BETA

25.11.2017

22:47

עודכן:

"שיקרו פעם אחר פעם": כך גדולי התורה שיווקו פרויקט נדל"ן

600 משפחות רכשו דירות במתחם ד' בחריש לאחר שרבנים המליצו על פרויקט בנייה. בהמשך התברר שמדובר בקרקע שמיועדת לבתים צמודי קרקע ושבניינים לא יקומו עליה. "הם בעזרת השם יקבלו את הדירות שלהם. כך רצתה ההשגחה העליונה", אומר הרב זיגדון, הרוח החיה מאחורי הפרויקט

עשרות אלפי משפחות צעירות בונות בחריש את עתידן. עיר הפיגומים הזו מציעה פרויקטים רבים אבל הפרויקט של קהילת "לעבדך באמת" היה אמור להיות המוצלח מכולם שבו חברות 600 משפחות. אחרי הכול, גדולי התורה המליצו בחום. הרב יורם אברג'ל אמר בסרטון התדמית של הפרויקט: "אנחנו מאוד ממליצים על חריש" ואילו הרב שמעון בהרני הוסיף: "עיר שתעשה הרבה נחת לרוח לה'".


"לכל אברך תהיה דירה משלו במקום של תורה", הכריע הרב אשר זיגדון, הרוח החיה מאחורי הפרויקט. זיגדון לא בנה ולו דירה אחת מימיו אבל הוא מקושר מאוד במסדרונות ש"ס - הוא הצליח לגייס תמיכה מרבנים, הפך את שלמה בניזרי לפרזנטור והפיץ תמונות מחויכות עם אריה דרעי - הכל כדי שכולם יבינו שמדובר בפרויקט עם השגחה משמיים.


180 דירות נמכרו במתחם ד' ובהמשך התברר לרוכשים שמדובר בכלל בקרקע שמיועדת לבתים צמודי קרקע ושבניינים לא יקומו עליה. "יש אנשים ששילמו את מלוא הסכום עבור דירה", אומר עו"ד יוסף מעודה, שרכש דירה בקבוצת "לעבדך באמת". חלק מהם אף התבקשו לשלם תוספת בסך 24,500 ש"ח עבור מעלית לבניין שאי אפשר לבנות.

 

 

הרב אשר זיגדון
 

הרב אשר זיגדון(חדשות עשר)

 

בכסף ששילמו רוכשי הדירות השתמשו למימון בנייה במתחם אחר. כך גילו עורכי הדין שהחלו לאגד רוכשים ובזמן שמנהלי קבוצת הרכישה יצאו נגד הרוכשים שהתאגדו. בשיחה עם חדשות עשר, זיגדון מסביר שחברת השיווק שעמדה מאחורי הפרויקט לא כיסתה את הוצאותיה. "הם בעזרת השם יקבלו את הדירות שלהם. תשובו לכאן בעוד שנה לכל היותר. כך רצתה ההשגחה העליונה". "זה אכן לא ראוי ולא נכון", הוא אומר בהתייחסו לטיעון כי תמיכת הרבנים גורמת לאלמנט של ניצול אמונת הקהל לטובת פרויקט נדל"ני.


חברת הניהול המדוברת היא "רוני הנדסה", שבראשה עומד רוני אלישע, מי שהיה מהנדס העיר החרדית אלעד. על פי הדוח שחיברו הממונים שמינה בית המשפט, החברה שלו משכה כספים מקופת הנאמנות של קבוצת הרכישה אחרי שבית הדין הורה שלא לגעת בכסף. גם הנאמן משך כספים - שכר טרחה. לפי הבודקים טוענים שאלישע משך לעצמו שכר טרחה גבוה יותר מכפי שסוכם. אלישע טוען בשיחה עם חדשות עשר כי הוא משך מהפרויקט סכום נמוך יותר מהמקובל בשוק וכי במשך שנה וחצי לא קיבל כסף. לאור המצב, בשבוע שעבר החליט בית המשפט להעביר את הפרויקט בחריש לידיה של קבוצת ניהול אחרת.


בפרויקט אחר בהר חומה בירושלים - 1,000 משפחות ממתינות לבתיהם ואילו משרד השיכון החליט שאולי ייקח בחזרה את הקרקע במתחם ד' משום שתנאי המכרז לא קוימו.

 

 

מתחם ד' בחריש
 

מתחם ד' בחריש(חדשות עשר)

 

מ"רוני הנדסה" נמסר: "משיכת הכספים נעשתה כדין וזאת לאחר שלא הגענו להסכם חתום עם היועצים המלווים כפי שדרש בית הדין. לגבי מתחם ד', ועד הקבוצה בראשות הרב זיגדון ידע לאורך כל הדרך כי הקרקע מיועדת לצמודי קרקע וכי פעלנו בניסיון לשנות את ייעוד הקרקע אולם הדבר לא צלח. CH אם הקבוצה היתה פועלת בשיתוף פעולה וחותמת על הסכם המימון שהשגנו, הפרויקט היה נגמר כבר מזמן בהצלחה".


הרב אשר זיגדון מסר: "אני מתנצל בפני הרוכשים על שגבו מהם כסף על דירות שהקמתן היתה מותנית בהיתרי בנייה שלא התממשו. לא היה לי חלק בניהול הכספי והמקצועי בפרויקט. אני עומד לצד הרוכשים ואשתף איתם פעולה כדי להיפרע מהגורמים המקצועיים האחראים לכשלים בפרויקט".