתית והתקשרויות בעייתיות החשודות בפלילים עם גורמי חוץ, נחקרות ומטופלות כעת בעקבות פנית יור המפלגה , ועל ידי משטרת ישראל.

 

בליכוד התייחסו לארוחה שהתקיימה בביתו של נתניהו ואמרו כי "מדובר בארוחה שנערכה ערב ראש השנה אשתקד בבית ראש הממשלה לכל חברי הקואליציה ובנות זוגם. מכיוון שמדובר באירוע פוליטי, הוא מומן על ידי המפלגה. מדובר בהוצאה שכלולה במסגרת חוק מימון המפלגות".

 

מש"ס, שמימנה את אירוע שבע ברכות לבתו של אלי ישי נמסר כי "מדובר באירוע מפלגתי שאינו מהווה תחליף להוצאה פרטית, כאשר ליו"ר ומשפחתו לא הייתה כל נגיעה באופיו ובתכניו. כל משתתפי האירוע היו נציגי התנועה מרחבי הארץ, שניצלו את האירוע למפגש מקצועי עם היו"ר. למשרד המבקר הועברה כל רשימת הנוכחים באירוע, והודגש כי דומה האירוע לציון יום הולדת לעובד בנוכחות עובדי משרדו בלבד".

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, חיליק בר, אמר כי הוא מברך על הדוח, וביקש להדגיש כי מדובר בתקופה בה יו"ר המפלגה היה אהוד ברק. "הסיעה כבר אימצה את ההמלצה היחידה שקיבלה המפלגה בדוח הלכה למעשה. בתקופת הבחירות המקדימות שנערכו לאחרונה במפלגה, לא שילמה המפלגה כל בונוס לאף בעל תפקיד או נותן שירותים בעבור הצלחה בתפקיד או בעקבות דוח חיובי זה או אחר", ציין בר.

 

בישראל ביתנו הביעו שמחה על כך שהמבקר לא מצא, כך לטענתם, כל פגם מהותי בהתנהלות המפלגה במערכת הבחירות. "חלק מהותי מפעילותה של ישראל ביתנו למען בוחריה הוא עם ומול מדינות המוצא של אותם אנשים", הסבירו במפלגה לגבי נסיעותיו התכופות של ליברמן. "הנסיעות לאותן מדינות היו לטובת טיפול באותם עניינים מול גורמים ממשלתיים, וכן לחיזוק הקשר עם סניפי ישראל ביתנו ברחבי העולם, ופעילויות נוספות שהן חלק בלתי נפרד מפעילות מפלגה אשר לה מצביעים רבים בקרב אוכלוסיית העולים".

 

ח"כ איברהים צרצור הסביר את הענקת המגינים למשתתפי המשט: "ביקשתי מהמבקר לראות מסמך שבו זה לא מותר ודברים אחרים כן מותרים, כדי שתהיה להם זכות לומר שזה לא קשר עם הציבור. כל עוד זה לא קיים, זכותנו הלגיטימית ללכת עם מה שאנחנו מאמינים. הצעתי להם לעשות מסמך, כמו בתקציב הקשר עם הציבור בכנסת, שבו שיהיה כתוב מה מותר ומה אסור להוציא עליו כסף. המבקר אמר בעצמו לפקידיו שמה שאני מציע מאוד נכון ומאוד אובייקטיבי, אבל הפקידים אמרו שזה לא נכון".

 

מתנועת ארץ ישראל שלנו של ח"כ מיכאל בן ארי נמסר כי "מדובר בליקויים טכניים של מפלגה חדשה. אנחנו לוקחים את ההערות לתשומת לבנו. נערוך תיקונים ונפיק לקחים".

 

את התגובות ליקט עמרי נחמיאס